Licensed to Clarion University    HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 10/20/2012 03:09 PM
                           Fall Classic - 10/20/2012                           
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Mallory            18 CLAR-AM                   NT   18:30.30    9  
      30.27   33.53   34.06   34.46   34.24   34.14   34.30   34.05
      34.02   33.97   34.21   33.90   33.86   33.77   33.95   33.62
      33.45   34.03   33.55   33.50   33.65   33.60   33.70   33.82
      33.77   33.78   34.03   33.83   32.41   33.44   33.93   33.74
      31.72
  2 Bilko, Megan I            18 Grove City-AM       19:20.00   19:00.66    5  
      31.74   34.54   34.60   34.77   34.80   34.84   34.79   35.40
      35.41   34.85   34.87   34.77   34.72   34.80   34.72   34.97
      35.01   35.29   34.86   34.78   34.71   34.29   34.90   33.65
      34.54   34.58   34.82   35.02   34.30   34.45   34.31   34.10
      32.46
  3 Szoszorek, Lauren         20 CLAR-AM             18:00.20   19:10.89    4  
      31.30   34.02   34.71   34.79   34.93   35.31   35.26   35.22
      35.21   35.01   35.01   34.95   35.24   35.22   35.35   35.03
      35.21   35.06   35.17   34.51   34.83   35.06   34.35   35.03
      35.17   35.10   35.03   35.37   35.00   34.91   35.22   34.91
      34.40
  4 Shull, Kayla              21 CLAR-AM                   NT   19:12.39    3  
      31.02   34.62   34.83   35.27   35.53   35.46   35.84   35.71
      35.78   35.88   35.46   34.99   35.23   35.17   35.11   34.92
      34.78   35.14   35.34   35.40   34.36   34.69   35.17   34.96
      35.17   35.14   35.24   34.31   34.77   35.19   34.74   34.55
      32.62
  5 Reed, Keegan J            19 Grove City-AM       19:20.99   19:24.23    2  
      30.84   33.95   34.36   34.69   35.08   35.29   34.82   35.23
      35.45   35.44   35.48   35.21   35.63   35.25   35.75   35.65
      36.09   36.19   35.74   35.71   35.62   35.43   35.80   35.34
      35.72   35.60   35.66   35.67   35.55   35.72   35.80   35.49
      34.98
  6 Baur, Kristi N            20 Grove City-AM       19:39.14   19:46.72    1  
      32.91   36.48   36.67   35.90   36.31   36.12   36.42   36.13
      36.20   36.14   36.09   36.03   36.01   36.00   36.11   36.09
      36.12   36.24   36.23   36.27   35.91   36.20   36.14   36.40
      36.38   36.26   36.12   36.20   36.42   36.09   35.73   35.75
      32.65
  7 Gwynn, Krystal E          19 Grove City-AM       20:45.67   20:07.99  
      31.65   34.98   36.03   36.18   36.16   36.29   35.94   36.49
      36.38   36.55   36.64   35.62   36.18   36.84   36.56   37.92
      36.75   38.12   38.46   37.01   37.08   36.68   36.79   36.74
      36.94   37.43   37.49   38.62   37.92   37.37   37.29   36.68
      34.21
  8 Burrows, Lauren M         20 Grove City-AM       19:40.00   20:09.52  
      31.03   34.83   35.93   36.44   36.67   36.96   36.94   36.81
      36.74   37.07   37.01   36.68   36.96   37.26   37.36   36.91
      36.70   37.04   37.23   37.03   37.51   37.28   36.96   36.97
      37.08   37.24   36.88   37.50   37.14   37.03   36.88   36.25
      35.20
  9 Strong, Tracy             20 CLAR-AM                   NT   20:15.86  
      32.39   35.26   36.62   37.17   37.07   36.69   37.10   37.53
      37.06   36.61   36.96   37.07   37.47   36.89   37.44   37.03
      37.08   37.58   37.28   37.37   37.47   37.07   37.15   37.59
      37.52   37.22   37.27   37.14   37.25   36.54   36.05   36.77
      35.15
 10 Florida, Janelle          20 CLAR-AM             20:43.20   20:29.73  
      32.18   35.91   36.43   36.67   36.90   37.04   36.89   36.76
      37.07   37.06   37.18   37.17   37.43   37.33   37.34   37.48
      37.56   37.66   37.87   37.81   37.76   37.94   38.12   38.26
      38.05   38.32   38.18   38.05   38.25   38.03   37.72   37.64
      35.67
 11 Meesuk, Ashley A          17 Grove City-AM       19:57.00   21:34.79  
      33.59   36.97   37.11   38.22   37.92   38.28   38.62   38.57
      39.18   39.76   39.41   39.76   39.61   39.71   40.14   40.32
      40.42   40.52   39.88   39.88   39.69   40.29   40.02   40.08
      39.95   39.69   39.97   40.30   39.88   40.06   39.51   39.24
      38.24
 
Event 2  Men 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harvey, Scott             20 CLAR-AM             16:30.20   17:41.37    9  
      27.71   31.21   32.30   32.67   32.57   32.28   32.32   32.16
      32.04   32.30   31.40   32.74   32.55   32.95   32.61   32.48
      32.42   32.33   31.58   32.84   32.22   32.77   32.58   32.19
      32.50   31.03   33.10   32.93   32.52   33.53   31.25   32.82
      30.47
  2 Jones, Matthew            18 CLAR-AM                   NT   18:25.30    5  
      28.75   31.84   32.90   33.26   34.07   33.43   34.02   33.98
      33.94   33.82   34.43   34.10   33.73   34.03   34.49   33.93
      33.01   33.34   33.13   33.74   33.64   33.32   34.03   34.15
      33.50   33.88   34.04   33.79   33.73   33.93   34.01   33.20
      32.14
  3 Bossert, Jim A            19 Grove City-AM       18:20.00   18:46.84    4  
      27.61   31.10   32.49   32.87   33.09   33.17   34.03   34.95
      34.68   35.01   34.48   35.00   34.87   34.89   35.22   35.12
      34.78   34.40   33.84   33.80   35.24   35.16   35.28   34.91
      34.92   34.98   34.93   35.22   34.86   34.59   34.21   34.01
      33.13
  4 Porch, Greg               18 CLAR-AM                   NT   18:56.94    3  
      29.32   32.27   33.75   33.98   33.87   33.56   35.01   34.97
      35.52   34.97   34.85   34.73   35.24   35.26   35.10   35.35
      34.91   35.23   35.31   34.01   31.62   33.97   34.98   34.73
      35.20   35.37   35.37   34.94   35.67   35.77   34.87   33.95
      33.29
  5 Cratsa, Stephen J         19 Grove City-AM       19:00.00   19:07.93    2  
      28.91   32.31   33.81   34.18   34.49   33.78   34.48   35.20
      35.11   35.12   34.60   34.92   35.16   35.16   35.95   35.45
      34.95   35.08   35.48   36.04   35.21   35.06   35.27   35.50
      36.13   36.40   35.33   35.29   36.02   34.80   35.56   34.81
      32.37
  6 Kostelnik, Christopher    19 CLAR-AM             19:41.30   20:12.02    1  
      30.30   34.83   35.58   36.39   36.31   35.92   36.70   37.09
      36.75   37.13   37.10   37.10   37.07   37.93   37.76   36.98
      36.87   37.34   36.16   37.02   37.62   38.12   37.93   38.12
      38.35   38.19   37.09   37.13   37.42   37.34   35.85   36.43
      34.10
  7 Douglas, Josiah D         22 Grove City-AM       19:39.39   20:43.64  
      30.08   34.50   37.40   39.09   38.41   37.95   38.48   38.43
      37.97   38.14   38.32   38.28   38.07   38.59   38.08   37.94
      38.09   38.23   38.22   38.20   38.55   37.71   38.10   38.28
      37.86   38.04   37.96   38.07   37.69   37.65   37.53   37.67
      36.06
 
Event 3  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clarion University-AM  'A'                             NT    1:49.85   11  
     1) Schaffer, Gabby 18              2) Gysegem, Emilee 19             
     3) Slayton, Kelsey 19              4) Ondrizek, Emily 18             
       27.31    31.17    26.57    24.80                                    
  2 Clarion University-AM  'C'                             NT    1:57.78    4  
     1) Conrad, Kelsie 18               2) Tano, Rachel 21                
     3) VanDyke, Sam 21                 4) Gerlach, Dominique 18          
       30.28    31.71    29.06    26.73                                    
  3 Grove City College-AM  'B'                        1:57.58    1:58.26    2  
     1) Baker, Tori L 19                2) Gregorchik, Faith A 19         
     3) Baglia, Janele M 20             4) Ryan, Jenny M 21               
       30.48    34.53    28.17    25.08                                    
  4 Clarion University-AM  'B'                             NT    1:59.64  
     1) Nedley, Holly 20                2) Sewell, Madison 21             
     3) Oberlander, Morgan 21           4) Donohue, Christina 19          
       31.42    32.93    28.71    26.58                                    
  5 Grove City College-AM  'C'                        1:59.51    2:00.83  
     1) Keibler, Natalie K 22           2) Reed, Keegan J 19              
     3) Melnik, Amy E 19                4) Swanson, Emily A 19            
       32.15    34.29    27.64    26.75                                    
  6 Grove City College-AM  'D'                        2:01.63    2:05.19  
     1) Forish, Liv G 21                2) Shimrock, Michelle J 21        
     3) Beckner, Liv G 19               4) Baur, Kristi N 20              
       30.53    35.97    29.83    28.86                                    
  7 Grove City College-AM  'E'                        2:03.11    2:06.28  
     1) Lucht, Jennifer E 20            2) Meesuk, Ashley A 17            
     3) Yeatts, Kait R 21               4) Nosal, Sarah M 20              
       33.64    35.86    29.88    26.90                                    
  8 Grove City College-AM  'F'                        2:05.12    2:06.50  
     1) Bennett, Claudia K 18           2) Rudolf, Emma S 19              
     3) Bilko, Megan I 18               4) Burrows, Lauren M 20           
       32.52    34.36    29.68    29.94                                    
  9 Grove City College-AM  'G'                        2:10.09    2:07.86  
     1) Smyth, Ariana G 19              2) Shimrock, Rachel J 18          
     3) Funk, Elizabeth A 17            4) McLachlan, Mary E 20           
       32.39    36.09    32.74    26.64                                    
 -- Grove City College-AM  'A'                        1:53.92         DQ  
     1) Cassano, Lauren M 19            2) Hess, Kaley M 20               
     3) Riesmeyer, Katie P 21           4) Palumbo, Angela 22             
       29.59    31.81    26.65    24.34                                    
 
