Licensed to Grove City College    HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 10/19/2013 04:13 PM
                        Fall Classic 2013 - 10/19/2013                         
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Megan M            18 Grove City-AM       19:30.00   18:22.95  
              31.05     1:03.49 (32.44)     1:36.58 (33.09)     2:09.79 (33.21)
        2:43.00 (33.21)     3:16.29 (33.29)     3:49.55 (33.26)     4:22.97 (33.42)
        4:56.68 (33.71)     5:30.35 (33.67)     6:03.96 (33.61)     6:37.51 (33.55)
        7:10.91 (33.40)     7:44.49 (33.58)     8:18.18 (33.69)     8:51.85 (33.67)
        9:25.70 (33.85)     9:59.28 (33.58)    10:32.57 (33.29)    11:05.88 (33.31)
       11:39.40 (33.52)    12:13.18 (33.78)    12:47.01 (33.83)    13:20.65 (33.64)
       13:54.26 (33.61)    14:28.24 (33.98)    15:01.97 (33.73)    15:35.85 (33.88)
       16:10.06 (34.21)    16:44.03 (33.97)    17:17.92 (33.89)    17:50.88 (32.96)
       18:22.95 (32.07)
  2 Wheat, Bekah G            18 Grove City-AM       19:40.00   19:41.71  
              31.51     1:05.90 (34.39)     1:41.10 (35.20)     2:16.85 (35.75)
        2:53.02 (36.17)     3:29.00 (35.98)     4:04.91 (35.91)     4:40.20 (35.29)
        5:15.56 (35.36)     5:50.82 (35.26)     6:27.15 (36.33)     7:02.97 (35.82)
        7:39.03 (36.06)     8:15.84 (36.81)     8:52.03 (36.19)     9:26.85 (34.82)
       10:02.37 (35.52)    10:38.47 (36.10)    11:14.74 (36.27)    11:50.42 (35.68)
       12:26.25 (35.83)    13:02.14 (35.89)    13:38.90 (36.76)    14:15.66 (36.76)
       14:51.99 (36.33)    15:29.08 (37.09)    16:06.45 (37.37)    16:43.16 (36.71)
       17:19.36 (36.20)    17:55.88 (36.52)    18:32.49 (36.61)    19:07.47 (34.98)
       19:41.71 (34.24)
  3 Burrows, Lauren M         21 Grove City-AM       20:09.52   20:20.68  
              32.74     1:08.80 (36.06)     1:45.95 (37.15)     2:23.35 (37.40)
        3:00.70 (37.35)     3:37.64 (36.94)     4:14.67 (37.03)     4:51.85 (37.18)
        5:29.61 (37.76)     6:06.46 (36.85)     6:44.13 (37.67)     7:20.94 (36.81)
        7:58.38 (37.44)     8:35.35 (36.97)     9:12.65 (37.30)     9:49.59 (36.94)
       10:26.54 (36.95)    11:04.13 (37.59)    11:39.95 (35.82)    12:17.10 (37.15)
       12:54.39 (37.29)    13:32.08 (37.69)    14:09.26 (37.18)    14:46.64 (37.38)
       15:23.69 (37.05)    16:00.82 (37.13)    16:38.72 (37.90)    17:16.32 (37.60)
       17:53.75 (37.43)    18:30.86 (37.11)    19:08.17 (37.31)    19:44.99 (36.82)
       20:20.68 (35.69)
  4 Newcamp, Shelly L         19 Grove City-AM       22:00.00   21:29.22  
              33.75     1:10.64 (36.89)     1:49.28 (38.64)     2:28.09 (38.81)
        3:06.95 (38.86)     3:45.90 (38.95)     4:25.30 (39.40)     5:04.20 (38.90)
        5:43.00 (38.80)     6:22.38 (39.38)     7:02.03 (39.65)     7:41.58 (39.55)
        8:20.87 (39.29)     9:00.43 (39.56)     9:40.09 (39.66)    10:18.93 (38.84)
       10:58.37 (39.44)    11:37.56 (39.19)    12:17.01 (39.45)    12:56.33 (39.32)
       13:36.25 (39.92)    14:15.46 (39.21)    14:54.97 (39.51)    15:34.20 (39.23)
       16:14.02 (39.82)    16:53.51 (39.49)    17:33.26 (39.75)    18:12.98 (39.72)
       18:52.79 (39.81)    19:32.74 (39.95)    20:12.01 (39.27)    20:51.52 (39.51)
       21:29.22 (37.70)
 
Event 2  Men 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reichelderfer, Wade       18 CLAR-AM             19:00.23   21:03.85  
 
