Hiram College Hy-Tek's MEET MANAGER 3:55 PM 12/8/2007 Page 1
Grove City vs Hiram - 12/8/2007
Results
Event 1 Women 200 SC Meter Medley Relay
Team Relay Seed Time Finals Time Points
1 Grove City College A NT 2:11.54 11
1) Thompson, Amanda SO 2) Bargery, Sarah FR 3) Baur, Lauren FR 4) Page, Sarah FR
35.34 1:12.06 (36.72) 1:43.92 (31.86) 2:11.54 (27.62)
2 Hiram College A NT 2:11.95 4
1) Janke, Raisa JR 2) Cowden, Brittany JR 3) Leshe, Shelly SR 4) Steffes, Jackie A FR
34.65 1:12.81 (38.16) 1:43.36 (30.55) 2:11.95 (28.59)
3 Hiram College B NT 2:18.08 2
1) Saywell, Mackenzie J FR 2) Bowser, Dreau FR 3) Krohn, Ashlynn K FR 4) Millwood, Gillian S SO
37.75 1:16.63 (38.88) 1:48.72 (32.09) 2:18.08 (29.36)
4 Grove City College B NT 2:21.81
1) Bower, Kiersten JR 2) Brunk, Katie FR 3) McRuer, Liza JR 4) Douglas, Tiffani FR
37.42 1:16.39 (38.97) 1:50.95 (34.56) 2:21.81 (30.86)
5 Grove City College C NT 2:40.90
1) Arvaneh, Sarah FR 2) Swanekamp, Ria SR 3) LaPalme, Brittany FR 4) El Sanadi, Caroline SR
39.56 1:26.03 (46.47) 2:06.63 (40.60) 2:40.90 (34.27)
--- Hiram College C NT DQ
1) Smith, Lindsey JR 2) Boucher, Theresa I FR 3) Twining, Shalynn JR 4) Hils, Amanda SO
42.81 1:26.18 (43.37) 2:02.35 (36.17) DQ (36.83)
Event 2 Men 200 SC Meter Medley Relay
Team Relay Seed Time Finals Time Points
1 Grove City College A NT 1:52.57 11
1) Coppelli, Cam FR 2) Larsen, Lincoln SO 3) Barker, Nick SR 4) Snyder, Drew JR
29.46 1:01.10 (31.64) 1:28.21 (27.11) 1:52.57 (24.36)
2 Hiram College A NT 1:54.48 4
1) Morales, Santiago FR 2) warner, Adam S SO 3) Wegman, zach B FR 4) Subda, Travis J FR
29.15 1:01.49 (32.34) 1:29.23 (27.74) 1:54.48 (25.25)
3 Grove City College B NT 1:57.86 2
1) Gregg, Tucker SO 2) Cheung, Albert SR 3) Marasco, Chris FR 4) Albertson, Rich SO
30.33 1:03.94 (33.61) 1:31.77 (27.83) 1:57.86 (26.09)
4 Grove City College C NT 2:04.97
1) Wells, Dan FR 2) Ashleigh, Andrew SO 3) Gummel, Dan FR 4) Armstrong, Matt FR
32.81 1:09.02 (36.21) 1:37.98 (28.96) 2:04.97 (26.99)
5 Hiram College C NT 2:18.00
1) Griesmer, Jim R FR 2) Opsahl, Martin T FR 3) Adams, Ben N SO 4) Drummer, Jared SR
38.35 1:16.11 (37.76) 1:54.35 (38.24) 2:18.00 (23.65)
--- Hiram College B NT DQ
1) Roark, Adam L FR 2) McGee, Ryan P SR 3) Kelly, Colin P FR 4) Christiansen, Bryan SR
33.12 1:07.71 (34.59) 1:37.06 (29.35) DQ (25.70)
Event 3 Women 800 SC Meter Freestyle
Name Yr School Seed Time Finals Time Points
1 Smiddy, Rebecca JR Grove City College NT 10:10.70 9
34.65 1:12.04 (37.39) 1:50.26 (38.22) 2:28.56 (38.30)
3:07.04 (38.48) 3:45.63 (38.59) 4:24.31 (38.68) 5:02.63 (38.32)
5:40.95 (38.32) 6:19.39 (38.44) 6:57.65 (38.26) 7:36.30 (38.65)
8:15.19 (38.89) 8:53.60 (38.41) 9:32.30 (38.70) 10:10.70 (38.40)
2 Piedomenico, katie A SO Hiram College NT 10:20.04 4
34.92 1:12.05 (37.13) 1:50.62 (38.57) 2:28.94 (38.32)
3:07.02 (38.08) 3:45.78 (38.76) 4:24.52 (38.74) 5:03.86 (39.34)
5:43.22 (39.36) 6:22.95 (39.73) 7:02.64 (39.69) 7:42.25 (39.61)
8:22.02 (39.77) 9:01.99 (39.97) 9:41.74 (39.75) 10:20.04 (38.30)