Event 4  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clarion University-AM  'A'                             NT    1:37.67   11  
     1) Myers, Travis 18                2) Bojalad, Matt 22               
     3) Welch, Joe 20                   4) Ward, Joe 22                   
       25.85    26.95    23.46    21.41                                    
  2 Clarion University-AM  'B'                             NT    1:39.09    4  
     1) Nicolella, Jacob 19             2) Nelson, Derek 19               
     3) Tipper, Royce 20                4) Dunleavy, Casey 22             
       26.91    26.76    23.10    22.32                                    
  3 Grove City College-AM  'A'                        1:43.00    1:42.21    2  
     1) Bossert, Jim A 19               2) Gabriele, Louis M 20           
     3) Livezey, John P 19              4) Fairchild, Eric G 21           
       28.22    27.92    24.55    21.52                                    
  4 Grove City College-AM  'B'                        1:44.50    1:42.88  
     1) Dehli, CP P 20                  2) Walker, Adam A 22              
     3) Satre, Benjamin J 19            4) McKusick, Caleb R 20           
       26.70    28.65    25.29    22.24                                    
  5 Clarion University-AM  'C'                             NT    1:44.89  
     1) Robichaud, James 19             2) Snyder, Dylan 21               
     3) Toborowski, Tom                 4) Appleby, Ben 22                
       28.49    28.30    25.97    22.13                                    
  6 Grove City College-AM  'C'                        1:46.00    1:46.82  
     1) Smyth, Ian T 22                 2) Bergquist, Tim R 20            
     3) Suchin, Jonathan R 21           4) Dehli, Jordan A 19             
       28.73    29.87    25.60    22.62                                    
  7 Grove City College-AM  'E'                        1:51.00    1:51.17  
     1) Blasdell, Josh D 18             2) Douglas, Josiah D 22           
     3) Walker, Noah N 20               4) Tadros, Shady M 18             
       29.78    30.98    25.92    24.49                                    
  8 Grove City College-AM  'F'                        1:54.00    1:56.22  
     1) Hess, Matt R 21                 2) Wilt, Grant G 19               
     3) Marasco, Benjamin N 18          4) Cratsa, Stephen J 19           
       34.06    29.52    27.65    24.99                                    
  9 Grove City College-AM  'G'                        1:57.00    1:58.52  
     1) Irwin, Dillon T 18              2) Plante, James L 18             
     3) Parry, Christopher S 18         4) Henley, Dan L 21               
       31.77    32.01    30.30    24.44                                    
 -- Grove City College-AM  'D'                        1:48.00         DQ  
     1) Wargo, Nicholas J 18            2) Bernhardt, Jon R 19            
     3) Vinyard, Ken G 20               4) Leuschner, E J J 20            
       28.68    30.61    26.17    23.55                                    
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shull, Kayla              21 CLAR-AM              2:02.50    1:59.83    9  
      27.39   30.44   30.72   31.28                                
  2 Tano, Rachel              21 CLAR-AM              2:02.40    2:03.20    5  
      27.83   31.50   31.56   32.31                                
  3 Schaffer, Gabby           18 CLAR-AM              2:09.90    2:04.30    4  
      28.92   31.64   31.81   31.93                                
  4 Nedley, Holly             20 CLAR-AM              2:05.80    2:05.02    3  
      28.91   31.72   32.81   31.58                                
  5 Wadlinger, Emily          18 CLAR-AM              2:14.10    2:05.58    2  
      28.41   32.17   32.89   32.11                                
  6 McLachlan, Mary E         20 Grove City-AM        2:13.81    2:06.25    1  
      29.84   32.22   32.35   31.84                                
  7 Moore, Mallory            18 CLAR-AM              2:14.70    2:06.69  
      29.99   32.93   33.29   30.48                                
  8 Baglia, Janele M          20 Grove City-AM        2:07.98    2:07.02  
      29.69   32.60   32.74   31.99                                
  9 Beckner, Liv G            19 Grove City-AM        2:15.19    2:07.33  
      29.57   32.44   33.00   32.32                                
 10 Yeatts, Kait R            21 Grove City-AM        2:12.16    2:07.44  
      29.92   32.24   33.09   32.19                                
 11 Melnik, Amy E             19 Grove City-AM        2:07.87    2:08.30  
      29.64   34.09   33.26   31.31                                
 12 Bilko, Megan I            18 Grove City-AM        2:06.50    2:08.34  
      29.96   33.02   33.08   32.28                                
 13 Shimrock, Michelle J      21 Grove City-AM        2:11.13    2:09.23  
      30.58   32.32   33.22   33.11                                
 14 Hess, Kaley M             20 Grove City-AM        2:08.87    2:10.08  
      30.69   33.25   33.09   33.05                                
 15 Sewell, Madison           21 CLAR-AM              2:17.10    2:10.17  
      30.28   33.11   33.28   33.50                                
 16 Florida, Janelle          20 CLAR-AM              2:15.30    2:10.66  
      31.10   33.43   33.04   33.09                                
 17 Szoszorek, Lauren         20 CLAR-AM              2:03.50    2:11.24  
      29.91   33.20   33.99   34.14                                
 18 Donohue, Christina        19 CLAR-AM              2:24.70    2:12.31  
      29.71   33.54   34.98   34.08                                
 19 Shimrock, Rachel J        18 Grove City-AM        2:13.00    2:12.77  
      30.09   33.47   35.05   34.16                                
 20 Strong, Tracy             20 CLAR-AM              2:16.40    2:13.90  
      31.01   34.20   34.46   34.23                                
 21 Lucht, Jennifer E         20 Grove City-AM        2:16.82    2:14.90  
      31.25   34.67   34.72   34.26                                
 22 Gerlach, Dominique        18 CLAR-AM              2:21.10    2:15.05  
      31.31   34.74   35.27   33.73                                
 23 Conrad, Kelsie            18 CLAR-AM              2:39.70    2:15.20  
      31.37   34.72   34.92   34.19                                
 24 Gwynn, Krystal E          19 Grove City-AM        2:19.12    2:15.26  
      30.95   34.20   35.51   34.60                                
 25 Smyth, Ariana G           19 Grove City-AM        2:11.75    2:15.69  
      31.15   33.99   35.37   35.18                                
 26 Baur, Kristi N            20 Grove City-AM        2:10.65    2:16.09  
      31.10   34.54   35.55   34.90                                
 27 Meesuk, Ashley A          17 Grove City-AM        2:16.00    2:17.10  
      32.23   34.57   35.48   34.82                                
 28 Burrows, Lauren M         20 Grove City-AM        2:12.00    2:17.96  
      31.00   34.87   36.29   35.80                                
 29 Bennett, Claudia K        18 Grove City-AM        2:14.00    2:18.76  
      30.74   35.33   37.01   35.68                                
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fairchild, Eric G         21 Grove City-AM        1:49.50    1:48.54    9  
      25.32   27.46   28.18   27.58                                
  2 Robichaud, James          19 CLAR-AM              1:52.40    1:49.64    5  
      25.42   27.48   28.13   28.61                                
  3 Nelson, Derek             19 CLAR-AM              1:53.20    1:51.17    4  
      25.88   28.15   28.46   28.68                                
  4 Appleby, Ben              22 CLAR-AM              1:54.80    1:51.63    3  
      25.90   27.57   28.98   29.18                                
  5 Harvey, Scott             20 CLAR-AM              1:54.30    1:52.18    2  
      25.96   28.47   29.37   28.38                                
  6 Ward, Joe                 22 CLAR-AM              1:52.10    1:52.26    1  
      27.81   29.70   27.52   27.23                                
  7 Leuschner, E J J          20 Grove City-AM        1:53.92    1:52.58  
      26.05   28.22   29.00   29.31                                
  8 Tipper, Royce             20 CLAR-AM              2:00.10    1:53.60  
      26.68   29.13   29.30   28.49                                
  9 Dunleavy, Casey           22 CLAR-AM              2:00.20    1:54.26  
      25.75   29.16   30.07   29.28                                
 10 McKusick, Caleb R         20 Grove City-AM        1:59.47    1:54.55  
      25.84   29.24   30.16   29.31                                
 11 Toborowski, Tom              CLAR-AM              1:55.30    1:54.59  
      26.83   28.85   29.23   29.68                                
 12 Smyth, Ian T              22 Grove City-AM        1:52.87    1:54.90  
      26.76   29.08   30.00   29.06                                
 13 Nicolella, Jacob          19 CLAR-AM              1:55.30    1:55.94  
      26.15   28.69   30.21   30.89                                
 14 Welch, Joe                20 CLAR-AM              2:05.10    1:56.41  
      27.80   29.97   30.08   28.56                                
 15 Dehli, Jordan A           19 Grove City-AM        2:06.50    1:56.51  
      26.76   29.08   29.87   30.80                                
 16 Livezey, John P           19 Grove City-AM        1:52.00    1:57.73  
      26.04   29.53   31.33   30.83                                
 17 Bojalad, Matt             22 CLAR-AM              2:15.10    1:57.95  
      27.09   29.87   31.21   29.78                                
 18 Wilt, Grant G             19 Grove City-AM        2:02.54    1:58.32  
      26.20   29.33   30.84   31.95                                
 19 Vinyard, Ken G            20 Grove City-AM        2:09.99    1:59.38  
      26.41   30.99   30.97   31.01                                
 20 Satre, Benjamin J         19 Grove City-AM        2:05.88    1:59.56  
      27.41   30.59   31.01   30.55                                
 21 Snyder, Dylan             21 CLAR-AM              2:00.20    2:00.05  
      26.45   30.24   31.75   31.61                                
 22 Cratsa, Stephen J         19 Grove City-AM        2:06.00    2:04.49  
      28.23   32.08   32.63   31.55                                
 23 Wargo, Nicholas J         18 Grove City-AM        2:05.00    2:05.17  
      28.44   31.50   32.97   32.26                                
 23 Irwin, Dillon T           18 Grove City-AM        2:08.00    2:05.17  
      27.98   31.44   33.06   32.69                                
 25 Blasdell, Josh D          18 Grove City-AM        2:08.00    2:05.58  
      28.14   31.63   32.86   32.95                                
 26 Porch, Greg               18 CLAR-AM              1:58.20    2:06.02  
      28.17   31.50   32.86   33.49                                
 27 Bergquist, Tim R          20 Grove City-AM        2:04.00    2:06.06  
      28.31   32.00   33.08   32.67                                
 28 Plante, James L           18 Grove City-AM        2:12.00    2:11.54  
      28.44   33.21   35.27   34.62                                
 29 Marasco, Benjamin N       18 Grove City-AM        2:09.00    2:14.66  
      30.61   34.35   35.64   34.06                                
 30 Tadros, Shady M           18 Grove City-AM        2:08.00    2:19.27  
      29.80   35.66   38.00   35.81                                
 31 Parry, Christopher S      18 Grove City-AM        2:13.00    2:30.37  
      32.42   38.12   41.04   38.79                                
 