Event 3  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clarion University-AM  'A'                        1:53.01    1:49.16  
     1) Querciagrossa, Katherine 18     2) Gysegem, Emilee 20             
     3) Slayton, Kelsey 20              4) McNurlen, Anna M 20            
              25.71       56.90 (31.19)     1:23.64 (26.74)     1:49.16 (25.52)
  2 Grove City College-AM  'A'                        1:54.34    1:50.90  
     1) Cassano, Lauren M 20            2) Hess, Kaley M 21               
     3) Melnik, Amy E 20                4) Baglia, Janele M 21            
              25.20       57.25 (32.05)     1:25.01 (27.76)     1:50.90 (25.89)
  3 Clarion University-AM  'B'                        1:58.60    1:55.23  
     1) Donohue, Christina 20           2) Ondrizek, Emily 19             
     3) Love, Alissa 18                 4) Ness, Tyler 21                 
              26.70     1:00.60 (33.90)     1:30.15 (29.55)     1:55.23 (25.08)
  4 Grove City College-AM  'B'                        1:58.00    1:56.79  
     1) Baker, Tori L 20                2) Meesuk, Ashley A 18            
     3) Hutzelmann, Amanda L 18         4) Gallant, Molly A 18            
              26.49     1:02.92 (36.43)     1:31.84 (28.92)     1:56.79 (24.95)
  5 Grove City College-AM  'C'                        2:02.00    1:58.57  
     1) Riesmeyer, Kristi L 18          2) Shimrock, Rachel J 19          
     3) Bilko, Megan I 19               4) Nosal, Sarah M 21              
              26.85     1:03.04 (36.19)     1:31.74 (28.70)     1:58.57 (26.83)
  6 Grove City College-AM  'D'                        2:03.00    2:02.35  
     1) Jank, Abby R 18                 2) Reed, Keegan J 20              
     3) Beckner, Liv G 20               4) Smith, Megan M 18              
              31.53     1:06.22 (34.69)     1:35.99 (29.77)     2:02.35 (26.36)
  7 Clarion University-AM  'C'                        2:01.32    2:04.63  
     1) Szoszorek, Lauren 21            2) Purcell, Caileigh 18           
     3) Kothe, Breanne 18               4) Strong, Tracy 21               
              26.91     1:03.96 (37.05)     1:35.87 (31.91)     2:04.63 (28.76)
  8 Grove City College-AM  'E'                        2:06.00    2:07.63  
     1) VanDyke, Madison E 18           2) Wendelschaefer, Stef L 18      
     3) Owens, Kristin T 18             4) Gwynn, Krystal E 20            
              31.70     1:08.12 (36.42)     1:39.40 (31.28)     2:07.63 (28.23)
  9 Grove City College-AM  'F'                        2:10.00    2:12.16  
     1) Burrows, Lauren M 21            2) Walker, Tabitha A 19           
     3) Funk, Elizabeth A 18            4) Frank, Mary T 18               
              33.24     1:12.23 (38.99)     1:42.99 (30.76)     2:12.16 (29.17)
 