(Event 3 Women 800 SC Meter Freestyle)
Name Yr School Seed Time Finals Time Points
3 Plisga, Nora SR Hiram College 10:18.23 10:23.84 3
34.79 1:12.16 (37.37) 1:50.28 (38.12) 2:28.99 (38.71)
3:07.76 (38.77) 3:46.83 (39.07) 4:26.62 (39.79) 5:06.25 (39.63)
5:45.82 (39.57) 6:25.94 (40.12) 7:06.06 (40.12) 7:46.04 (39.98)
8:26.02 (39.98) 9:05.70 (39.68) 9:45.15 (39.45) 10:23.84 (38.69)
4 Douglas, Tiffani FR Grove City College NT 10:47.31 2
35.79 1:15.34 (39.55) 1:55.27 (39.93) 2:35.73 (40.46)
3:17.13 (41.40) 3:58.20 (41.07) 4:39.23 (41.03) 5:21.51 (42.28)
6:02.48 (40.97) 6:44.00 (41.52) 7:24.79 (40.79) 8:05.86 (41.07)
8:46.99 (41.13) 9:27.54 (40.55) 10:08.17 (40.63) 10:47.31 (39.14)
5 Wiedeman, Ruth SO Grove City College NT 10:57.96 1
37.90 1:19.18 (41.28) 2:00.88 (41.70) 2:42.95 (42.07)
3:24.85 (41.90) 4:06.59 (41.74) 4:47.96 (41.37) 5:29.42 (41.46)
6:10.88 (41.46) 6:52.55 (41.67) 7:33.69 (41.14) 8:15.08 (41.39)
8:55.57 (40.49) 9:36.87 (41.30) 10:17.63 (40.76) 10:57.96 (40.33)
6 Covell, Kelsey A FR Hiram College 11:12.23 11:03.32
36.72 1:16.10 (39.38) 1:56.65 (40.55) 2:37.54 (40.89)
3:18.41 (40.87) 3:59.24 (40.83) 4:40.76 (41.52) 5:22.44 (41.68)
6:04.49 (42.05) 6:47.11 (42.62) 7:29.80 (42.69) 8:12.41 (42.61)
8:55.05 (42.64) 9:37.83 (42.78) 10:20.95 (43.12) 11:03.32 (42.37)
Event 4 Men 800 SC Meter Freestyle
Name Yr School Seed Time Finals Time Points
1 Wegman, zach B FR Hiram College 9:24.08 9:14.29 9
31.69 1:05.15 (33.46) 1:39.31 (34.16) 2:13.90 (34.59)
2:48.28 (34.38) 3:22.80 (34.52) 3:57.93 (35.13) 4:33.30 (35.37)
5:08.91 (35.61) 5:44.16 (35.25) 6:19.96 (35.80) 6:55.52 (35.56)
7:30.72 (35.20) 8:06.09 (35.37) 8:41.60 (35.51) 9:14.29 (32.69)
2 Nielsen, Nate FR Grove City College NT 9:14.91 4
32.23 1:06.60 (34.37) 1:41.65 (35.05) 2:17.13 (35.48)
2:52.38 (35.25) 3:27.70 (35.32) 4:02.85 (35.15) 4:38.45 (35.60)
5:13.51 (35.06) 5:48.71 (35.20) 6:23.87 (35.16) 6:58.88 (35.01)
7:34.08 (35.20) 8:09.35 (35.27) 8:43.76 (34.41) 9:14.91 (31.15)
3 Kramer, Caleb JR Grove City College NT 9:53.37 3
32.57 1:08.31 (35.74) 1:45.15 (36.84) 2:22.24 (37.09)
2:59.61 (37.37) 3:36.97 (37.36) 4:14.52 (37.55) 4:52.43 (37.91)
5:30.14 (37.71) 6:07.72 (37.58) 6:45.32 (37.60) 7:23.16 (37.84)
8:00.76 (37.60) 8:38.39 (37.63) 9:16.08 (37.69) 9:53.37 (37.29)
4 Kiffer, Kyle T SO Hiram College 9:48.73 10:01.38 2
32.57 1:08.44 (35.87) 1:45.32 (36.88) 2:22.81 (37.49)
3:00.15 (37.34) 3:37.18 (37.03) 4:15.23 (38.05) 4:53.55 (38.32)
5:31.74 (38.19) 6:09.90 (38.16) 6:48.25 (38.35) 7:27.60 (39.35)
8:06.71 (39.11) 8:45.36 (38.65) 9:23.84 (38.48) 10:01.38 (37.54)
5 Green, Matt SO Grove City College NT 10:10.41 1
34.07 1:11.00 (36.93) 1:48.79 (37.79) 2:26.90 (38.11)
3:05.01 (38.11) 3:43.38 (38.37) 4:21.87 (38.49) 5:00.84 (38.97)
5:39.78 (38.94) 6:18.69 (38.91) 6:57.32 (38.63) 7:35.68 (38.36)
8:14.86 (39.18) 8:54.10 (39.24) 9:32.93 (38.83) 10:10.41 (37.48)
6 Drummer, Jared SR Hiram College 10:23.12 10:17.05
34.04 1:10.44 (36.40) 1:47.66 (37.22) 2:25.36 (37.70)
3:03.50 (38.14) 3:42.57 (39.07) 4:20.88 (38.31) 5:00.32 (39.44)