Event 7  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schaffer, Gabby           18 CLAR-AM              1:01.40      59.55    9  
      28.45   31.10                                                
  2 Gysegem, Emilee           19 CLAR-AM              1:01.40    1:01.12    5  
      29.61   31.51                                                
  3 Cassano, Lauren M         19 Grove City-AM        1:03.50    1:03.59    4  
      30.90   32.69                                                
  4 Oberlander, Morgan        21 CLAR-AM              1:05.10    1:05.46    3  
      32.42   33.04                                                
  5 Baker, Tori L             19 Grove City-AM        1:06.50    1:06.20    2  
      32.53   33.67                                                
  6 Forish, Liv G             21 Grove City-AM        1:06.81    1:06.40    1  
      31.35   35.05                                                
  7 Ondrizek, Emily           18 CLAR-AM              1:10.30    1:07.03  
      32.50   34.53                                                
  8 Conrad, Kelsie            18 CLAR-AM              1:11.60    1:07.14  
      32.61   34.53                                                
  9 Nosal, Sarah M            20 Grove City-AM        1:09.00    1:08.82  
      33.08   35.74                                                
 10 Swanson, Emily A          19 Grove City-AM        1:08.50    1:09.41  
      33.68   35.73                                                
 11 Wadlinger, Emily          18 CLAR-AM              1:09.50    1:09.76  
      34.17   35.59                                                
 12 McLachlan, Mary E         20 Grove City-AM        1:10.00    1:10.18  
      34.84   35.34                                                
 13 Rudolf, Emma S            19 Grove City-AM        1:09.91    1:10.40  
      34.66   35.74                                                
 14 Nedley, Holly             20 CLAR-AM              1:06.30    1:10.64  
      34.03   36.61                                                
 15 Donohue, Christina        19 CLAR-AM              1:15.90    1:10.97  
      34.27   36.70                                                
 16 Slayton, Kelsey           19 CLAR-AM              1:10.40    1:12.23  
      35.40   36.83                                                
 17 Lucht, Jennifer E         20 Grove City-AM        1:08.50    1:12.91  
      35.57   37.34                                                
 18 Strong, Tracy             20 CLAR-AM              1:12.40    1:13.03  
      35.47   37.56                                                
 19 Shimrock, Rachel J        18 Grove City-AM        1:14.00    1:13.22  
      36.02   37.20                                                
 20 Bennett, Claudia K        18 Grove City-AM        1:12.00    1:14.32  
      35.94   38.38                                                
 21 Meesuk, Ashley A          17 Grove City-AM        1:10.50    1:14.69  
      36.11   38.58                                                
 22 Sewell, Madison           21 CLAR-AM              1:12.70    1:15.91  
      36.93   38.98                                                
 23 VanDyke, Sam              21 CLAR-AM              1:16.80    1:18.97  
      38.50   40.47                                                
 
Event 8  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Myers, Travis             18 CLAR-AM                58.00      57.32    9  
      27.60   29.72                                                
  2 Dehli, CP P               20 Grove City-AM          58.46      58.31    5  
      28.44   29.87                                                
  3 Nicolella, Jacob          19 CLAR-AM                58.00      58.58    4  
      29.00   29.58                                                
  4 Robichaud, James          19 CLAR-AM              1:00.20    1:00.53    3  
      29.03   31.50                                                
  5 Ward, Joe                 22 CLAR-AM                58.30    1:00.60    2  
      29.45   31.15                                                
  6 Hufnagel, Joey            19 CLAR-AM              1:00.40    1:00.83    1  
      29.65   31.18                                                
  7 Toborowski, Tom              CLAR-AM              1:01.40    1:01.42  
      30.21   31.21                                                
  8 Dunleavy, Casey           22 CLAR-AM              1:00.10    1:01.71  
      30.21   31.50                                                
  9 Walker, Adam A            22 Grove City-AM        1:02.22    1:02.24  
      30.76   31.48                                                
 10 Tipper, Royce             20 CLAR-AM              1:05.10    1:02.50  
      30.28   32.22                                                
 11 Walker, Noah N            20 Grove City-AM        1:02.34    1:02.65  
      30.61   32.04                                                
 12 Bojalad, Matt             22 CLAR-AM              1:10.40    1:03.93  
      30.55   33.38                                                
 13 Welch, Joe                20 CLAR-AM              1:05.80    1:04.82  
      32.31   32.51                                                
 14 Bossert, David M          21 Grove City-AM        1:04.00    1:05.77  
      30.93   34.84                                                
 15 Bernhardt, Jon R          19 Grove City-AM        1:07.63    1:05.94  
      32.36   33.58                                                
 16 Snyder, Dylan             21 CLAR-AM              1:05.30    1:07.83  
      33.34   34.49                                                
 17 Tadros, Shady M           18 Grove City-AM        1:05.00    1:10.24  
      34.58   35.66                                                
 18 Plante, James L           18 Grove City-AM        1:07.00    1:10.55  
      34.32   36.23                                                
 19 Bergquist, Tim R          20 Grove City-AM        1:07.50    1:10.69  
      34.58   36.11                                                
 20 Marasco, Benjamin N       18 Grove City-AM        1:10.00    1:11.00  
      35.09   35.91                                                
 21 Hess, Matt R              21 Grove City-AM        1:12.79    1:11.18  
      34.87   36.31                                                
 22 Kostelnik, Christopher    19 CLAR-AM              1:08.20    1:12.25  
      35.04   37.21                                                
 23 Parry, Christopher S      18 Grove City-AM             NT    1:18.56  
      38.18   40.38                                                
 -- Appleby, Ben              22 CLAR-AM              1:04.80         DQ  
 
Event 9  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gysegem, Emilee           19 CLAR-AM              1:10.80    1:08.92    9  
      32.45   36.47                                                
  2 Tano, Rachel              21 CLAR-AM              1:11.00    1:11.01    5  
      33.24   37.77                                                
  3 Sewell, Madison           21 CLAR-AM              1:11.90    1:11.92    4  
      33.69   38.23                                                
  4 Palumbo, Angela           22 Grove City-AM        1:14.00    1:12.03    3  
      34.06   37.97                                                
  5 Shull, Kayla              21 CLAR-AM              1:15.40    1:12.94    2  
      34.71   38.23                                                
  6 Ryan, Jenny M             21 Grove City-AM        1:13.87    1:13.52    1  
      34.35   39.17                                                
  7 Ondrizek, Emily           18 CLAR-AM              1:13.40    1:13.73  
      34.80   38.93                                                
  8 VanDyke, Sam              21 CLAR-AM              1:18.90    1:13.84  
      34.76   39.08                                                
  9 Gregorchik, Faith A       19 Grove City-AM        1:17.00    1:14.51  
      34.69   39.82                                                
 10 Rudolf, Emma S            19 Grove City-AM        1:16.00    1:16.90  
      36.10   40.80                                                
 11 Wadlinger, Emily          18 CLAR-AM              1:18.90    1:18.16  
      36.45   41.71                                                
 12 Keibler, Natalie K        22 Grove City-AM        1:23.00    1:20.67  
      38.30   42.37                                                
 13 Szoszorek, Lauren         20 CLAR-AM              1:15.30    1:21.92  
      37.34   44.58                                                
 14 Burrows, Lauren M         20 Grove City-AM        1:21.00    1:22.01  
      38.91   43.10                                                
 15 Melnik, Amy E             19 Grove City-AM        1:21.00    1:22.07  
      39.07   43.00                                                
 16 Nedley, Holly             20 CLAR-AM              1:21.50    1:23.56  
      39.03   44.53                                                
 17 Smyth, Ariana G           19 Grove City-AM        1:23.45    1:24.64  
      40.24   44.40                                                
 18 Bilko, Megan I            18 Grove City-AM        1:21.00    1:29.87  
      41.88   47.99                                                
 19 Forish, Liv G             21 Grove City-AM        1:21.00    1:32.55  
      42.10   50.45                                                
 -- Oberlander, Morgan        21 CLAR-AM              1:13.30         DQ  
      35.98   39.33                                                
 -- Shimrock, Michelle J      21 Grove City-AM        1:18.84         DQ  
 