Event 4  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clarion University-AM  'A'                        1:39.30    1:40.40  
     1) Nicolella, Jacob 20             2) Nelson, Derek 21               
     3) Tipper, Royce 21                4) Robichaud, James 20            
              26.98       54.20 (27.22)     1:17.84 (23.64)     1:40.40 (22.56)
  2 Grove City College-AM  'B'                        1:45.30    1:43.23  
     1) Bossert, Jim A 20               2) Peng, Daniel V 18              
     3) Satre, Benjamin J 20            4) McKusick, Caleb R 21           
              27.68       55.93 (28.25)     1:21.23 (25.30)     1:43.23 (22.00)
  3 Clarion University-AM  'B'                        1:43.50    1:44.01  
     1) Spencer, Ben 18                 2) Lindsey, Ian 19                
     3) Jones, Matthew 19               4) Harvey, Scott 21               
              26.29       54.31 (28.02)     1:21.16 (26.85)     1:44.01 (22.85)
  4 Clarion University-AM  'C'                             NT    1:44.88  
     1) Custodio, Shayne 18             2) Haycock, Jon 18                
     3) Bair, Matthew 18                4) Toborowski, Tom 19             
              26.20       54.84 (28.64)     1:20.99 (26.15)     1:44.88 (23.89)
  5 Grove City College-AM  'C'                        1:49.30    1:47.84  
     1) Walker, Noah N 21               2) Bergquist, Timothy R 21        
     3) Bossert, David M 22             4) Dehli, Jordan A 20             
              28.80       59.55 (30.75)     1:25.88 (26.33)     1:47.84 (21.96)
  6 Grove City College-AM  'D'                        1:52.00    1:48.79  
     1) Wallen, Jay M 22                2) Tadros, Shady M 19             
     3) Cratsa, Stephen J 20            4) McPhillips, Sean S 18          
              29.63       59.32 (29.69)     1:25.36 (26.04)     1:48.79 (23.43)
  7 Grove City College-AM  'E'                        1:52.50    1:50.83  
     1) Leuschner, E J J 21             2) Wilt, Grant G 20               
     3) Hoselton, Randon R 18           4) Vehrs, Josiah D 18             
              29.10       59.86 (30.76)     1:26.40 (26.54)     1:50.83 (24.43)
 -- Grove City College-AM  'A'                        1:40.82         DQ  
     1) Dehli, CP P 21                  2) Gabriele, Louis M 21           
     3) Kim, Jeremy M 19                4) Nosbisch, Drew J 18            
              26.79       55.80 (29.01)     1:21.21 (25.41)          DQ (22.23)
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Megan M            18 Grove City-AM        2:09.00    2:02.11  
              29.08     1:00.09 (31.01)     1:31.25 (31.16)     2:02.11 (30.86)
  2 Jank, Abby R              18 Grove City-AM        2:10.00    2:03.56  
              28.07       58.85 (30.78)     1:30.89 (32.04)     2:03.56 (32.67)
  3 Bilko, Megan I            19 Grove City-AM        2:08.34    2:05.34  
              28.99     1:00.19 (31.20)     1:32.73 (32.54)     2:05.34 (32.61)
  4 Querciagrossa, Katherine  18 CLAR-AM              2:06.50    2:05.97  
              29.27     1:01.23 (31.96)     1:34.01 (32.78)     2:05.97 (31.96)
  5 Ness, Tyler               21 CLAR-AM              2:04.10    2:06.90  
              29.26     1:01.49 (32.23)     1:34.21 (32.72)     2:06.90 (32.69)
  6 Baglia, Janele M          21 Grove City-AM        2:07.02    2:08.04  
              30.08     1:03.10 (33.02)     1:36.05 (32.95)     2:08.04 (31.99)
  7 VanDyke, Madison E        18 Grove City-AM        2:12.00    2:08.20  
              28.88     1:00.87 (31.99)     1:34.57 (33.70)     2:08.20 (33.63)
  8 Beckner, Liv G            20 Grove City-AM        2:07.33    2:09.50  
              29.69     1:02.59 (32.90)     1:36.54 (33.95)     2:09.50 (32.96)
  9 Hutzelmann, Amanda L      18 Grove City-AM        2:11.50    2:10.43  
              30.24     1:03.70 (33.46)     1:37.24 (33.54)     2:10.43 (33.19)
 10 Donohue, Christina        20 CLAR-AM              2:08.90    2:10.55  
              29.26     1:02.04 (32.78)     1:36.96 (34.92)     2:10.55 (33.59)
 11 Wheat, Bekah G            18 Grove City-AM        2:09.00    2:11.61  
              29.54     1:03.38 (33.84)     1:38.29 (34.91)     2:11.61 (33.32)
 12 Gallant, Molly A          18 Grove City-AM        2:11.00    2:12.38  
              30.11     1:04.00 (33.89)     1:38.70 (34.70)     2:12.38 (33.68)
 13 Shimrock, Rachel J        19 Grove City-AM        2:12.77    2:12.86  
              30.23     1:04.56 (34.33)     1:39.09 (34.53)     2:12.86 (33.77)
 14 Strong, Tracy             21 CLAR-AM              2:03.90    2:13.42  
              30.57     1:03.51 (32.94)     1:38.35 (34.84)     2:13.42 (35.07)
 15 Riesmeyer, Kristi L       18 Grove City-AM        2:09.50    2:13.88  
              30.03     1:03.49 (33.46)     1:38.60 (35.11)     2:13.88 (35.28)
 16 Wendelschaefer, Stef L    18 Grove City-AM        2:17.00    2:14.79  
              30.30     1:04.14 (33.84)     1:39.62 (35.48)     2:14.79 (35.17)
 17 Funk, Elizabeth A         18 Grove City-AM        2:34.75    2:14.83  
              30.63     1:04.53 (33.90)     1:40.13 (35.60)     2:14.83 (34.70)
 18 Gwynn, Krystal E          20 Grove City-AM        2:15.26    2:18.24  
              30.71     1:05.32 (34.61)     1:41.97 (36.65)     2:18.24 (36.27)
 19 Owens, Kristin T          18 Grove City-AM        2:11.00    2:18.52  
              31.64     1:06.86 (35.22)     1:43.13 (36.27)     2:18.52 (35.39)
 20 Newcamp, Shelly L         19 Grove City-AM        2:17.00    2:24.33  
              32.61     1:09.26 (36.65)     1:47.02 (37.76)     2:24.33 (37.31)
 21 Walker, Tabitha A         19 Grove City-AM        2:17.50    2:26.44  
              32.43     1:09.63 (37.20)     1:48.48 (38.85)     2:26.44 (37.96)
 22 Frank, Mary T             18 Grove City-AM        2:19.00    2:39.28  
              32.67     1:12.87 (40.20)     1:56.39 (43.52)     2:39.28 (42.89)
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harvey, Scott             21 CLAR-AM              1:45.90    1:49.73  
              25.55       53.69 (28.14)     1:21.79 (28.10)     1:49.73 (27.94)
  2 Nosbisch, Drew J          18 Grove City-AM        1:51.00    1:53.53  
              26.01       55.06 (29.05)     1:24.69 (29.63)     1:53.53 (28.84)
  3 Leuschner, E J J          21 Grove City-AM        1:52.58    1:53.57  
              26.07       54.78 (28.71)     1:24.59 (29.81)     1:53.57 (28.98)
  4 Nelson, Derek             21 CLAR-AM              1:49.70    1:53.76  
              26.55       55.64 (29.09)     1:24.82 (29.18)     1:53.76 (28.94)
  5 Kim, Jeremy M             19 Grove City-AM        1:52.50    1:53.85  
              26.44       55.21 (28.77)     1:24.53 (29.32)     1:53.85 (29.32)
  6 Toborowski, Tom           19 CLAR-AM              1:53.80    1:54.69  
              26.87       55.65 (28.78)     1:25.55 (29.90)     1:54.69 (29.14)
  7 Dehli, CP P               21 Grove City-AM        1:57.00    1:55.70  
              27.27       56.43 (29.16)     1:25.96 (29.53)     1:55.70 (29.74)
  8 Haycock, Jon              18 CLAR-AM              1:58.20    1:56.50  
              27.17       56.65 (29.48)     1:27.04 (30.39)     1:56.50 (29.46)
  9 Bossert, David M          22 Grove City-AM        1:55.00    1:57.31  
              27.42       57.52 (30.10)     1:27.94 (30.42)     1:57.31 (29.37)
 10 Wilt, Grant G             20 Grove City-AM        1:58.32    2:00.48  
              28.16       59.29 (31.13)     1:30.61 (31.32)     2:00.48 (29.87)
 11 Vehrs, Josiah D           18 Grove City-AM        1:56.00    2:00.51  
              28.02       59.04 (31.02)     1:30.08 (31.04)     2:00.51 (30.43)
 12 Cratsa, Stephen J         20 Grove City-AM        2:04.49    2:01.42  
              27.71       58.93 (31.22)     1:30.69 (31.76)     2:01.42 (30.73)
 13 McPhillips, Sean S        18 Grove City-AM        2:04.50    2:01.72  
              27.69       58.91 (31.22)     1:30.54 (31.63)     2:01.72 (31.18)
 14 Hoselton, Randon R        18 Grove City-AM        2:05.00    2:03.44  
              27.83       58.63 (30.80)     1:31.16 (32.53)     2:03.44 (32.28)
 15 Peng, Daniel V            18 Grove City-AM        2:03.00    2:03.84  
              28.20       59.32 (31.12)     1:31.23 (31.91)     2:03.84 (32.61)
 16 Reichelderfer, Wade       18 CLAR-AM              2:04.30    2:13.09  
              28.82     1:02.20 (33.38)     1:37.61 (35.41)     2:13.09 (35.48)
 