5:39.99 (39.67) 6:20.09 (40.10) 6:59.74 (39.65) 7:39.45 (39.71)
8:19.39 (39.94) 8:59.62 (40.23) 9:39.06 (39.44) 10:17.05 (37.99)
Event 5 Women 200 SC Meter Freestyle
Name Yr School Seed Time Finals Time Points
1 Leshe, Shelly SR Hiram College 2:12.80 2:16.29 9
32.60 1:07.43 (34.83) 1:42.86 (35.43) 2:16.29 (33.43)
2 Kocka, Amy E JR Hiram College 2:18.36 2:16.70 4
32.80 1:07.72 (34.92) 1:42.63 (34.91) 2:16.70 (34.07)
3 Keefer, Ellen SR Grove City College NT 2:17.94 3
32.52 1:07.79 (35.27) 1:42.96 (35.17) 2:17.94 (34.98)
4 Baur, Lauren FR Grove City College NT 2:18.79 2
32.93 1:08.04 (35.11) 1:43.93 (35.89) 2:18.79 (34.86)
5 Zimmerman, Emily R FR Hiram College 2:20.91 2:21.59 1
33.23 1:09.09 (35.86) 1:45.37 (36.28) 2:21.59 (36.22)
6 LaPalme, Brittany FR Grove City College NT 2:55.01
36.46 1:19.61 (43.15) 2:06.97 (47.36) 2:55.01 (48.04)
Event 6 Men 200 SC Meter Freestyle
Name Yr School Seed Time Finals Time Points
1 Subda, Travis J FR Hiram College 2:06.40 2:05.60 9
30.41 1:02.71 (32.30) 1:34.25 (31.54) 2:05.60 (31.35)
2 Bailey, Jared FR Grove City College NT 2:06.16 4
29.41 1:02.56 (33.15) 1:34.97 (32.41) 2:06.16 (31.19)
3 Marasco, Chris FR Grove City College NT 2:09.99 3
4 Wells, Dan FR Grove City College NT 2:18.79 2
30.77 1:05.81 (35.04) 1:42.94 (37.13) 2:18.79 (35.85)
5 Ising, Gary S SO Hiram College NT 2:19.23 1
32.72 1:08.73 (36.01) 1:45.59 (36.86) 2:19.23 (33.64)
6 McGee, Ryan P SR Hiram College NT 2:28.82
32.39 1:09.76 (37.37) 1:49.72 (39.96) 2:28.82 (39.10)
Event 7 Women 100 SC Meter Backstroke
Name Yr School Seed Time Finals Time Points
1 Janke, Raisa JR Hiram College 1:12.48 1:13.50 9
2 Thompson, Amanda SO Grove City College NT 1:14.65 4
3 Fairchild, Whitney JR Grove City College NT 1:17.19 3
4 Saywell, Mackenzie J FR Hiram College 1:13.52 1:20.19 2
5 Bower, Kiersten JR Grove City College NT 1:22.25 1
6 Smith, Lindsey JR Hiram College 1:26.52 1:29.03
Event 8 Men 100 SC Meter Backstroke
Name Yr School Seed Time Finals Time Points
1 Coppelli, Cam FR Grove City College NT 1:03.57 9
30.97 1:03.57 (32.60)
2 Gregg, Tucker SO Grove City College NT 1:07.02 4
32.88 1:07.02 (34.14)
3 Christiansen, Bryan SR Hiram College 1:07.33 1:08.95 3
33.44 1:08.95 (35.51)
4 Parry, Andrew FR Grove City College NT 1:10.54 2
34.69 1:10.54 (35.85)
5 Roark, Adam L FR Hiram College 1:08.82 1:10.98 1
33.93 1:10.98 (37.05)
6 Griesmer, Jim R FR Hiram College 1:19.78 1:20.70
39.38 1:20.70 (41.32)
Event 9 Women 100 SC Meter Breaststroke
Name Yr School Seed Time Finals Time Points
1 Bargery, Sarah FR Grove City College NT 1:19.95 9
37.87 1:19.95 (42.08)
2 Cowden, Brittany JR Hiram College 1:22.61 1:23.62 4
40.17 1:23.62 (43.45)
3 Brunk, Katie FR Grove City College NT 1:25.39 3
39.82 1:25.39 (45.57)
4 Bowser, Dreau FR Hiram College 1:24.79 1:27.88 2
41.19 1:27.88 (46.69)
5 Buckingham, Staci S SO Hiram College 1:29.83 1:29.29 1
42.17 1:29.29 (47.12)
6 Reed, Andra SO Grove City College NT 1:31.13
42.36 1:31.13 (48.77)
Event 10 Men 100 SC Meter Breaststroke