Event 10  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nelson, Derek             19 CLAR-AM              1:00.00      59.44    9  
      27.97   31.47                                                
  2 Bojalad, Matt             22 CLAR-AM              1:10.20    1:04.96    5  
      30.65   34.31                                                
  3 Snyder, Dylan             21 CLAR-AM              1:02.10    1:05.03    3.5
      30.50   34.53                                                
  3 Walker, Adam A            22 Grove City-AM        1:03.45    1:05.03    3.5
      30.51   34.52                                                
  5 Hufnagel, Joey            19 CLAR-AM              1:07.20    1:05.14    2  
      30.40   34.74                                                
  6 Appleby, Ben              22 CLAR-AM              1:09.50    1:06.94    1  
      31.35   35.59                                                
  7 Bernhardt, Jon R          19 Grove City-AM        1:07.90    1:07.49  
      31.47   36.02                                                
  8 Wilt, Grant G             19 Grove City-AM        1:07.75    1:08.66  
      32.06   36.60                                                
  9 Douglas, Josiah D         22 Grove City-AM        1:08.05    1:09.48  
      32.91   36.57                                                
 10 Tipper, Royce             20 CLAR-AM              1:12.50    1:11.05  
      33.83   37.22                                                
 11 Tadros, Shady M           18 Grove City-AM        1:10.00    1:11.53  
      34.14   37.39                                                
 12 Ward, Joe                 22 CLAR-AM              1:20.70    1:12.56  
      35.00   37.56                                                
 13 McKusick, Caleb R         20 Grove City-AM        1:11.00    1:12.58  
      34.11   38.47                                                
 14 Livezey, John P           19 Grove City-AM        1:12.00    1:12.82  
      34.28   38.54                                                
 15 Plante, James L           18 Grove City-AM        1:11.00    1:12.87  
      34.31   38.56                                                
 16 Wargo, Nicholas J         18 Grove City-AM        1:08.25    1:13.17  
      33.97   39.20                                                
 17 Henley, Dan L             21 Grove City-AM        1:09.50    1:13.62  
      35.13   38.49                                                
 18 Dehli, Jordan A           19 Grove City-AM        1:19.00    1:13.78  
      35.36   38.42                                                
 19 Blasdell, Josh D          18 Grove City-AM        1:13.00    1:14.02  
      34.27   39.75                                                
 20 Welch, Joe                20 CLAR-AM              1:18.40    1:14.71  
      36.54   38.17                                                
 21 Myers, Travis             18 CLAR-AM              1:25.00    1:15.37  
      35.93   39.44                                                
 22 Bossert, David M          21 Grove City-AM        1:09.00    1:19.57  
      37.00   42.57                                                
 23 Cratsa, Stephen J         19 Grove City-AM        1:18.00    1:23.40  
      38.04   45.36                                                
 24 Irwin, Dillon T           18 Grove City-AM        1:17.00    1:23.51  
      38.35   45.16                                                
 25 Parry, Christopher S      18 Grove City-AM             NT    1:33.87  
      44.51   49.36                                                
 -- Gabriele, Louis M         20 Grove City-AM        1:06.40         DQ  
      30.44   33.89                                                
 
Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oberlander, Morgan        21 CLAR-AM              2:12.10    2:13.49    9  
      30.13   33.70   34.40   35.26                                
  2 Reed, Keegan J            19 Grove City-AM        2:28.00    2:28.89    5  
      32.93   37.43   39.25   39.28                                
  3 Slayton, Kelsey           19 CLAR-AM              2:20.50    2:31.57    4  
      32.97   38.52   40.42   39.66                                
  4 Bilko, Megan I            18 Grove City-AM        2:30.00    2:37.72    3  
      33.30   40.32   41.90   42.20                                
  5 Hess, Kaley M             20 Grove City-AM        2:38.00    2:47.83    2  
      34.11   40.01   45.29   48.42                                
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Matthew            18 CLAR-AM              2:03.10    2:06.40    9  
      27.70   31.96   33.67   33.07                                
  2 Satre, Benjamin J         19 Grove City-AM        2:12.61    2:09.71    5  
      29.11   32.68   33.31   34.61                                
  3 Smyth, Ian T              22 Grove City-AM        2:15.58    2:15.11    4  
      29.22   34.21   35.84   35.84                                
  4 Walker, Noah N            20 Grove City-AM        2:12.89    2:23.30    3  
      29.99   35.81   38.74   38.76                                
  5 Cratsa, Stephen J         19 Grove City-AM        2:22.00    2:27.39    2  
      30.67   37.92   40.42   38.38                                
  6 Marasco, Benjamin N       18 Grove City-AM        2:15.00    2:36.16    1  
      31.25   37.46   43.47   43.98                                
 -- Suchin, Jonathan R        21 Grove City-AM        2:09.09         DQ  
      28.09   32.72   34.63   42.79                                
 -- Parry, Christopher S      18 Grove City-AM             NT         DQ  
      33.54   40.12   45.51   48.94                                
 
Event 13  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shull, Kayla              21 CLAR-AM                24.70      24.78    9  
  2 Palumbo, Angela           22 Grove City-AM          25.29      25.16    5  
  3 Ondrizek, Emily           18 CLAR-AM                25.40      25.54    4  
  4 Gysegem, Emilee           19 CLAR-AM                25.70      25.61    3  
  5 Riesmeyer, Katie P        21 Grove City-AM          25.93      25.86    2  
  6 Forish, Liv G             21 Grove City-AM          26.84      26.20    1  
  7 Moore, Mallory            18 CLAR-AM                27.30      26.42  
  8 Tano, Rachel              21 CLAR-AM                26.60      26.44  
  9 Cassano, Lauren M         19 Grove City-AM          26.40      26.49  
 10 Schaffer, Gabby           18 CLAR-AM                26.90      26.52  
 10 Baglia, Janele M          20 Grove City-AM          26.85      26.52  
 12 Wadlinger, Emily          18 CLAR-AM                26.80      26.59  
 13 Slayton, Kelsey           19 CLAR-AM                26.30      26.66  
 14 Baker, Tori L             19 Grove City-AM          27.13      26.92  
 15 Nedley, Holly             20 CLAR-AM                26.90      27.13  
 16 Keibler, Natalie K        22 Grove City-AM          26.10      27.21  
 17 Donohue, Christina        19 CLAR-AM                26.80      27.30  
 18 Nosal, Sarah M            20 Grove City-AM          27.44      27.56  
 19 Bennett, Claudia K        18 Grove City-AM          31.00      27.65  
 20 Conrad, Kelsie            18 CLAR-AM                28.90      27.78  
 21 Gerlach, Dominique        18 CLAR-AM                28.10      27.80  
 22 VanDyke, Sam              21 CLAR-AM                28.00      27.91  
 23 Szoszorek, Lauren         20 CLAR-AM                26.90      28.00  
 24 Florida, Janelle          20 CLAR-AM                28.00      28.12  
 25 Swanson, Emily A          19 Grove City-AM          27.55      28.13  
 26 Shimrock, Rachel J        18 Grove City-AM          29.50      28.28  
 27 Smyth, Ariana G           19 Grove City-AM          29.65      28.29  
 28 Sewell, Madison           21 CLAR-AM                29.00      28.49  
 29 Gregorchik, Faith A       19 Grove City-AM          28.24      28.64  
 30 Gwynn, Krystal E          19 Grove City-AM          29.50      28.87  
 31 Strong, Tracy             20 CLAR-AM                28.30      28.95  
 32 Funk, Elizabeth A         17 Grove City-AM          34.82      29.14  
 
Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ward, Joe                 22 CLAR-AM                22.40      22.07    9  
  2 Fairchild, Eric G         21 Grove City-AM          22.74      22.22    5  
  3 Dunleavy, Casey           22 CLAR-AM                22.98      22.63    4  
  4 Bojalad, Matt             22 CLAR-AM                23.00      22.74    3  
  5 Appleby, Ben              22 CLAR-AM                23.40      22.86    2  
  6 Dehli, Jordan A           19 Grove City-AM          23.65      22.87    1  
  7 Welch, Joe                20 CLAR-AM                23.50      22.95  
  8 Dehli, CP P               20 Grove City-AM          23.24      23.08  
  9 McKusick, Caleb R         20 Grove City-AM          24.39      23.33  
 10 Tipper, Royce             20 CLAR-AM                24.00      23.53  
 11 Nicolella, Jacob          19 CLAR-AM                23.00      23.54  
 12 Vinyard, Ken G            20 Grove City-AM          24.75      23.62  
 13 Snyder, Dylan             21 CLAR-AM                23.00      23.63  
 14 Livezey, John P           19 Grove City-AM          23.50      23.64  
 15 Myers, Travis             18 CLAR-AM                24.10      23.85  
 16 Robichaud, James          19 CLAR-AM                23.20      24.02  
 17 Nelson, Derek             19 CLAR-AM                23.00      24.15  
 18 Harvey, Scott             20 CLAR-AM                23.00      24.26  
 19 Walker, Adam A            22 Grove City-AM          26.05      24.58  
 20 Hufnagel, Joey            19 CLAR-AM                23.30      24.60  
 21 Bossert, David M          21 Grove City-AM          25.30      24.64  
 22 Toborowski, Tom              CLAR-AM                24.50      24.66  
 23 Hess, Matt R              21 Grove City-AM          25.45      24.85  
 24 Bergquist, Tim R          20 Grove City-AM          26.10      25.01  
 25 Irwin, Dillon T           18 Grove City-AM          26.70      25.05  
 26 Wargo, Nicholas J         18 Grove City-AM          23.99      25.28  
 27 Blasdell, Josh D          18 Grove City-AM          26.20      25.48  
 28 Porch, Greg               18 CLAR-AM                24.00      25.58  
 29 Kostelnik, Christopher    19 CLAR-AM                25.10      25.68  
 30 Tadros, Shady M           18 Grove City-AM          24.25      26.41  
 31 Marasco, Benjamin N       18 Grove City-AM          27.50      26.43  
 32 Plante, James L           18 Grove City-AM          26.30      26.60  
 33 Suchin, Jonathan R        21 Grove City-AM          26.20      27.66  
 34 Parry, Christopher S      18 Grove City-AM          26.25      29.65  
 
Event 15  Women 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reed, Keegan J            19 Grove City-AM        5:03.95    4:59.99    9  
      33.37   37.47   40.97   39.81   41.54   41.85   33.61   31.37
  2 Beckner, Liv G            19 Grove City-AM        5:20.00    5:14.25    5  
      33.11   37.96   41.45   39.18   47.06   47.22   35.08   33.19
  3 Bilko, Megan I            18 Grove City-AM        4:55.00    5:18.74    4  
      33.24   39.49   40.75   39.58   48.70   47.37   34.65   34.96
  4 Hess, Kaley M             20 Grove City-AM        5:27.20    5:23.42    3  
      35.93   40.80   43.54   43.06   42.63   43.02   37.83   36.61
 
Event 16  Men 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Robichaud, James          19 CLAR-AM              4:24.10    4:34.60    9  
      27.56   31.90   36.72   36.53   39.01   39.10   32.43   31.35
 -- Gabriele, Louis M         20 Grove City-AM        4:57.94         DQ  
      28.53   33.08   38.37   37.36   40.91   39.90   36.08   34.81
 -- Douglas, Josiah D         22 Grove City-AM        5:05.00         DQ  
      32.28   39.01   45.71   43.32   41.50   43.01   38.23   35.72
 
Event 17  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shull, Kayla              21 CLAR-AM                54.90      53.96    9  
      26.20   27.76                                                
  2 Palumbo, Angela           22 Grove City-AM          54.57      54.97    5  
      26.73   28.24                                                
  3 Gysegem, Emilee           19 CLAR-AM                55.60      55.28    4  
      26.76   28.52                                                
  4 Riesmeyer, Katie P        21 Grove City-AM          54.95      55.32    3  
      26.95   28.37                                                
  5 Ryan, Jenny M             21 Grove City-AM          55.90      55.93    2  
      26.87   29.06                                                
  6 Ondrizek, Emily           18 CLAR-AM                55.80      56.12    1  
      27.07   29.05                                                
  7 Tano, Rachel              21 CLAR-AM                56.70      57.06  
      27.81   29.25                                                
  8 Baker, Tori L             19 Grove City-AM          58.00      57.23  
      27.96   29.27                                                
  9 Oberlander, Morgan        21 CLAR-AM                56.30      57.25  
      28.55   28.70                                                
 10 Schaffer, Gabby           18 CLAR-AM                57.30      58.18  
      28.01   30.17                                                
 11 Wadlinger, Emily          18 CLAR-AM                57.70      58.68  
      28.16   30.52                                                
 12 Moore, Mallory            18 CLAR-AM                58.90      58.81  
      28.51   30.30                                                
 13 Baglia, Janele M          20 Grove City-AM          59.26      58.94  
      28.40   30.54                                                
 14 Yeatts, Kait R            21 Grove City-AM        1:04.36      59.38  
      28.41   30.97                                                
 15 VanDyke, Sam              21 CLAR-AM                58.00      59.99  
      29.48   30.51                                                
 16 Rudolf, Emma S            19 Grove City-AM        1:00.55    1:00.31  
      28.90   31.41                                                
 17 Conrad, Kelsie            18 CLAR-AM              1:02.40    1:00.51  
      29.08   31.43                                                
 18 Swanson, Emily A          19 Grove City-AM          59.34    1:00.79  
      30.02   30.77                                                
 19 Nedley, Holly             20 CLAR-AM                57.40    1:00.94  
      29.15   31.79                                                
 20 Donohue, Christina        19 CLAR-AM                58.40    1:00.99  
      29.21   31.78                                                
 21 Slayton, Kelsey           19 CLAR-AM                59.30    1:01.16  
      29.89   31.27                                                
 22 Florida, Janelle          20 CLAR-AM                58.90    1:01.30  
      29.96   31.34                                                
 23 Sewell, Madison           21 CLAR-AM              1:00.40    1:01.86  
      29.89   31.97                                                
 24 Gwynn, Krystal E          19 Grove City-AM        1:04.78    1:01.97  
      30.32   31.65                                                
 25 Szoszorek, Lauren         20 CLAR-AM                59.30    1:02.03  
      30.37   31.66                                                
 26 Bennett, Claudia K        18 Grove City-AM        1:06.00    1:02.23  
      29.41   32.82                                                
 27 Gerlach, Dominique        18 CLAR-AM              1:01.40    1:02.49  
      29.99   32.50                                                
 28 Lucht, Jennifer E         20 Grove City-AM        1:03.09    1:02.57  
      30.25   32.32                                                
 29 Strong, Tracy             20 CLAR-AM              1:00.50    1:02.99  
      30.53   32.46                                                
 30 Baur, Kristi N            20 Grove City-AM        1:01.16    1:03.90  
      30.39   33.51                                                
 31 Funk, Elizabeth A         17 Grove City-AM        1:10.17    1:05.12  
      31.22   33.90                                                
 
Event 18  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ward, Joe                 22 CLAR-AM                48.40      48.54    9  
      23.41   25.13                                                
  2 Fairchild, Eric G         21 Grove City-AM          49.94      48.75    5  
      23.91   24.84                                                
  3 Appleby, Ben              22 CLAR-AM                51.90      50.06    4  
      24.65   25.41                                                
  4 Dunleavy, Casey           22 CLAR-AM                50.50      50.29    3  
      24.44   25.85                                                
  5 Dehli, CP P               20 Grove City-AM          51.83      50.86    2  
      24.65   26.21                                                
  6 Nicolella, Jacob          19 CLAR-AM                52.40      51.30    1  
      25.37   25.93                                                
  7 Welch, Joe                20 CLAR-AM                53.00      51.37  
      25.27   26.10                                                
  8 McKusick, Caleb R         20 Grove City-AM          54.12      51.76  
      25.22   26.54                                                
  9 Smyth, Ian T              22 Grove City-AM          50.59      51.81  
      25.34   26.47                                                
 10 Dehli, Jordan A           19 Grove City-AM          54.50      52.03  
      25.03   27.00                                                
 11 Nelson, Derek             19 CLAR-AM                52.00      52.33  
      25.63   26.70                                                
 11 Robichaud, James          19 CLAR-AM                51.40      52.33  
      25.56   26.77                                                
 13 Leuschner, E J J          20 Grove City-AM          51.20      52.59  
      25.29   27.30                                                
 14 Bojalad, Matt             22 CLAR-AM                53.10      53.11  
      26.32   26.79                                                
 15 Livezey, John P           19 Grove City-AM          51.99      53.18  
      26.05   27.13                                                
 16 Snyder, Dylan             21 CLAR-AM                52.10      53.52  
      25.51   28.01                                                
 17 Tipper, Royce             20 CLAR-AM                52.00      53.53  
      25.82   27.71                                                
 18 Bossert, Jim A            19 Grove City-AM          51.90      53.65  
      25.36   28.29                                                
 19 Toborowski, Tom              CLAR-AM                53.70      54.11  
      25.99   28.12                                                
 20 Harvey, Scott             20 CLAR-AM                52.00      54.66  
      26.12   28.54                                                
 21 Myers, Travis             18 CLAR-AM                54.30      54.93  
      26.49   28.44                                                
 22 Hufnagel, Joey            19 CLAR-AM                53.90      54.95  
      26.00   28.95                                                
 23 Vinyard, Ken G            20 Grove City-AM          56.78      55.31  
      25.96   29.35                                                
 24 Porch, Greg               18 CLAR-AM                52.00      55.54  
      26.02   29.52                                                
 25 Hess, Matt R              21 Grove City-AM          55.76      56.49  
      27.32   29.17                                                
 26 Wargo, Nicholas J         18 Grove City-AM          55.77      56.55  
      27.77   28.78                                                
 27 Blasdell, Josh D          18 Grove City-AM          56.00      56.75  
      27.88   28.87                                                
 28 Suchin, Jonathan R        21 Grove City-AM          55.55      57.13  
      26.79   30.34                                                
 29 Kostelnik, Christopher    19 CLAR-AM                58.40      57.22  
      27.43   29.79                                                
 30 Henley, Dan L             21 Grove City-AM          57.50      57.76  
      27.54   30.22                                                
 31 Irwin, Dillon T           18 Grove City-AM          59.50      58.58  
      28.06   30.52                                                
 32 Marasco, Benjamin N       18 Grove City-AM          58.50      58.73  
      28.66   30.07                                                
 33 Plante, James L           18 Grove City-AM          59.00    1:00.26  
      28.56   31.70                                                
 34 Tadros, Shady M           18 Grove City-AM          56.66    1:03.55  
      29.41   34.14                                                
 35 Parry, Christopher S      18 Grove City-AM          58.80    1:06.09  
      31.36   34.73                                                
 