Event 7  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Querciagrossa, Katherine  18 CLAR-AM              1:07.20    1:04.61  
              31.90     1:04.61 (32.71)                                        
  2 Baker, Tori L             20 Grove City-AM        1:06.20    1:05.58  
              31.55     1:05.58 (34.03)                                        
  3 Reed, Keegan J            20 Grove City-AM        1:09.79    1:06.83  
              33.16     1:06.83 (33.67)                                        
  4 Szoszorek, Lauren         21 CLAR-AM              1:07.40    1:08.09  
              33.40     1:08.09 (34.69)                                        
  5 Ness, Tyler               21 CLAR-AM              1:06.70    1:08.59  
              33.34     1:08.59 (35.25)                                        
  6 Wheat, Bekah G            18 Grove City-AM        1:12.50    1:08.70  
              33.18     1:08.70 (35.52)                                        
  7 Slayton, Kelsey           20 CLAR-AM              1:10.14    1:09.27  
              34.22     1:09.27 (35.05)                                        
  8 Nosal, Sarah M            21 Grove City-AM        1:08.82    1:09.29  
              33.30     1:09.29 (35.99)                                        
  9 Donohue, Christina        20 CLAR-AM              1:08.70    1:09.88  
              33.86     1:09.88 (36.02)                                        
 10 McNurlen, Anna M          20 CLAR-AM              1:08.40    1:09.95  
              34.03     1:09.95 (35.92)                                        
 11 Melnik, Amy E             20 Grove City-AM        1:11.69    1:10.02  
              34.28     1:10.02 (35.74)                                        
 12 Smith, Megan M            18 Grove City-AM        1:13.00    1:10.05  
              34.77     1:10.05 (35.28)                                        
 13 Gallant, Molly A          18 Grove City-AM        1:14.00    1:10.52  
              34.94     1:10.52 (35.58)                                        
 14 Strong, Tracy             21 CLAR-AM              1:09.90    1:12.31  
              35.28     1:12.31 (37.03)                                        
 15 Burrows, Lauren M         21 Grove City-AM        1:16.66    1:12.52  
              34.98     1:12.52 (37.54)                                        
 16 Funk, Elizabeth A         18 Grove City-AM        1:22.41    1:13.29  
              35.42     1:13.29 (37.87)                                        
 17 Purcell, Caileigh         18 CLAR-AM              1:10.30    1:14.57  
              36.43     1:14.57 (38.14)                                        
 18 Owens, Kristin T          18 Grove City-AM        1:11.00    1:15.16  
              37.09     1:15.16 (38.07)                                        
 19 Wendelschaefer, Stef L    18 Grove City-AM        1:13.50    1:15.26  
              36.76     1:15.26 (38.50)                                        
 20 Kothe, Breanne            18 CLAR-AM                   NT    1:17.20  
              36.95     1:17.20 (40.25)                                        
 21 Walker, Tabitha A         19 Grove City-AM        1:15.00    1:19.39  
              38.43     1:19.39 (40.96)                                        
 
Event 8  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Custodio, Shayne          18 CLAR-AM                57.40      57.50  
              27.95       57.50 (29.55)                                        
  2 Robichaud, James          20 CLAR-AM              1:03.30      57.86  
              28.23       57.86 (29.63)                                        
  3 Simpson, Luke             18 CLAR-AM              1:05.30      58.45  
              27.64       58.45 (30.81)                                        
  4 Spencer, Ben              18 CLAR-AM                56.40      58.46  
              29.50       58.46 (28.96)                                        
  5 Nicolella, Jacob          20 CLAR-AM                58.70      59.20  
              28.76       59.20 (30.44)                                        
  6 Nosbisch, Drew J          18 Grove City-AM          59.00    1:00.73  
              29.20     1:00.73 (31.53)                                        
  7 Gabriele, Louis M         21 Grove City-AM        1:02.62    1:01.05  
              29.41     1:01.05 (31.64)                                        
  8 Dehli, Jordan A           20 Grove City-AM        1:13.36    1:01.20  
  9 Tipper, Royce             21 CLAR-AM              1:01.90    1:01.70  
              30.25     1:01.70 (31.45)                                        
 10 Bair, Matthew             18 CLAR-AM              1:01.50    1:02.01  
              30.25     1:02.01 (31.76)                                        
 11 Peng, Daniel V            18 Grove City-AM        1:05.00    1:02.09  
              30.07     1:02.09 (32.02)                                        
 12 Dehli, CP P               21 Grove City-AM          58.31    1:04.36  
              30.76     1:04.36 (33.60)                                        
 13 Kim, Jeremy M             19 Grove City-AM          59.50    1:04.71  
              31.63     1:04.71 (33.08)                                        
 14 Bergquist, Timothy R      21 Grove City-AM        1:10.69    1:05.71  
 15 Wallen, Jay M             22 Grove City-AM        1:07.23    1:05.72  
 