Name Yr School Seed Time Finals Time Points
1 Larsen, Lincoln SO Grove City College NT 1:11.14 9
33.79 1:11.14 (37.35)
2 Subda, Travis J FR Hiram College 1:08.64 1:11.26 4
34.13 1:11.26 (37.13)
3 warner, Adam S SO Hiram College 1:10.09 1:12.57 3
34.62 1:12.57 (37.95)
4 Keefer, Bennett FR Grove City College NT 1:14.28 2
35.02 1:14.28 (39.26)
5 Leach, Ben JR Grove City College NT 1:18.68 1
36.06 1:18.68 (42.62)
6 McGee, Ryan P SR Hiram College 1:15.52 1:21.77
38.84 1:21.77 (42.93)
Event 11 Women 200 SC Meter Butterfly
Name Yr School Seed Time Finals Time Points
1 Leshe, Shelly SR Hiram College 2:25.32 2:32.21 9
34.02 1:11.68 (37.66) 1:51.48 (39.80) 2:32.21 (40.73)
2 Millwood, Gillian S SO Hiram College 2:45.98 2:45.93 4
36.12 1:17.50 (41.38) 2:01.30 (43.80) 2:45.93 (44.63)
3 Bower, Kiersten JR Grove City College NT 2:50.64 3
38.24 1:22.19 (43.95) 2:07.23 (45.04) 2:50.64 (43.41)
4 Baur, Lauren FR Grove City College NT 2:54.07 2
35.76 1:18.07 (42.31) 2:05.56 (47.49) 2:54.07 (48.51)
5 Plisga, Nora SR Hiram College 2:56.01 2:59.56 1
40.50 1:27.19 (46.69) 2:14.63 (47.44) 2:59.56 (44.93)
6 Smiddy, Rebecca JR Grove City College NT 3:07.82
39.64 1:28.10 (48.46) 2:18.02 (49.92) 3:07.82 (49.80)
Event 12 Men 200 SC Meter Butterfly
Name Yr School Seed Time Finals Time Points
1 Morales, Santiago FR Hiram College 2:09.75 2:12.80 9
29.23 1:02.45 (33.22) 1:37.41 (34.96) 2:12.80 (35.39)
2 Albertson, Rich SO Grove City College NT 2:19.31 4
31.19 1:05.05 (33.86) 1:41.33 (36.28) 2:19.31 (37.98)
3 Barker, Nick SR Grove City College NT 2:22.74 3
31.98 1:08.70 (36.72) 1:45.37 (36.67) 2:22.74 (37.37)
(Event 12 Men 200 SC Meter Butterfly)
Name Yr School Seed Time Finals Time Points
4 Bailey, Jared FR Grove City College NT 2:38.08 2
34.15 1:15.45 (41.30) 1:56.72 (41.27) 2:38.08 (41.36)
5 Kiffer, Kyle T SO Hiram College NT 2:42.92 1
34.76 1:15.16 (40.40) 2:00.38 (45.22) 2:42.92 (42.54)
6 Ising, Gary S SO Hiram College NT 2:43.53
35.16 1:16.32 (41.16) 1:59.90 (43.58) 2:43.53 (43.63)
Event 13 Women 50 SC Meter Freestyle
Name Yr School Seed Time Finals Time Points
1 Page, Sarah FR Grove City College NT 28.55 9
2 Steffes, Jackie A FR Hiram College 29.64 29.38 4
3 Keefer, Ellen SR Grove City College NT 29.54 3
4 Piedomenico, katie A SO Hiram College 29.13 29.84 2
5 Zimmerman, Emily R FR Hiram College 29.90 30.22 1
6 McRuer, Liza JR Grove City College NT 30.89
--- Twining, Shalynn JR Hiram College 31.47 X31.85
--- Boucher, Theresa I FR Hiram College 35.55 X36.44
--- Hils, Amanda SO Hiram College 36.81 X38.34
Event 14 Men 50 SC Meter Freestyle
Name Yr School Seed Time Finals Time Points
1 Whitbeck, Tim JR Grove City College NT 23.61 9
2 Larsen, Peter JR Grove City College NT 24.92 4
3 Kelly, Colin P FR Hiram College 25.90 25.59 3
4 Cheung, Albert SR Grove City College NT 27.01 2
5 Christiansen, Bryan SR Hiram College 26.71 27.05 1
6 Opsahl, Martin T FR Hiram College 29.56 30.32
Event 15 Women 1 mtr Diving
Name Yr School Finals Score Points
1 McNeill, Stephanie FR Grove City College NT 144.40 9