Event 19  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schaffer, Gabby           18 CLAR-AM              2:12.10    2:13.74    9  
      30.14   33.83   34.99   34.78                                
  2 Ryan, Jenny M             21 Grove City-AM        2:13.50    2:18.99    5  
      32.03   35.14   36.01   35.81                                
  3 Beckner, Liv G            19 Grove City-AM        2:28.18    2:25.59    4  
      34.79   37.23   37.21   36.36                                
  4 Conrad, Kelsie            18 CLAR-AM              2:51.70    2:28.70    3  
      35.54   38.19   37.91   37.06                                
  5 Wadlinger, Emily          18 CLAR-AM              2:25.10    2:29.62    2  
      35.76   38.44   38.30   37.12                                
  6 Shimrock, Michelle J      21 Grove City-AM        2:29.71    2:30.93    1  
      36.59   37.84   38.38   38.12                                
  7 Smyth, Ariana G           19 Grove City-AM        2:21.50    2:31.11  
      36.78   39.02   39.27   36.04                                
  8 Nosal, Sarah M            20 Grove City-AM        2:27.00    2:34.49  
      37.11   39.35   40.59   37.44                                
  9 Bilko, Megan I            18 Grove City-AM        2:22.00    2:37.61  
      37.13   39.86   41.13   39.49                                
 10 Burrows, Lauren M         20 Grove City-AM        2:24.00    2:38.53  
      35.86   40.80   41.74   40.13                                
 11 Bennett, Claudia K        18 Grove City-AM        2:28.50    2:40.53  
      38.06   41.16   41.66   39.65                                
 
Event 20  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fairchild, Eric G         21 Grove City-AM        2:07.42    2:09.85    9  
      31.67   33.15   33.10   31.93                                
  2 Myers, Travis             18 CLAR-AM              2:10.10    2:11.04    5  
      29.54   33.46   35.00   33.04                                
  3 Nicolella, Jacob          19 CLAR-AM              2:10.10    2:16.44    4  
      31.47   34.29   35.39   35.29                                
  4 Blasdell, Josh D          18 Grove City-AM        2:19.00    2:19.48    3  
      32.89   35.47   36.13   34.99                                
  5 Wargo, Nicholas J         18 Grove City-AM        2:17.30    2:21.66    2  
      32.42   35.30   36.90   37.04                                
  6 Dehli, Jordan A           19 Grove City-AM        2:30.00    2:30.90    1  
      35.81   37.55   38.06   39.48                                
  7 Cratsa, Stephen J         19 Grove City-AM        2:20.00    2:37.38  
      37.53   41.02   39.85   38.98                                
  8 Irwin, Dillon T           18 Grove City-AM        2:28.00    2:38.27  
      36.88   40.70   41.02   39.67                                
 -- Bossert, Jim A            19 Grove City-AM        2:14.36         DQ  
 -- Livezey, John P           19 Grove City-AM        2:27.00         DQ  
 
Event 21  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tano, Rachel              21 CLAR-AM              2:30.00    2:32.79    9  
      34.22   38.36   40.29   39.92                                
  2 Sewell, Madison           21 CLAR-AM              2:34.30    2:37.75    5  
      35.95   40.29   40.62   40.89                                
  3 Rudolf, Emma S            19 Grove City-AM        2:40.18    2:38.44    4  
      36.62   40.66   40.49   40.67                                
  4 Reed, Keegan J            19 Grove City-AM        2:44.82    2:40.28    3  
      36.86   41.57   41.72   40.13                                
  5 Gregorchik, Faith A       19 Grove City-AM        2:55.54    2:44.07    2  
      36.46   40.54   42.73   44.34                                
  6 Shimrock, Rachel J        18 Grove City-AM        2:44.00    2:51.82    1  
      38.39   43.76   44.97   44.70                                
  7 Meesuk, Ashley A          17 Grove City-AM        2:50.00    2:52.86  
      39.05   43.88   45.12   44.81                                
 
Event 22  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nelson, Derek             19 CLAR-AM              2:14.00    2:15.01    9  
      30.05   33.40   35.25   36.31                                
  2 Hufnagel, Joey            19 CLAR-AM              2:15.90    2:23.21    5  
      30.79   35.90   38.19   38.33                                
  3 Bergquist, Tim R          20 Grove City-AM        2:36.00    2:29.97    4  
      32.96   38.07   39.79   39.15                                
  4 Plante, James L           18 Grove City-AM        2:41.00    2:39.09    3  
      36.21   41.01   41.11   40.76                                
 
Event 23  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Mallory            18 CLAR-AM              5:26.30    5:22.10    9  
      29.10   32.90   33.93   34.35   32.53   32.28   32.18   32.09
      31.86   30.88                                                
  2 Cassano, Lauren M         19 Grove City-AM        5:30.00    5:35.16    5  
      29.49   32.89   33.55   34.09   33.78   33.38   34.43   34.65
      34.91   33.99                                                
  3 McLachlan, Mary E         20 Grove City-AM        5:51.96    5:41.43    4  
      30.68   33.91   34.44   34.82   34.88   35.06   34.82   34.85
      34.44   33.53                                                
  4 Baur, Kristi N            20 Grove City-AM        5:43.35    5:51.42    3  
      31.19   35.30   35.88   35.84   35.74   35.74   35.62   36.26
      35.90   33.95                                                
  5 Bilko, Megan I            18 Grove City-AM        5:29.00    5:54.84    2  
      31.48   35.18   35.26   36.21   37.77   36.39   36.26   36.90
      34.71   34.68                                                
  6 Hess, Kaley M             20 Grove City-AM        5:41.00    5:56.68    1  
      33.03   36.11   36.58   36.06   36.75   36.50   36.17   35.67
      35.50   34.31                                                
  7 Lucht, Jennifer E         20 Grove City-AM        5:55.00    5:57.11  
      32.44   35.67   36.29   37.20   37.39   36.82   36.59   36.22
      35.29   33.20                                                
  8 Shimrock, Rachel J        18 Grove City-AM        5:59.00    5:58.28  
      31.97   36.11   36.64   37.09   36.47   37.03   36.64   36.88
      35.44   34.01                                                
  9 Burrows, Lauren M         20 Grove City-AM        5:50.00    6:01.38  
      32.54   36.00   37.00   37.23   37.15   36.79   36.52   36.37
      36.78   35.00                                                
 10 Donohue, Christina        19 CLAR-AM              6:15.30    6:05.68  
      32.69   36.18   36.67   37.10   37.28   37.86   38.14   37.79
      36.62   35.35                                                
 11 Smyth, Ariana G           19 Grove City-AM        5:57.71    6:08.07  
      33.30   36.55   36.61   37.96   37.91   37.65   37.48   37.46
      37.29   35.86                                                
 12 Meesuk, Ashley A          17 Grove City-AM        5:50.00    6:16.42  
      34.70   37.44   37.80   38.59   38.10   38.18   37.67   38.27
      38.27   37.40                                                
 
Event 24  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harvey, Scott             20 CLAR-AM              4:59.30    5:05.34    9  
      27.32   30.14   31.92   31.21   31.92   31.65   31.00   31.28
      30.76   28.14                                                
  2 Bossert, David M          21 Grove City-AM        5:19.39    5:09.51    5  
      27.01   30.01   31.05   31.85   32.09   32.05   31.35   31.91
      31.36   30.83                                                
  3 Wilt, Grant G             19 Grove City-AM        5:34.77    5:17.84    4  
      27.05   30.39   30.64   32.25   32.73   32.83   32.86   33.42
      33.12   32.55                                                
  4 Leuschner, E J J          20 Grove City-AM        5:19.00    5:20.83    3  
      27.94   30.92   32.34   32.91   33.57   33.39   33.04   32.88
      32.25   31.59                                                
  5 Walker, Adam A            22 Grove City-AM        5:30.00    5:32.54    2  
      29.22   32.12   33.26   33.69   33.74   33.25   33.86   34.88
      34.92   33.60                                                
  6 Porch, Greg               18 CLAR-AM              5:20.10    5:36.41    1  
      27.75   31.49   33.56   34.09   35.38   35.45   35.37   34.76
      35.19   33.37                                                
  7 Cratsa, Stephen J         19 Grove City-AM        5:32.00    5:37.20  
      28.70   33.10   35.06   35.23   34.86   34.99   34.56   34.96
      34.40   31.34                                                
  8 Jones, Matthew            18 CLAR-AM              5:20.10    5:46.18  
      28.65   32.88   33.78   34.33   35.37   35.34   36.26   36.80
      37.47   35.30                                                
  9 Hess, Matt R              21 Grove City-AM        5:36.00    5:54.30  
      31.01   34.91   36.49   36.38   36.75   36.26   36.56   36.26
      35.76   33.92                                                
 10 Bergquist, Tim R          20 Grove City-AM        5:41.00    6:04.83  
      29.76   36.97   37.68   37.56   38.07   37.24   37.76   38.24
      36.93   34.62                                                
 11 Marasco, Benjamin N       18 Grove City-AM        5:53.00    6:20.84  
      32.14   36.97   39.16   39.11   39.46   39.28   39.37   38.96
      38.55   37.84                                                
 
