Grove City College Page 1
CMU vs Grove City - 10/28/00
 
Carnegie Mellon vs Grove City
October 28, 2000
Results
Event 1 Women 400 Yard Medley Relay
Team Relay Finals Time
 
1 GCC A 4:16.10 11
1) Pullin, Julie FR 2) Schade, Amanda SO
3) Whitbeck, Peggy FR 4) Erdos, Sarah JR
2 CMU A 4:19.64 4
1) Costlow, Monica 0 2) Lorang, Janet 0
3) Hildebrand, Becky 0 4) Ginsberg, Corey 0
3 CMU B 4:28.33 2
1) Schultzer, Sara 0 2) Jacobs, Blair 0
3) Reckdenwald, Amy 0 4) Whitman, Heather 0
4 GCC B 4:33.46
1) Volker, Linnea SO 2) Booros, Kim FR
3) Zedaker, Jessica FR 4) McCaslin, Katie SR
5 CMU C x4:48.82
1) Williams, Jessica 0 2) Yanz, Lisa 0
3) Halperin, Rebecca 0 4) Muraki, Miya 0
Event 2 Men 400 Yard Medley Relay
Team Relay Finals Time
 
1 CMU A 3:36.09 11
1) McCarthy, Brian 0 2) Chiou, Steve 0
3) Jucha, Brian 0 4) Alpert, Jon SR
2 CMU B 3:41.15 4
1) Belowich, Sean 0 2) Belowich, Brian 0
3) Fears, Landon 0 4) Striner, Jason 0
3 GCC A 3:45.79 2
1) Johnston, Steve SR 2) Carey, Tom FR
3) Martin, Andrew FR 4) Young, Bob SO
4 CMU C x3:48.89
1) Rousseau, Adam 0 2) Ledewitz, Ben 0
3) Monyok, Mike 0 4) Clifford, Steve 0
5 GCC C 4:00.92
1) Treter, Chris JR 2) Huff, Justin FR
3) Unks, Bruce SO 4) Leitch, Aaron JR
6 GCC B x4:23.13
1) McCracken, Ryan FR 2) Bocian, Keith JR
3) Janssen, Brian SR 4) Wiederman, Caleb FR
Event 3 Women 1000 Yard Freestyle
Name Yr School Finals Time
 
1 Williams, Libby 0 CMU 11:27.83 9
2 Shaddak, Carolyn FR GCC 11:47.57 4
3 Reckdenwald, Beth Ann 0 CMU 12:08.28 3
4 Schmidt, Alexandra 0 CMU 12:19.95 2
5 Bute, Eva FR GCC 12:20.84 1
6 Heckman, Courtney JR GCC 12:46.63
7 Scarpitti, Rebecca FR GCC x12:50.81
8 Werner, Karolina 0 CMU x13:00.85
Event 4 Men 1000 Yard Freestyle
Name Yr School Finals Time
 
1 Schmitt, Will 0 CMU 10:14.12 9
2 Gaines, Billy 0 CMU 10:21.75 4
3 McKelvy, Andrew FR GCC 10:48.43 3
 
4 Artz, Jim JR CMU 11:07.08 2
5 Emery, Nicholas FR GCC 11:28.80 1
6 DeAngelis, David 0 CMU x11:33.03
7 McCracken, Ryan FR GCC 11:46.28
Event 5 Women 200 Yard Freestyle
Name Yr School Finals Time
 
1 Ginsberg, Corey 0 CMU 2:01.30 9
2 Ho-Walker, Mei-Lan 0 CMU 2:03.83 4
3 Tibor, Julie 0 CMU 2:05.39 3
4 Whitman, Heather 0 CMU x2:07.16
5 McCaslin, Katie SR GCC 2:11.98 2
6 Grabowski, Sarah SO GCC 2:13.75 1
7 Zedaker, Jessica FR GCC 2:15.99
8 Volker, Linnea SO GCC x2:32.83
Event 6 Men 200 Yard Freestyle
Name Yr School Finals Time
 
1 McCarthy, Brian 0 CMU 1:47.02 9
2 Chiou, Steve 0 CMU 1:52.14 4
3 Monyok, Mike 0 CMU 1:52.40 3
4 Leitch, Aaron JR GCC 1:54.79 2
5 Solnik, Ben 0 CMU x1:57.16
6 Treter, Chris JR GCC 1:59.13 1
7 Wiederman, Caleb FR GCC 2:11.47
Event 7 Women 50 Yard Freestyle
Name Yr School Finals Time
 
1 Erdos, Sarah JR GCC 25.85 9
2 Andrew, Erin JR CMU 26.00 4
3 Sturges, Abby 0 CMU 26.15 3
4 Van Ollefen, Amy 0 CMU 26.99 2
5 Zedaker, Julie FR GCC 27.44 1
6 Lucas, Amy SO GCC 28.57
7 Muraki, Miya 0 CMU x28.72
8 Irvine, Allison SO GCC x30.15
Event 8 Men 50 Yard Freestyle
Name Yr School Finals Time
 