2 Brannon, Alyse JR Grove City College NT 136.35 4
--- Fowler, Jen Hiram College 194.20 DNF
Event 16 Men 1 mtr Diving
Name Yr School Finals Score Points
1 Grubbs, Kyle SO Grove City College NT 213.05 9
2 Ulbrich, Arne Grove City College NT 101.15 4
Event 17 Women 100 SC Meter Freestyle
Name Yr School Seed Time Finals Time Points
1 Page, Sarah FR Grove City College NT 1:02.51 9
30.18 1:02.51 (32.33)
2 Keefer, Ellen SR Grove City College NT 1:03.76 4
30.46 1:03.76 (33.30)
3 Piedomenico, katie A SO Hiram College 1:03.96 1:04.68 3
31.56 1:04.68 (33.12)
4 Steffes, Jackie A FR Hiram College 1:03.03 1:04.86 2
30.67 1:04.86 (34.19)
5 Zimmerman, Emily R FR Hiram College 1:04.66 1:05.19 1
31.57 1:05.19 (33.62)
6 McRuer, Liza JR Grove City College NT 1:07.24
32.20 1:07.24 (35.04)
(Event 17 Women 100 SC Meter Freestyle)
Name Yr School Seed Time Finals Time Points
--- Covell, Kelsey A FR Hiram College NT X1:11.70
34.08 1:11.70 (37.62)
--- Boucher, Theresa I FR Hiram College 1:19.69 X1:24.89
39.62 1:24.89 (45.27)
--- Hils, Amanda SO Hiram College 1:32.43 X1:29.01
41.40 1:29.01 (47.61)
Event 18 Men 100 SC Meter Freestyle
Name Yr School Seed Time Finals Time Points
1 Whitbeck, Tim JR Grove City College NT 53.66 9
25.61 53.66 (28.05)
2 Snyder, Drew JR Grove City College NT 56.64 4
27.35 56.64 (29.29)
3 Zimmerman, Seth SO Grove City College NT 57.46 3
27.47 57.46 (29.99)
4 Kelly, Colin P FR Hiram College 58.65 58.61 2
28.95 58.61 (29.66)
5 Roark, Adam L FR Hiram College 58.66 1:00.64 1
28.51 1:00.64 (32.13)
6 Opsahl, Martin T FR Hiram College NT 1:07.02
31.99 1:07.02 (35.03)
Event 19 Women 200 SC Meter Backstroke
Name Yr School Seed Time Finals Time Points
1 Janke, Raisa JR Hiram College 2:36.32 2:35.01 9
37.07 1:16.22 (39.15) 1:55.67 (39.45) 2:35.01 (39.34)
2 Thompson, Amanda SO Grove City College NT 2:35.76 4
37.31 1:16.76 (39.45) 1:56.22 (39.46) 2:35.76 (39.54)
3 Fairchild, Whitney JR Grove City College NT 2:46.73 3
38.29 1:19.70 (41.41) 2:02.75 (43.05) 2:46.73 (43.98)
4 Saywell, Mackenzie J FR Hiram College 2:49.05 2:53.19 2
41.42 1:25.43 (44.01) 2:09.69 (44.26) 2:53.19 (43.50)
5 Smith, Lindsey JR Hiram College 3:03.87 3:06.89 1
44.32 1:31.14 (46.82) 2:18.75 (47.61) 3:06.89 (48.14)
6 LaPalme, Brittany FR Grove City College NT 3:28.63
48.86 1:42.24 (53.38) 2:35.15 (52.91) 3:28.63 (53.48)
Event 20 Men 200 SC Meter Backstroke
Name Yr School Seed Time Finals Time Points
1 Morales, Santiago FR Hiram College NT 2:23.14 9
32.80 1:09.32 (36.52) 1:45.52 (36.20) 2:23.14 (37.62)
2 Christiansen, Bryan SR Hiram College 2:26.22 2:27.92 4
34.89 1:12.62 (37.73) 1:50.60 (37.98) 2:27.92 (37.32)
3 warner, Adam S SO Hiram College NT 2:31.35 3
36.10 1:14.16 (38.06) 1:52.75 (38.59) 2:31.35 (38.60)
--- Leonard, Matt FR Grove City College NT X2:25.83
32.38 1:09.31 (36.93) 1:47.09 (37.78) 2:25.83 (38.74)
--- Parry, Andrew FR Grove City College NT X2:34.74
35.93 1:14.66 (38.73) 1:55.00 (40.34) 2:34.74 (39.74)
--- Wells, Dan FR Grove City College NT X2:40.32
35.99 1:16.51 (40.52) 1:58.90 (42.39) 2:40.32 (41.42)