Event 9  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gysegem, Emilee           20 CLAR-AM              1:10.50    1:08.07  
              31.76     1:08.07 (36.31)                                        
  2 Hess, Kaley M             21 Grove City-AM        1:12.00    1:11.85  
              33.33     1:11.85 (38.52)                                        
  3 Ondrizek, Emily           19 CLAR-AM              1:13.40    1:13.62  
              34.22     1:13.62 (39.40)                                        
  4 Hutzelmann, Amanda L      18 Grove City-AM        1:18.00    1:17.06  
              35.77     1:17.06 (41.29)                                        
  5 Meesuk, Ashley A          18 Grove City-AM        1:15.00    1:17.11  
              36.95     1:17.11 (40.16)                                        
  6 McNurlen, Anna M          20 CLAR-AM              1:22.60    1:17.74  
              36.35     1:17.74 (41.39)                                        
  7 Smith, Megan M            18 Grove City-AM        1:17.00    1:17.78  
              35.69     1:17.78 (42.09)                                        
  8 Cassano, Lauren M         20 Grove City-AM        1:22.55    1:19.03  
              37.51     1:19.03 (41.52)                                        
  9 Jank, Abby R              18 Grove City-AM        1:23.00    1:19.05  
              37.14     1:19.05 (41.91)                                        
 10 Slayton, Kelsey           20 CLAR-AM              1:19.80    1:20.78  
              38.53     1:20.78 (42.25)                                        
 11 Riesmeyer, Kristi L       18 Grove City-AM        1:30.00    1:21.56  
              38.23     1:21.56 (43.33)                                        
 12 Love, Alissa              18 CLAR-AM              1:26.17    1:22.05  
              38.57     1:22.05 (43.48)                                        
 13 VanDyke, Madison E        18 Grove City-AM        1:23.00    1:22.62  
              39.67     1:22.62 (42.95)                                        
 14 Purcell, Caileigh         18 CLAR-AM              1:25.70    1:25.71  
              40.19     1:25.71 (45.52)                                        
 15 Ness, Tyler               21 CLAR-AM              1:27.60    1:27.33  
              41.14     1:27.33 (46.19)                                        
 16 Newcamp, Shelly L         19 Grove City-AM        1:27.00    1:34.59  
              44.51     1:34.59 (50.08)                                        
 17 Frank, Mary T             18 Grove City-AM        1:30.00    1:43.92  
              45.52     1:43.92 (58.40)                                        
 
Event 10  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nelson, Derek             21 CLAR-AM                59.70    1:00.27  
              28.26     1:00.27 (32.01)                                        
  2 Lindsey, Ian              19 CLAR-AM              1:02.20    1:03.35  
              29.98     1:03.35 (33.37)                                        
  3 Haycock, Jon              18 CLAR-AM              1:03.30    1:04.40  
              30.09     1:04.40 (34.31)                                        
  4 Bair, Matthew             18 CLAR-AM              1:09.70    1:05.86  
              30.71     1:05.86 (35.15)                                        
  5 Spencer, Ben              18 CLAR-AM              1:04.20    1:07.22  
              31.87     1:07.22 (35.35)                                        
  6 Walker, Noah N            21 Grove City-AM        1:06.00    1:07.39  
              31.10     1:07.39 (36.29)                                        
  7 Bergquist, Timothy R      21 Grove City-AM        1:09.03    1:08.37  
              32.05     1:08.37 (36.32)                                        
  8 Vehrs, Josiah D           18 Grove City-AM        1:13.50    1:09.28  
              32.65     1:09.28 (36.63)                                        
  9 Custodio, Shayne          18 CLAR-AM              1:05.30    1:09.40  
              32.06     1:09.40 (37.34)                                        
 10 McKusick, Caleb R         21 Grove City-AM        1:12.58    1:09.70  
              32.12     1:09.70 (37.58)                                        
 11 Bossert, Jim A            20 Grove City-AM        1:10.00    1:09.74  
              32.63     1:09.74 (37.11)                                        
 12 Wilt, Grant G             20 Grove City-AM        1:08.66    1:09.92  
              32.44     1:09.92 (37.48)                                        
 13 Simpson, Luke             18 CLAR-AM              1:17.50    1:11.31  
              33.71     1:11.31 (37.60)                                        
 14 McPhillips, Sean S        18 Grove City-AM        1:15.00    1:11.65  
              33.43     1:11.65 (38.22)                                        
 15 Leuschner, E J J          21 Grove City-AM        1:12.00    1:12.24  
              33.38     1:12.24 (38.86)                                        
 16 Nicolella, Jacob          20 CLAR-AM              1:15.30    1:21.72  
              38.33     1:21.72 (43.39)                                        
 -- Tipper, Royce             21 CLAR-AM              1:11.30         DQ  
              33.39          DQ (38.27)                                        
 -- Tadros, Shady M           19 Grove City-AM        1:11.53         DQ  
              32.44          DQ (36.25)                                        
 -- Hoselton, Randon R        18 Grove City-AM        1:12.00         DQ  
              37.31          DQ (43.35)                                        
 
Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beckner, Liv G            20 Grove City-AM        2:38.51    2:28.69  
              31.07     1:07.58 (36.51)     1:46.81 (39.23)     2:28.69 (41.88)
  2 Love, Alissa              18 CLAR-AM              2:45.50    2:42.02  
              32.89     1:12.08 (39.19)     1:56.20 (44.12)     2:42.02 (45.82)
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Satre, Benjamin J         20 Grove City-AM        2:09.71    2:07.47  
              28.79     1:01.45 (32.66)     1:34.87 (33.42)     2:07.47 (32.60)
  2 Kim, Jeremy M             19 Grove City-AM        2:03.50    2:07.53  
              28.97     1:01.75 (32.78)     1:34.55 (32.80)     2:07.53 (32.98)
  3 Jones, Matthew            19 CLAR-AM              2:18.10    2:09.58  
              28.35     1:01.28 (32.93)     1:35.37 (34.09)     2:09.58 (34.21)
  4 Hoselton, Randon R        18 Grove City-AM        2:29.00    2:24.43  
              30.65     1:06.56 (35.91)     1:45.36 (38.80)     2:24.43 (39.07)
  5 Cratsa, Stephen J         20 Grove City-AM        2:27.39    2:28.27  
              30.30     1:07.93 (37.63)     1:48.30 (40.37)     2:28.27 (39.97)
 