Event 25  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Riesmeyer, Katie P        21 Grove City-AM        1:00.10    1:00.49    9  
      28.80   31.69                                                
  2 Gysegem, Emilee           19 CLAR-AM              1:01.30    1:00.70    5  
      28.83   31.87                                                
  3 Slayton, Kelsey           19 CLAR-AM              1:02.10    1:02.32    4  
      29.50   32.82                                                
  4 Oberlander, Morgan        21 CLAR-AM              1:01.00    1:02.36    3  
      29.57   32.79                                                
  5 VanDyke, Sam              21 CLAR-AM              1:04.80    1:02.82    2  
      29.55   33.27                                                
  6 Schaffer, Gabby           18 CLAR-AM              1:04.50    1:02.91    1  
      29.41   33.50                                                
  7 Ondrizek, Emily           18 CLAR-AM              1:05.80    1:04.00  
      30.07   33.93                                                
  8 Ryan, Jenny M             21 Grove City-AM        1:04.20    1:04.10  
      29.69   34.41                                                
  9 Palumbo, Angela           22 Grove City-AM        1:02.50    1:04.43  
      29.97   34.46                                                
 10 Melnik, Amy E             19 Grove City-AM        1:07.00    1:05.73  
      30.25   35.48                                                
 11 Baglia, Janele M          20 Grove City-AM        1:07.31    1:06.05  
      30.54   35.51                                                
 12 Baker, Tori L             19 Grove City-AM        1:07.82    1:07.03  
      31.68   35.35                                                
 13 Beckner, Liv G            19 Grove City-AM        1:11.00    1:07.12  
      31.99   35.13                                                
 14 Cassano, Lauren M         19 Grove City-AM        1:07.03    1:07.77  
      31.63   36.14                                                
 15 Florida, Janelle          20 CLAR-AM              1:10.40    1:07.90  
      30.83   37.07                                                
 16 Yeatts, Kait R            21 Grove City-AM        1:09.34    1:09.52  
      32.67   36.85                                                
 17 Forish, Liv G             21 Grove City-AM        1:09.00    1:10.56  
      32.09   38.47                                                
 18 Smyth, Ariana G           19 Grove City-AM        1:12.21    1:13.26  
      35.00   38.26                                                
 19 Shimrock, Rachel J        18 Grove City-AM        1:12.00    1:14.63  
      33.90   40.73                                                
 20 Meesuk, Ashley A          17 Grove City-AM        1:12.50    1:14.75  
      35.07   39.68                                                
 21 Burrows, Lauren M         20 Grove City-AM        1:10.00    1:15.28  
      33.60   41.68                                                
 22 Conrad, Kelsie            18 CLAR-AM              1:27.30    1:15.50  
      35.32   40.18                                                
 23 McLachlan, Mary E         20 Grove City-AM        2:31.00    1:15.64  
      35.54   40.10                                                
 24 Donohue, Christina        19 CLAR-AM              1:17.80    1:16.76  
      33.98   42.78                                                
 25 Nedley, Holly             20 CLAR-AM              1:10.30    1:17.74  
      34.61   43.13                                                
 26 Bennett, Claudia K        18 Grove City-AM        1:13.00    1:18.21  
      35.10   43.11                                                
 27 Funk, Elizabeth A         17 Grove City-AM        1:26.15    1:18.34  
      35.57   42.77                                                
 -- Keibler, Natalie K        22 Grove City-AM        1:07.03         DQ  
      31.57   37.40                                                
 
Event 26  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tipper, Royce             20 CLAR-AM                56.00      53.82    9  
      25.11   28.71                                                
  2 Welch, Joe                20 CLAR-AM                56.40      54.40    5  
      25.28   29.12                                                
  3 Dehli, CP P               20 Grove City-AM          58.62      56.61    4  
      26.16   30.45                                                
  4 Gabriele, Louis M         20 Grove City-AM          59.50      56.79    3  
      26.62   30.17                                                
  5 Suchin, Jonathan R        21 Grove City-AM          57.35      57.81    2  
      26.17   31.64                                                
  6 Dunleavy, Casey           22 CLAR-AM                58.20      58.83    1  
      26.50   32.33                                                
  7 Satre, Benjamin J         19 Grove City-AM          59.50      59.18  
      27.48   31.70                                                
  8 Livezey, John P           19 Grove City-AM          58.00      59.92  
      26.72   33.20                                                
  9 Walker, Noah N            20 Grove City-AM        1:01.17    1:01.13  
      28.55   32.58                                                
 10 Ward, Joe                 22 CLAR-AM              1:10.30    1:01.16  
      28.80   32.36                                                
 11 Nicolella, Jacob          19 CLAR-AM                59.30    1:01.18  
      28.09   33.09                                                
 12 Bernhardt, Jon R          19 Grove City-AM        1:04.76    1:01.21  
      28.35   32.86                                                
 13 Jones, Matthew            18 CLAR-AM                56.40    1:01.23  
      28.42   32.81                                                
 14 Toborowski, Tom              CLAR-AM              1:01.30    1:01.83  
      29.47   32.36                                                
 15 Snyder, Dylan             21 CLAR-AM              1:10.10    1:02.26  
      27.78   34.48                                                
 16 Blasdell, Josh D          18 Grove City-AM        1:03.00    1:02.73  
      29.65   33.08                                                
 17 Vinyard, Ken G            20 Grove City-AM        1:02.34    1:02.74  
      28.69   34.05                                                
 18 Henley, Dan L             21 Grove City-AM        1:01.50    1:02.84  
      29.24   33.60                                                
 19 Bojalad, Matt             22 CLAR-AM              1:10.20    1:04.70  
      28.49   36.21                                                
 20 Marasco, Benjamin N       18 Grove City-AM        1:00.00    1:05.45  
      30.31   35.14                                                
 21 Bergquist, Tim R          20 Grove City-AM        1:05.00    1:05.77  
      30.15   35.62                                                
 22 Douglas, Josiah D         22 Grove City-AM        1:03.45    1:06.79  
      29.53   37.26                                                
 23 Dehli, Jordan A           19 Grove City-AM        1:03.50    1:06.84  
      31.04   35.80                                                
 24 Wargo, Nicholas J         18 Grove City-AM        1:04.40    1:08.79  
      31.16   37.63                                                
 25 Kostelnik, Christopher    19 CLAR-AM              1:11.50    1:09.03  
      31.86   37.17                                                
 -- Irwin, Dillon T           18 Grove City-AM        1:08.00         DQ  
      31.53   43.43                                                
 -- Tadros, Shady M           18 Grove City-AM        1:08.00         DQ  
      29.87   36.40                                                
 
Event 27  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gysegem, Emilee           19 CLAR-AM              2:13.10    2:12.83    9  
      29.03   33.91   37.65   32.24                                
  2 Riesmeyer, Katie P        21 Grove City-AM        2:20.20    2:19.87    5  
      28.98   37.45   43.53   29.91                                
  3 Tano, Rachel              21 CLAR-AM              2:17.50    2:20.40    4  
      30.66   38.93   39.19   31.62                                
  4 Ondrizek, Emily           18 CLAR-AM              2:23.10    2:23.50    3  
      30.55   38.13   42.68   32.14                                
  5 Keibler, Natalie K        22 Grove City-AM        2:28.54    2:26.40    2  
      32.16   37.18   44.85   32.21                                
  6 Swanson, Emily A          19 Grove City-AM        2:26.99    2:29.86    1  
      32.43   37.70   46.63   33.10                                
  7 Melnik, Amy E             19 Grove City-AM        2:29.13    2:30.70  
      30.54   41.87   46.11   32.18                                
  8 Shimrock, Michelle J      21 Grove City-AM        2:28.05    2:31.05  
      33.19   39.70   43.55   34.61                                
  9 Yeatts, Kait R            21 Grove City-AM        2:29.29    2:32.31  
      32.73   40.21   46.50   32.87                                
 10 Gregorchik, Faith A       19 Grove City-AM        2:43.77    2:33.49  
      32.55   41.29   43.50   36.15                                
 11 Shimrock, Rachel J        18 Grove City-AM        2:29.00    2:33.86  
      33.28   39.99   44.88   35.71                                
 12 Burrows, Lauren M         20 Grove City-AM        2:31.00    2:33.97  
      32.42   40.53   46.11   34.91                                
 13 Nosal, Sarah M            20 Grove City-AM        2:28.00    2:35.89  
      34.25   40.61   45.79   35.24                                
 14 VanDyke, Sam              21 CLAR-AM              2:24.60    2:36.09  
      32.29   44.11   44.23   35.46                                
 15 Meesuk, Ashley A          17 Grove City-AM        2:41.00    2:37.29  
      34.91   41.42   44.41   36.55                                
 16 Smyth, Ariana G           19 Grove City-AM        2:29.21    2:38.01  
      34.34   40.01   48.53   35.13                                
 17 Bennett, Claudia K        18 Grove City-AM        2:40.00    2:39.98  
      34.71   42.97   45.04   37.26                                
 18 Funk, Elizabeth A         17 Grove City-AM        2:28.00    2:47.85  
      35.36   43.42   50.50   38.57                                
 