Event 21 Women 200 SC Meter Breaststroke
Name Yr School Seed Time Finals Time Points
1 Bargery, Sarah FR Grove City College NT 2:50.89 9
39.13 1:23.26 (44.13) 2:07.61 (44.35) 2:50.89 (43.28)
2 Cowden, Brittany JR Hiram College 2:57.49 2:56.39 4
41.50 1:25.91 (44.41) 2:11.04 (45.13) 2:56.39 (45.35)
3 Brunk, Katie FR Grove City College NT 2:57.97 3
40.55 1:25.87 (45.32) 2:12.06 (46.19) 2:57.97 (45.91)
4 Bowser, Dreau FR Hiram College 3:04.47 3:09.21 2
44.17 1:32.10 (47.93) 2:20.32 (48.22) 3:09.21 (48.89)
5 Buckingham, Staci S SO Hiram College 3:13.53 3:11.20 1
44.82 1:33.52 (48.70) 2:22.72 (49.20) 3:11.20 (48.48)
6 Reed, Andra SO Grove City College NT 3:16.72
43.83 1:33.42 (49.59) 2:24.52 (51.10) 3:16.72 (52.20)
Event 22 Men 200 SC Meter Breaststroke
Name Yr School Seed Time Finals Time Points
1 Larsen, Lincoln SO Grove City College NT 2:34.69 9
36.29 1:16.59 (40.30) 1:56.31 (39.72) 2:34.69 (38.38)
2 Subda, Travis J FR Hiram College NT 2:37.01 4
37.33 1:17.45 (40.12) 1:56.39 (38.94) 2:37.01 (40.62)
3 Ising, Gary S SO Hiram College 2:46.37 2:49.45 3
38.70 1:21.89 (43.19) 2:05.89 (44.00) 2:49.45 (43.56)
4 McGee, Ryan P SR Hiram College 2:47.27 2:51.50 2
38.07 1:20.83 (42.76) 2:05.78 (44.95) 2:51.50 (45.72)
--- Keefer, Bennett FR Grove City College NT X2:43.99
37.54 1:20.24 (42.70) 2:02.53 (42.29) 2:43.99 (41.46)
--- Cheung, Albert SR Grove City College NT X2:47.54
38.95 1:22.27 (43.32) 2:05.02 (42.75) 2:47.54 (42.52)
Event 23 Women 400 SC Meter Freestyle
Name Yr School Seed Time Finals Time Points
1 Kocka, Amy E JR Hiram College 4:48.18 4:50.85 9
33.05 1:08.51 (35.46) 1:44.50 (35.99) 2:20.84 (36.34)
2:58.02 (37.18) 3:35.52 (37.50) 4:13.40 (37.88) 4:50.85 (37.45)
2 Steffes, Jackie A FR Hiram College 4:52.03 4:56.46 4
33.85 1:10.04 (36.19) 1:46.96 (36.92) 2:23.89 (36.93)
3:01.29 (37.40) 3:39.34 (38.05) 4:17.93 (38.59) 4:56.46 (38.53)
3 Smiddy, Rebecca JR Grove City College NT 5:00.56 3
33.56 1:10.07 (36.51) 1:47.11 (37.04) 2:25.01 (37.90)
3:03.84 (38.83) 3:43.02 (39.18) 4:21.78 (38.76) 5:00.56 (38.78)
4 Fairchild, Whitney JR Grove City College NT 5:06.13 2
33.91 1:11.74 (37.83) 1:50.17 (38.43) 2:29.17 (39.00)
3:07.94 (38.77) 3:47.34 (39.40) 4:26.66 (39.32) 5:06.13 (39.47)
5 Plisga, Nora SR Hiram College 5:02.37 5:06.74 1
35.13 1:13.20 (38.07) 1:52.00 (38.80) 2:31.16 (39.16)
3:10.12 (38.96) 3:49.83 (39.71) 4:29.25 (39.42) 5:06.74 (37.49)
6 Swanekamp, Ria SR Grove City College NT 5:55.89
40.44 1:24.49 (44.05) 2:09.86 (45.37) 2:54.49 (44.63)
3:40.00 (45.51) 4:25.86 (45.86) 5:11.56 (45.70) 5:55.89 (44.33)
Event 24 Men 400 SC Meter Freestyle
Name Yr School Seed Time Finals Time Points
1 Wegman, zach B FR Hiram College 4:23.82 4:27.62 9
32.34 1:07.10 (34.76) 1:41.75 (34.65) 2:16.63 (34.88)
2:50.20 (33.57) 3:23.54 (33.34) 3:56.14 (32.60) 4:27.62 (31.48)
2 Kiffer, Kyle T SO Hiram College 4:41.18 4:47.42 4
32.28 1:08.36 (36.08) 1:45.21 (36.85) 2:22.60 (37.39)
2:58.73 (36.13) 3:35.37 (36.64) 4:11.73 (36.36) 4:47.42 (35.69)
3 Drummer, Jared SR Hiram College 4:58.20 5:00.12 3