Event 13  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ondrizek, Emily           19 CLAR-AM                25.70      25.33  
  2 Gallant, Molly A          18 Grove City-AM          26.00      25.63  
  3 Melnik, Amy E             20 Grove City-AM          26.50      25.72  
  4 McNurlen, Anna M          20 CLAR-AM                25.40      25.75  
  5 Ness, Tyler               21 CLAR-AM                25.50      25.85  
  6 Jank, Abby R              18 Grove City-AM          26.90      26.19  
  7 Cassano, Lauren M         20 Grove City-AM          26.40      26.24  
  8 Slayton, Kelsey           20 CLAR-AM                26.00      26.36  
  9 Baglia, Janele M          21 Grove City-AM          26.52      26.48  
 10 Reed, Keegan J            20 Grove City-AM          28.07      26.52  
 11 Querciagrossa, Katherine  18 CLAR-AM                25.90      26.61  
 12 Donohue, Christina        20 CLAR-AM                26.10      26.74  
 13 Szoszorek, Lauren         21 CLAR-AM                25.90      26.80  
 14 VanDyke, Madison E        18 Grove City-AM          28.50      26.84  
 14 Baker, Tori L             20 Grove City-AM          26.92      26.84  
 16 Bilko, Megan I            19 Grove City-AM          27.00      26.85  
 17 Hess, Kaley M             21 Grove City-AM          27.44      27.20  
 17 Hutzelmann, Amanda L      18 Grove City-AM          27.25      27.20  
 19 Purcell, Caileigh         18 CLAR-AM                26.50      27.36  
 20 Nosal, Sarah M            21 Grove City-AM          27.44      27.65  
 21 Riesmeyer, Kristi L       18 Grove City-AM          28.20      28.04  
 22 Funk, Elizabeth A         18 Grove City-AM          29.14      28.23  
 23 Kothe, Breanne            18 CLAR-AM                   NT      29.05  
 24 Owens, Kristin T          18 Grove City-AM          28.00      29.19  
 25 Wendelschaefer, Stef L    18 Grove City-AM          29.25      29.35  
 26 Gwynn, Krystal E          20 Grove City-AM          28.87      29.45  
 27 Frank, Mary T             18 Grove City-AM          29.20      29.63  
 28 Love, Alissa              18 CLAR-AM                28.20      29.72  
 29 Strong, Tracy             21 CLAR-AM                28.10      30.02  
 30 Walker, Tabitha A         19 Grove City-AM          29.00      30.97  
 
Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Simpson, Luke             18 CLAR-AM                23.30      22.35  
  2 Dehli, Jordan A           20 Grove City-AM          22.87      22.40  
  3 Dehli, CP P               21 Grove City-AM          23.08      22.60  
  4 Peng, Daniel V            18 Grove City-AM          23.80      22.68  
  5 Nosbisch, Drew J          18 Grove City-AM          23.00      22.75  
  6 Robichaud, James          20 CLAR-AM                23.80      22.93  
  7 McKusick, Caleb R         21 Grove City-AM          23.33      23.10  
  8 McPhillips, Sean S        18 Grove City-AM          23.80      23.30  
  8 Bair, Matthew             18 CLAR-AM                23.40      23.30  
 10 Harvey, Scott             21 CLAR-AM                24.60      23.38  
 11 Tipper, Royce             21 CLAR-AM                24.00      23.53  
 12 Nicolella, Jacob          20 CLAR-AM                23.50      23.63  
 13 Haycock, Jon              18 CLAR-AM                23.50      23.74  
 14 Custodio, Shayne          18 CLAR-AM                23.90      24.25  
 15 Lindsey, Ian              19 CLAR-AM                24.00      24.27  
 16 Satre, Benjamin J         20 Grove City-AM          25.00      24.43  
 17 Tadros, Shady M           19 Grove City-AM          26.41      24.51  
 18 Gabriele, Louis M         21 Grove City-AM          24.16      24.63  
 19 Kim, Jeremy M             19 Grove City-AM          24.50      24.64  
 20 Leuschner, E J J          21 Grove City-AM          24.30      24.67  
 21 Toborowski, Tom           19 CLAR-AM                24.50      24.87  
 22 Vehrs, Josiah D           18 Grove City-AM          24.20      26.03  
 23 Hoselton, Randon R        18 Grove City-AM          25.00      26.55  
 24 Jones, Matthew            19 CLAR-AM                25.60      26.99  
 25 Reichelderfer, Wade       18 CLAR-AM                26.50      27.52  
 