1 Jucha, Brian 0 CMU 22.33 9
2 Belowich, Sean 0 CMU 22.66 4
3 Alpert, Jon SR CMU 22.68 3
4 Young, Bob SO GCC 22.69 2
5 Striner, Jason 0 CMU x23.20
6 Gibson, Matt FR GCC 23.51 1
7 Miller, Jeff FR GCC 23.93
--- Clifford, Steve 0 CMU X23.79
Event 9 Women 200 Yard IM
Name Yr School Finals Time
 
1 Whitbeck, Peggy FR GCC 2:15.42 9
2 Tseng, Julie 0 CMU 2:18.98 4
3 Pullin, Julie FR GCC 2:21.68 3
4 Schultzer, Sara 0 CMU 2:23.11 2
5 Lorang, Janet 0 CMU 2:23.43 1
6 Pytlik, Jessica SR GCC 2:28.41
7 Reckdenwald, Amy 0 CMU x2:29.00
 
(Event 9 Women 200 Yard IM)
Name Yr School Finals Time
 
8 Schade, Amanda SO GCC x2:33.93
Event 10 Men 200 Yard IM
Name Yr School Finals Time
 
1 Scarborough, Justin 0 CMU 2:03.96 9
2 Johnston, Steve SR GCC 2:04.77 4
3 Belowich, Brian 0 CMU 2:06.98 3
4 Stacy, Tom FR GCC 2:08.56 2
5 Rousseau, Adam 0 CMU 2:14.64 1
6 Unks, Bruce SO GCC 2:15.13
7 Ledewitz, Ben 0 CMU x2:17.34
8 Janssen, Brian SR GCC x2:36.87
Event 11 Women 1 mtr Diving
Name Yr School Finals Score
 
1 Campbell, Erin 0 CMU 114.90 9
2 Ohlerich, Sara SR GCC 112.90 4
3 Taggart, Emily SO GCC 91.40 3
4 Schyrokyj, Larissa 0 CMU 60.15 2
Event 12 Men 3 mtr Diving
Name Yr School Finals Score
 
1 May, Brandon 0 CMU 3.00 9
2 Speigel, Sean FR GCC 2.50 4
3 Short, Steve FR GCC 2.00 3
4 Battis, Sean FR CMU 1.50 2
5 Shin, Henry 0 CMU 1.00 1
Event 13 Women 200 Yard Butterfly
Name Yr School Finals Time
 
1 Whitbeck, Peggy FR GCC 2:06.80 9
2 Costlow, Monica 0 CMU 2:24.77 4
3 Zedaker, Julie FR GCC 2:27.22 3
4 Pytlik, Jessica SR GCC 2:29.87 2
5 Reckdenwald, Amy 0 CMU 2:30.56 1
6 Hildebrand, Becky 0 CMU 2:37.55
7 Halperin, Rebecca 0 CMU x2:41.36
Event 14 Men 200 Yard Butterfly
Name Yr School Finals Time
 
1 Heidinger, George 0 CMU 2:01.73 9
2 Stacy, Tom FR GCC 2:04.82 4
3 Alpert, Jon SR CMU 2:05.42 3
4 Monyok, Mike 0 CMU 2:05.68 2
5 Fears, Landon 0 CMU x2:06.58
6 Unks, Bruce SO GCC 2:13.71 1
7 Martin, Andrew FR GCC 2:27.55
8 Janssen, Brian SR GCC x2:35.96
Event 15 Women 100 Yard Freestyle
Name Yr School Finals Time
 
1 Tseng, Julie 0 CMU 55.44 9
2 Erdos, Sarah JR GCC 55.64 4
3 Ho-Walker, Mei-Lan 0 CMU 56.68 3
4 Sturges, Abby 0 CMU 57.98 2
 
5 McCaslin, Katie SR GCC 58.96 1
6 Zedaker, Jessica FR GCC 1:00.73
7 Muraki, Miya 0 CMU x1:03.65
8 Irvine, Allison SO GCC x1:08.13
Event 16 Men 100 Yard Freestyle
Name Yr School Finals Time
 
1 Gallagher, Rob 0 CMU 49.42 9
2 Jucha, Brian 0 CMU 49.43 4
3 Gibson, Matt FR GCC 52.07 3
4 Treter, Chris JR GCC 52.52 2
5 Solnik, Ben 0 CMU 53.13 1
6 Scarborough, Justin 0 CMU x53.78
7 Miller, Jeff FR GCC 55.39
8 Bocian, Keith JR GCC x58.38
Event 17 Women 200 Yard Backstroke
Name Yr School Finals Time
 
1 Pullin, Julie FR GCC 2:18.40 9
2 Ginsberg, Corey 0 CMU 2:19.06 4
3 Schultzer, Sara 0 CMU 2:21.84 3
4 Whitman, Heather 0 CMU 2:24.41 2
5 Volker, Linnea SO GCC 2:26.47 1
6 Heckman, Courtney JR GCC 2:36.13
7 Lucas, Amy SO GCC x2:41.40
8 Williams, Jessica 0 CMU x2:44.19
Event 18 Men 200 Yard Backstroke
Name Yr School Finals Time
 