33.69 1:10.37 (36.68) 1:47.72 (37.35) 2:26.05 (38.33)
3:04.36 (38.31) 3:43.19 (38.83) 4:22.30 (39.11) 5:00.12 (37.82)
--- Nielsen, Nate FR Grove City College NT X4:27.88
31.86 1:06.18 (34.32) 1:40.56 (34.38) 2:15.31 (34.75)
2:49.60 (34.29) 3:23.66 (34.06) 3:56.32 (32.66) 4:27.88 (31.56)
--- Kramer, Caleb JR Grove City College NT X4:44.60
31.86 1:07.08 (35.22) 1:43.00 (35.92) 2:19.00 (36.00)
2:55.15 (36.15) 3:31.52 (36.37) 4:08.09 (36.57) 4:44.60 (36.51)
--- Green, Matt SO Grove City College NT X4:55.08
32.75 1:08.35 (35.60) 1:44.98 (36.63) 2:22.88 (37.90)
3:00.80 (37.92) 3:39.15 (38.35) 4:17.86 (38.71) 4:55.08 (37.22)
Event 25 Women 100 SC Meter Butterfly
Name Yr School Seed Time Finals Time Points
1 Leshe, Shelly SR Hiram College 1:06.72 1:08.29 9
31.80 1:08.29 (36.49)
2 Baur, Lauren FR Grove City College NT 1:11.20 4
33.82 1:11.20 (37.38)
3 Millwood, Gillian S SO Hiram College 1:11.01 1:11.26 3
33.62 1:11.26 (37.64)
4 Krohn, Ashlynn K FR Hiram College 1:13.89 1:14.83 2
35.76 1:14.83 (39.07)
5 Bower, Kiersten JR Grove City College NT 1:15.93 1
35.53 1:15.93 (40.40)
6 Wiedeman, Ruth SO Grove City College NT 1:23.14
39.33 1:23.14 (43.81)
Event 26 Men 100 SC Meter Butterfly
Name Yr School Seed Time Finals Time Points
1 Morales, Santiago FR Hiram College NT 59.50 9
28.18 59.50 (31.32)
2 Kelly, Colin P FR Hiram College 1:06.33 1:06.96 4
30.83 1:06.96 (36.13)
3 Adams, Ben N SO Hiram College 1:20.72 1:19.30 3
35.98 1:19.30 (43.32)
--- Larsen, Peter JR Grove City College NT X59.65
28.22 59.65 (31.43)
--- Barker, Nick SR Grove City College NT X1:02.15
28.86 1:02.15 (33.29)
--- Leonard, Matt FR Grove City College NT X1:06.05
30.71 1:06.05 (35.34)
Event 27 Women 3 mtr Diving
Name Yr School Finals Score Points
1 McNeill, Stephanie FR Grove City College NT 159.50 9
--- Fowler, Jen Hiram College 181.90 DNF
Event 28 Men 3 mtr Diving
Name Yr School Finals Score Points
1 Grubbs, Kyle SO Grove City College NT 220.35 9
Event 29 Women 200 SC Meter IM
Name Yr School Seed Time Finals Time Points
1 Bargery, Sarah FR Grove City College NT 2:37.52 9
36.72 1:18.96 (42.24) 2:00.92 (41.96) 2:37.52 (36.60)
2 Janke, Raisa JR Hiram College 2:38.62 2:39.83 4
35.74 2:05.47 ( ) 2:39.83 (34.36)
3 Kocka, Amy E JR Hiram College 2:37.44 2:39.96 3
35.52 1:18.71 (43.19) 2:05.27 (46.56) 2:39.96 (34.69)
4 Thompson, Amanda SO Grove City College NT 2:42.35 2
36.11 1:16.96 (40.85) 2:04.55 (47.59) 2:42.35 (37.80)
5 Cowden, Brittany JR Hiram College 2:44.30 2:46.39 1
37.60 1:22.02 (44.42) 2:08.68 (46.66) 2:46.39 (37.71)
6 Reed, Andra SO Grove City College NT 2:59.50
41.80 1:26.73 (44.93) 2:18.27 (51.54) 2:59.50 (41.23)
Event 30 Men 200 SC Meter IM
Name Yr School Seed Time Finals Time Points
1 Wegman, zach B FR Hiram College NT 2:22.43 9
28.96 1:05.06 (36.10) 1:49.54 (44.48) 2:22.43 (32.89)
2 warner, Adam S SO Hiram College 2:21.53 2:26.01 4
32.70 1:10.87 (38.17) 1:52.37 (41.50) 2:26.01 (33.64)
3 Bailey, Jared FR Grove City College NT 2:27.10 3
30.72 1:08.32 (37.60) 1:53.66 (45.34) 2:27.10 (33.44)