Event 28  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gabriele, Louis M         20 Grove City-AM        2:11.40    2:09.20    9  
      26.65   33.81   37.09   31.65                                
  2 Nelson, Derek             19 CLAR-AM              2:06.00    2:10.55    5  
      28.27   35.23   35.83   31.22                                
  3 Appleby, Ben              22 CLAR-AM              2:15.80    2:11.70    4  
      27.07   35.37   38.45   30.81                                
  4 Hufnagel, Joey            19 CLAR-AM              2:05.30    2:13.44    3  
      28.01   35.26   37.92   32.25                                
  5 Dunleavy, Casey           22 CLAR-AM              2:24.30    2:13.98    2  
      26.45   34.93   41.98   30.62                                
  6 Smyth, Ian T              22 Grove City-AM        2:16.00    2:14.76    1  
      29.12   35.28   41.39   28.97                                
  7 Walker, Noah N            20 Grove City-AM        2:14.56    2:15.51  
      28.93   35.60   39.63   31.35                                
  8 Satre, Benjamin J         19 Grove City-AM        2:18.29    2:15.56  
      28.51   36.03   40.55   30.47                                
  9 Toborowski, Tom              CLAR-AM              2:20.60    2:15.86  
      28.90   35.03   40.44   31.49                                
 10 Wilt, Grant G             19 Grove City-AM        2:20.30    2:16.50  
      29.53   37.34   38.68   30.95                                
 11 Livezey, John P           19 Grove City-AM        2:20.00    2:18.30  
      28.73   37.12   43.07   29.38                                
 12 Leuschner, E J J          20 Grove City-AM        2:19.29    2:18.48  
      29.57   36.28   43.22   29.41                                
 13 Dehli, Jordan A           19 Grove City-AM        2:24.00    2:18.61  
      29.62   36.56   43.71   28.72                                
 14 Bernhardt, Jon R          19 Grove City-AM        2:22.46    2:19.23  
      29.06   37.88   40.01   32.28                                
 15 Myers, Travis             18 CLAR-AM              2:25.10    2:20.44  
      30.28   33.59   44.56   32.01                                
 16 Blasdell, Josh D          18 Grove City-AM        2:23.50    2:20.54  
      28.57   35.14   43.00   33.83                                
 16 Bergquist, Tim R          20 Grove City-AM        2:23.00    2:20.54  
      28.89   38.08   40.84   32.73                                
 18 Wargo, Nicholas J         18 Grove City-AM        2:19.92    2:21.39  
      30.37   35.60   42.60   32.82                                
 19 Vinyard, Ken G            20 Grove City-AM        2:22.22    2:22.51  
      28.21   36.73   44.99   32.58                                
 20 Henley, Dan L             21 Grove City-AM        2:22.22    2:23.14  
      29.42   37.38   42.06   34.28                                
 21 Tadros, Shady M           18 Grove City-AM        2:27.75    2:27.91  
      28.60   39.99   41.98   37.34                                
 22 Plante, James L           18 Grove City-AM        2:22.99    2:31.07  
      34.45   38.85   41.47   36.30                                
 23 Irwin, Dillon T           18 Grove City-AM        2:31.00    2:32.40  
      31.24   38.71   47.77   34.68                                
 24 Cratsa, Stephen J         19 Grove City-AM        2:23.00    2:33.15  
      28.87   42.85   49.63   31.80                                
 25 Parry, Christopher S      18 Grove City-AM        2:30.00    2:50.93  
      32.58   44.44   54.57   39.34                                
 -- Bossert, Jim A            19 Grove City-AM        2:16.92         DQ  
 
Event 29  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grove City College-AM  'A'                        3:43.31    3:42.78   11  
     1) Ryan, Jenny M 21                2) Riesmeyer, Katie P 21          
     3) Baker, Tori L 19                4) Palumbo, Angela 22             
       26.73    56.39    26.51    55.18    26.80    55.92    26.47    55.29
  2 Grove City College-AM  'B'                        3:52.51    3:49.00    4  
     1) Cassano, Lauren M 19            2) Keibler, Natalie K 22          
     3) Baglia, Janele M 20             4) Melnik, Amy E 19               
       27.41    57.15    28.03    58.21    27.26    57.74    26.58    55.90
  3 Grove City College-AM  'C'                        3:58.92    4:04.50    2  
     1) Forish, Liv G 21                2) Bilko, Megan I 18              
     3) Swanson, Emily A 19             4) Yeatts, Kait R 21              
       27.31    58.08    29.18  1:02.30    29.29  1:01.67    30.02  1:02.45
  4 Grove City College-AM  'E'                        4:03.88    4:06.34  
     1) Bennett, Claudia K 18           2) Reed, Keegan J 19              
     3) Hess, Kaley M 20                4) Smyth, Ariana G 19             
       29.52  1:03.38    27.61    57.37    29.26  1:03.25    29.62  1:02.34
  5 Grove City College-AM  'D'                        4:02.41    4:08.31  
     1) Beckner, Liv G 19               2) Burrows, Lauren M 20           
     3) Nosal, Sarah M 20               4) Shimrock, Michelle J 21        
       29.65  1:01.47    30.68  1:05.24    28.50  1:00.58    29.33  1:01.02
  6 Grove City College-AM  'G'                        4:14.00    4:13.95  
     1) Funk, Elizabeth A 17            2) Gregorchik, Faith A 19         
     3) Meesuk, Ashley A 17             4) Rudolf, Emma S 19              
       31.85  1:06.37    29.89  1:02.60    30.99  1:04.73    28.06  1:00.25
 -- Clarion University-AM  'A'                             NT   X3:45.50  
     1) Shull, Kayla 21                 2) Gysegem, Emilee 19             
     3) Wadlinger, Emily 18             4) Ondrizek, Emily 18             
       26.27    54.84    26.73    56.12    26.85    56.72    27.01    57.82
 -- Clarion University-AM  'B'                             NT   X3:58.93  
     1) Donohue, Christina 19           2) Slayton, Kelsey 19             
     3) Oberlander, Morgan 21           4) Schaffer, Gabby 18             
       29.23  1:00.46    28.89  1:00.42    28.41    59.06    27.96    58.99
 -- Clarion University-AM  'C'                             NT   X4:04.45  
     1) Strong, Tracy 20                2) Szoszorek, Lauren 20           
     3) Moore, Mallory 18               4) Gerlach, Dominique 18          
       29.15  1:01.15    28.82  1:01.80    27.98    59.40    29.07  1:02.10
 -- Grove City College-AM  'F'                        4:07.77         DQ  
     1) McLachlan, Mary E 20            2) Gwynn, Krystal E 19            
     3) Lucht, Jennifer E 20            4) Shimrock, Rachel J 18          
       29.17  1:00.71    29.24  1:02.91    29.62  1:02.28    29.74  1:02.43
 
Event 30  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grove City College-AM  'A'                        3:20.00    3:21.54   11  
     1) McKusick, Caleb R 20            2) Dehli, Jordan A 19             
     3) Dehli, CP P 20                  4) Fairchild, Eric G 21           
       24.81    51.59    23.98    51.01    24.04    50.40    23.32    48.54
  2 Grove City College-AM  'B'                        3:27.00    3:33.22    4  
     1) Gabriele, Louis M 20            2) Livezey, John P 19             
     3) Leuschner, E J J 20             4) Smyth, Ian T 22                
       25.84    55.08    24.03    52.00    24.87    52.62    25.10    53.52
  3 Grove City College-AM  'E'                        3:45.00    3:43.88    2  
     1) Wilt, Grant G 19                2) Irwin, Dillon T 18             
     3) Satre, Benjamin J 19            4) Bernhardt, Jon R 19            
       27.14    56.66    27.74    59.00    25.26    52.98    26.43    55.24
  4 Grove City College-AM  'C'                        3:34.00    3:45.34  
     1) Vinyard, Ken G 20               2) Hess, Matt R 21                
     3) Walker, Noah N 20               4) Wargo, Nicholas J 18           
       26.67    56.49    27.10    57.82    26.19    55.27    26.26    55.76
  5 Grove City College-AM  'F'                        3:48.00    3:46.30  
     1) Bossert, David M 21             2) Walker, Adam A 22              
     3) Henley, Dan L 21                4) Marasco, Benjamin N 18         
       27.50    57.95    26.26    55.35    26.90    57.03    26.71    55.97
  6 Grove City College-AM  'D'                        3:41.00    3:46.76  
     1) Suchin, Jonathan R 21           2) Blasdell, Josh D 18            
     3) Douglas, Josiah D 22            4) Bergquist, Tim R 20            
       26.99    56.23    26.76    57.87    16.30    57.28    26.50    55.38
  7 Grove City College-AM  'G'                        3:51.00    4:01.38  
     1) Tadros, Shady M 18              2) Cratsa, Stephen J 19           
     3) Parry, Christopher S 18         4) Plante, James L 18             
       28.88  1:01.08    26.22    56.08    30.66  1:05.25    27.60    58.97
 -- Clarion University-AM  'A'                             NT   X3:26.16  
     1) Ward, Joe 22                    2) Robichaud, James 19            
     3) Bojalad, Matt 22                4) Appleby, Ben 22                
       23.95    50.22    25.22    52.99    25.24    52.91    23.98    50.04
 -- Clarion University-AM  'B'                             NT   X3:33.77  
     1) Toborowski, Tom                 2) Welch, Joe 20                  
     3) Snyder, Dylan 21                4) Nicolella, Jacob 19            
       26.25    54.50    24.84    51.85    25.17    55.45    25.05    51.97
 -- Clarion University-AM  'C'                             NT   X3:55.01  
     1) Harvey, Scott 20                2) Jones, Matthew 18              
     3) Kostelnik, Christopher 19       4) Porch, Greg 18                 
       26.16    55.54    29.03  1:01.72    28.68  1:01.44    25.78    56.31