1 McCarthy, Brian 0 CMU 1:58.08 9
2 Belowich, Sean 0 CMU 2:03.82 4
3 Johnston, Steve SR GCC 2:04.94 3
4 Rousseau, Adam 0 CMU 2:04.96 2
5 Young, Bob SO GCC 2:05.80 1
6 DeAngelis, David 0 CMU x2:24.86
7 Huff, Justin FR GCC 2:44.18
Event 19 Women 500 Yard Freestyle
Name Yr School Finals Time
 
1 Williams, Libby 0 CMU 5:35.13 9
2 Andrew, Erin JR CMU 5:36.99 4
3 Shaddak, Carolyn FR GCC 5:41.42 3
4 Tibor, Julie 0 CMU 5:42.02 2
5 Reckdenwald, Beth Ann 0 CMU x5:54.49
6 Bute, Eva FR GCC 6:07.11 1
7 Scarpitti, Rebecca FR GCC 6:12.99
8 Grabowski, Sarah SO GCC x6:59.46
Event 20 Men 500 Yard Freestyle
Name Yr School Finals Time
 
1 Huff, Justin FR GCC 5:11.61 9
2 McKelvy, Andrew FR GCC 5:11.70 4
3 McCracken, Ryan FR GCC 5:35.10 3
4 Emery, Nicholas FR GCC x5:35.66
--- Schmitt, Will 0 CMU X4:58.75
--- Gaines, Billy 0 CMU X4:58.98
--- Heidinger, George 0 CMU X5:18.87
 
(Event 20 Men 500 Yard Freestyle)
Name Yr School Finals Time
 
--- Artz, Jim JR CMU X5:21.30
Event 21 Women 3 mtr Diving
Name Yr School Finals Score
 
1 Campbell, Erin 0 CMU 176.90 9
2 Schyrokyj, Larissa 0 CMU 84.45 4
Event 22 Men 1 mtr Diving
Name Yr School Finals Score
 
1 May, Brandon 0 CMU 234.30 9
2 Short, Steve FR GCC 216.70 4
3 Speigel, Sean FR GCC 203.45 3
4 Shin, Henry 0 CMU 178.30 2
5 Battis, Sean FR CMU 173.35 1
Event 23 Women 200 Yard Breaststroke
Name Yr School Finals Time
 
1 Lorang, Janet 0 CMU 2:36.20 9
2 Shaddak, Carolyn FR GCC 2:42.92 4
3 Jacobs, Blair 0 CMU 2:43.86 3
4 Schade, Amanda SO GCC 2:46.42 2
5 Schmidt, Alexandra 0 CMU 2:50.99 1
6 Booros, Kim FR GCC 2:52.18
7 Yanz, Lisa 0 CMU x2:53.70
Event 24 Men 200 Yard Breaststroke
Name Yr School Finals Time
 
1 Emery, Nicholas FR GCC 2:29.24 9
2 Carey, Tom FR GCC 2:29.81 4
3 Huff, Justin FR GCC 2:36.94 3
4 Bocian, Keith JR GCC x2:40.36
--- Chiou, Steve 0 CMU X2:15.79
--- Striner, Jason 0 CMU X2:18.24
--- Belowich, Brian 0 CMU X2:20.68
--- Gardner, Andrew 0 CMU X2:22.19
Event 25 Women 400 Yard Freestyle Relay
Team Relay Finals Time
 
1 CMU A 3:47.35 11
1) Andrew, Erin JR 2) Ho-Walker, Mei-Lan 0
3) Tibor, Julie 0 4) Tseng, Julie 0
2 CMU B 3:55.88 4
1) Hildebrand, Becky 0 2) Sturges, Abby 0
3) Van Ollefen, Amy 0 4) Costlow, Monica 0
3 GCC A 4:08.69 2
1) Pytlik, Jessica SR 2) Bute, Eva FR
3) Heckman, Courtney JR 4) Zedaker, Julie FR
4 CMU C x4:17.58
1) Williams, Libby 0 2) Williams, Jessica 0
3) Halperin, Rebecca 0 4) Werner, Karolina 0
5 GCC B 4:26.04
1) Scarpitti, Rebecca FR 2) Irvine, Allison SO
3) Lucas, Amy SO 4) Booros, Kim FR
 
Event 26 Men 400 Yard Freestyle Relay
Team Relay Finals Time
 
1 GCC A 3:22.71 11
1) Gibson, Matt FR 2) Stacy, Tom FR
3) Leitch, Aaron JR 4) Martin, Andrew FR
2 GCC B 3:40.27 4
1) Miller, Jeff FR 2) Speigel, Sean FR
3) Carey, Tom FR 4) McKelvy, Andrew FR
--- CMU A X3:20.33
1) Gallagher, Rob 0 2) Fears, Landon 0
3) Clifford, Steve 0 4) Heidinger, George 0
--- CMU B X3:28.32
1) Gaines, Billy 0 2) Artz, Jim JR
3) Solnik, Ben 0 4) Schmitt, Will 0
--- CMU C X3:40.06
1) Ledewitz, Ben 0 2) DeAngelis, David 0
3) Scarborough, Justin 0 4) Gardner, Andrew 0