4 Keefer, Bennett FR Grove City College NT 2:34.17 2
32.72 1:14.66 (41.94) 1:57.79 (43.13) 2:34.17 (36.38)
5 Leach, Ben JR Grove City College NT 2:38.38 1
33.57 1:15.11 (41.54) 2:00.85 (45.74) 2:38.38 (37.53)
6 Adams, Ben N SO Hiram College 2:49.74 2:46.79
35.91 1:21.88 (45.97) 2:07.76 (45.88) 2:46.79 (39.03)
Event 31 Women 400 SC Meter Freestyle Relay
Team Relay Seed Time Finals Time Points
1 Grove City College A NT 4:16.58 11
1) Keefer, Ellen SR 2) Fairchild, Whitney JR 3) Brunk, Katie FR 4) Page, Sarah FR
30.13 1:03.19 (1:03.19) 1:33.87 (30.68) 2:09.02 (1:05.83)
2:39.55 (30.53) 3:14.35 (1:05.33) 3:35.65 (21.30) 4:16.58 (1:02.23)
2 Hiram College A 4:17.56 4:19.96 4
1) Millwood, Gillian S SO 2) Piedomenico, katie A SO 3) Zimmerman, Emily R FR 4) Kocka, Amy E JR
31.34 1:06.18 (1:06.18) 2:10.11 (1:03.93)
2:40.50 (30.39) 3:13.81 (1:03.70) 3:44.77 (30.96) 4:19.96 (1:06.15)
3 Grove City College B NT 4:34.31 2
1) McRuer, Liza JR 2) Wiedeman, Ruth SO 3) Smiddy, Rebecca JR 4) Douglas, Tiffani FR
32.08 1:07.09 (1:07.09) 1:41.51 (34.42) 2:19.08 (1:11.99)
2:51.49 (32.41) 3:28.37 (1:09.29) 3:59.53 (31.16) 4:34.31 (1:05.94)
4 Hiram College B NT 4:38.45
1) Twining, Shalynn JR 2) Krohn, Ashlynn K FR 3) Plisga, Nora SR 4) Bowser, Dreau FR
32.90 1:10.06 (1:10.06) 1:42.25 (32.19) 2:17.99 (1:07.93)
2:50.30 (32.31) 3:26.49 (1:08.50) 3:59.40 (32.91) 4:38.45 (1:11.96)
(Event 31 Women 400 SC Meter Freestyle Relay)
Team Relay Seed Time Finals Time Points
5 Hiram College C NT 5:05.55
1) Smith, Lindsey JR 2) Covell, Kelsey A FR 3) Boucher, Theresa I FR 4) Buckingham, Staci S SO
36.51 1:16.96 (1:16.96) 1:51.44 (34.48) 2:29.45 (1:12.49)
3:08.42 (38.97) 3:51.97 (1:22.52) 4:26.58 (34.61) 5:05.55 (1:13.58)
Event 32 Men 400 SC Meter Freestyle Relay
Team Relay Seed Time Finals Time Points
1 Grove City College A NT 3:38.54 11
1) Coppelli, Cam FR 2) Snyder, Drew JR 3) Larsen, Peter JR 4) Whitbeck, Tim JR
26.93 56.77 (56.77) 1:22.79 (26.02) 1:51.06 (54.29)
2:16.28 (25.22) 2:44.54 (53.48) 3:10.01 (25.47) 3:38.54 (54.00)
2 Grove City College B NT 3:54.88 4
1) Leonard, Matt FR 2) Green, Matt SO 3) Zimmerman, Seth SO 4) Albertson, Rich SO
28.03 58.32 (58.32) 1:26.73 (28.41) 1:58.88 (1:00.56)
2:26.11 (27.23) 2:56.92 (58.04) 3:24.39 (27.47) 3:54.88 (57.96)
3 Grove City College C NT 4:04.35 2
1) Kramer, Caleb JR 2) Armstrong, Matt FR 3) Gummel, Dan FR 4) Ashleigh, Andrew SO
28.88 59.69 (59.69) 1:28.21 (28.52) 1:59.91 (1:00.22)
2:27.87 (27.96) 2:59.97 (1:00.06) 3:30.16 (30.19) 4:04.35 (1:04.38)
4 Hiram College A 4:32.01 4:10.64
1) Roark, Adam L FR 2) Drummer, Jared SR 3) Ising, Gary S SO 4) Kiffer, Kyle T SO
28.96 1:01.97 (1:01.97) 1:31.92 (29.95) 2:05.18 (1:03.21)
2:35.36 (30.18) 3:09.40 (1:04.22) 3:37.76 (28.36) 4:10.64 (1:01.24)
--- Hiram College B NT X4:24.48
1) Christiansen, Bryan SR 2) Adams, Ben N SO 3) Griesmer, Jim R FR 4) Opsahl, Martin T FR
28.65 59.85 (59.85) 1:31.42 (31.57) 2:08.07 (1:08.22)
2:39.39 (31.32) 3:16.95 (1:08.88) 3:49.42 (32.47) 4:24.48 (1:07.53)