Event 15  Women 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gysegem, Emilee           20 CLAR-AM              4:40.20    4:38.56  
              29.39     1:02.78 (33.39)     1:39.28 (36.50)     2:15.11 (35.83)
        2:54.04 (38.93)     3:33.15 (39.11)     4:06.60 (33.45)     4:38.56 (31.96)
  2 Bilko, Megan I            19 Grove City-AM        5:18.74    4:56.80  
              31.84     1:07.36 (35.52)     1:46.93 (39.57)     2:24.88 (37.95)
        3:08.21 (43.33)     3:50.95 (42.74)     4:24.87 (33.92)     4:56.80 (31.93)
  3 Reed, Keegan J            20 Grove City-AM        4:59.99    4:59.64  
              33.42     1:11.33 (37.91)     1:51.69 (40.36)     2:31.11 (39.42)
        3:13.14 (42.03)     3:54.46 (41.32)     4:27.98 (33.52)     4:59.64 (31.66)
  4 Smith, Megan M            18 Grove City-AM        4:55.00    5:02.25  
              34.30     1:13.93 (39.63)     1:54.11 (40.18)     2:33.60 (39.49)
        3:15.02 (41.42)     3:57.50 (42.48)     4:30.82 (33.32)     5:02.25 (31.43)
  5 Ondrizek, Emily           19 CLAR-AM              5:10.00    5:12.01  
              30.99     1:08.59 (37.60)     1:49.14 (40.55)     2:30.68 (41.54)
        3:15.55 (44.87)     4:01.67 (46.12)     4:36.86 (35.19)     5:12.01 (35.15)
 
Event 16  Men 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robichaud, James          20 CLAR-AM              4:30.30    4:32.37  
              27.00       58.77 (31.77)     1:35.29 (36.52)     2:11.48 (36.19)
        2:50.28 (38.80)     3:29.86 (39.58)     4:01.86 (32.00)     4:32.37 (30.51)
  2 Bossert, David M          22 Grove City-AM        4:53.09    4:45.09  
              28.44     1:02.75 (34.31)     1:40.54 (37.79)     2:18.25 (37.71)
        3:00.46 (42.21)     3:42.16 (41.70)     4:13.47 (31.31)     4:45.09 (31.62)
  3 Nelson, Derek             21 CLAR-AM              4:30.50    4:46.38  
              29.33     1:03.47 (34.14)     1:42.18 (38.71)     2:21.33 (39.15)
        2:59.24 (37.91)     3:38.81 (39.57)     4:13.89 (35.08)     4:46.38 (32.49)
  4 Bergquist, Timothy R      21 Grove City-AM        4:55.00    4:59.54  
              30.45     1:05.56 (35.11)   2:25.79 (1:20.23)     3:06.73 (40.94)
        3:47.56 (40.83)     4:24.83 (37.27)     4:59.54 (34.71)                    
 
Event 17  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gysegem, Emilee           20 CLAR-AM                55.30      55.69  
              26.79       55.69 (28.90)                                        
  2 Ondrizek, Emily           19 CLAR-AM                56.50      56.57  
              27.54       56.57 (29.03)                                        
  3 Baker, Tori L             20 Grove City-AM          57.23      56.97  
              27.63       56.97 (29.34)                                        
  4 Jank, Abby R              18 Grove City-AM          57.90      57.01  
              27.51       57.01 (29.50)                                        
  5 Slayton, Kelsey           20 CLAR-AM                57.00      57.45  
              28.20       57.45 (29.25)                                        
  6 McNurlen, Anna M          20 CLAR-AM                54.80      57.49  
              27.71       57.49 (29.78)                                        
  7 VanDyke, Madison E        18 Grove City-AM        1:02.00      58.69  
              27.99       58.69 (30.70)                                        
  8 Querciagrossa, Katherine  18 CLAR-AM                56.99      58.81  
              28.30       58.81 (30.51)                                        
  9 Ness, Tyler               21 CLAR-AM                55.00      58.91  
              27.87       58.91 (31.04)                                        
 10 Szoszorek, Lauren         21 CLAR-AM                57.90      59.85  
              28.43       59.85 (31.42)                                        
 11 Donohue, Christina        20 CLAR-AM                57.60    1:00.72  
              29.29     1:00.72 (31.43)                                        
 12 Gallant, Molly A          18 Grove City-AM          59.00    1:00.77  
              29.11     1:00.77 (31.66)                                        
 13 Shimrock, Rachel J        19 Grove City-AM        1:03.13    1:01.12  
              29.28     1:01.12 (31.84)                                        
 14 Nosal, Sarah M            21 Grove City-AM          59.86    1:01.90  
              29.65     1:01.90 (32.25)                                        
 15 Purcell, Caileigh         18 CLAR-AM                58.00    1:02.39  
              30.24     1:02.39 (32.15)                                        
 16 Riesmeyer, Kristi L       18 Grove City-AM        1:00.20    1:03.05  
              29.48     1:03.05 (33.57)                                        
 17 Wendelschaefer, Stef L    18 Grove City-AM        1:02.25    1:03.09  
              30.23     1:03.09 (32.86)                                        
 18 Strong, Tracy             21 CLAR-AM                58.20    1:03.96  
              30.73     1:03.96 (33.23)                                        
 19 Kothe, Breanne            18 CLAR-AM                   NT    1:05.84  
              31.06     1:05.84 (34.78)                                        
 20 Owens, Kristin T          18 Grove City-AM        1:01.00    1:05.91  
              31.10     1:05.91 (34.81)                                        
 21 Frank, Mary T             18 Grove City-AM        1:06.00    1:09.28  
              32.29     1:09.28 (36.99)                                        
 22 Walker, Tabitha A         19 Grove City-AM        1:04.00    1:09.59  
              32.47     1:09.59 (37.12)                                        
 
Event 18  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harvey, Scott             21 CLAR-AM                55.20      50.23  
              24.67       50.23 (25.56)                                        
  2 Simpson, Luke             18 CLAR-AM                56.20      51.13  
              24.88       51.13 (26.25)                                        
  3 Nicolella, Jacob          20 CLAR-AM                52.70      51.66  
              25.43       51.66 (26.23)                                        
  4 Leuschner, E J J          21 Grove City-AM          51.20      51.73  
              25.15       51.73 (26.58)                                        
  5 McKusick, Caleb R         21 Grove City-AM          51.76      51.86  
              24.85       51.86 (27.01)                                        
  6 Nosbisch, Drew J          18 Grove City-AM          51.50      52.04  
              25.41       52.04 (26.63)                                        
  7 Haycock, Jon              18 CLAR-AM                52.70      52.64  
              24.79       52.64 (27.85)                                        
  8 Bossert, Jim A            20 Grove City-AM          51.90      52.73  
              25.48       52.73 (27.25)                                        
  9 Dehli, Jordan A           20 Grove City-AM          52.03      52.74  
              25.03       52.74 (27.71)                                        
 10 Bair, Matthew             18 CLAR-AM                50.40      52.97  
              25.07       52.97 (27.90)                                        
 11 Toborowski, Tom           19 CLAR-AM                52.50      53.08  
              25.89       53.08 (27.19)                                        
 12 Peng, Daniel V            18 Grove City-AM          55.00      53.09  
              26.49       53.09 (26.60)                                        
 13 McPhillips, Sean S        18 Grove City-AM          57.80      53.56  
              25.93       53.56 (27.63)                                        
 14 Vehrs, Josiah D           18 Grove City-AM          55.50      54.66  
              25.96       54.66 (28.70)                                        
 15 Kim, Jeremy M             19 Grove City-AM          53.50      55.34  
              26.70       55.34 (28.64)                                        
 16 Custodio, Shayne          18 CLAR-AM                52.50      55.76  
              26.59       55.76 (29.17)                                        
 17 Lindsey, Ian              19 CLAR-AM                55.40      56.32  
              26.72       56.32 (29.60)                                        
 18 Hoselton, Randon R        18 Grove City-AM          57.00      57.45  
              27.11       57.45 (30.34)                                        
 19 Wallen, Jay M             22 Grove City-AM          56.40      57.77  
              26.96       57.77 (30.81)                                        
 20 Cratsa, Stephen J         20 Grove City-AM          56.78      58.86  
              27.63       58.86 (31.23)                                        
 21 Jones, Matthew            19 CLAR-AM                58.20    1:00.45  
              29.22     1:00.45 (31.23)                                        
 22 Reichelderfer, Wade       18 CLAR-AM                58.20    1:01.33  
              28.93     1:01.33 (32.40)                                        
 
Event 19  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Riesmeyer, Kristi L       18 Grove City-AM        2:27.00    2:23.20  
              33.77     1:10.55 (36.78)     1:47.02 (36.47)     2:23.20 (36.18)
  2 Wheat, Bekah G            18 Grove City-AM        2:30.00    2:25.13  
              34.37     1:11.73 (37.36)     1:49.12 (37.39)     2:25.13 (36.01)
  3 VanDyke, Madison E        18 Grove City-AM        2:35.00    2:25.65  
              34.03     1:10.55 (36.52)     1:47.92 (37.37)     2:25.65 (37.73)
  4 Beckner, Liv G            20 Grove City-AM        2:25.59    2:26.18  
              33.82     1:10.88 (37.06)     1:48.80 (37.92)     2:26.18 (37.38)
  5 Jank, Abby R              18 Grove City-AM        2:26.00    2:31.89  
              35.26     1:13.18 (37.92)     1:52.66 (39.48)     2:31.89 (39.23)
  6 Donohue, Christina        20 CLAR-AM              2:28.10    2:32.91  
              34.12     1:12.55 (38.43)     1:53.47 (40.92)     2:32.91 (39.44)
  7 Meesuk, Ashley A          18 Grove City-AM        2:30.00    2:35.88  
              36.32     1:15.96 (39.64)     1:56.15 (40.19)     2:35.88 (39.73)
  8 Burrows, Lauren M         21 Grove City-AM        2:38.53    2:38.47  
              36.30     1:16.71 (40.41)     1:57.90 (41.19)     2:38.47 (40.57)
  9 Gwynn, Krystal E          20 Grove City-AM        2:45.11    2:40.98  
              37.72     1:17.38 (39.66)     1:59.55 (42.17)     2:40.98 (41.43)
 10 Newcamp, Shelly L         19 Grove City-AM        2:42.00    2:47.40  
              39.67     1:21.76 (42.09)     2:05.42 (43.66)     2:47.40 (41.98)
 11 Frank, Mary T             18 Grove City-AM        2:40.00    3:08.26  
 
Event 20  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spencer, Ben              18 CLAR-AM              2:08.50    2:04.32  
              29.38     1:01.60 (32.22)     1:34.18 (32.58)     2:04.32 (30.14)
  2 Bossert, Jim A            20 Grove City-AM        2:14.36    2:11.89  
              30.01     1:03.28 (33.27)     1:37.64 (34.36)     2:11.89 (34.25)
  3 Hoselton, Randon R        18 Grove City-AM        2:30.00    2:19.51  
              34.07     1:09.65 (35.58)     1:45.66 (36.01)     2:19.51 (33.85)
  4 Gabriele, Louis M         21 Grove City-AM        2:09.00    2:19.80  
              32.35     1:06.98 (34.63)     1:43.06 (36.08)     2:19.80 (36.74)
  5 Bossert, David M          22 Grove City-AM        2:15.00    2:22.96  
              33.08     1:09.27 (36.19)     1:46.43 (37.16)     2:22.96 (36.53)
  6 Vehrs, Josiah D           18 Grove City-AM        2:23.00    2:32.51  
              35.98     1:15.92 (39.94)     1:53.97 (38.05)     2:32.51 (38.54)
  7 McPhillips, Sean S        18 Grove City-AM        2:28.00    2:36.35  
              36.37     1:16.39 (40.02)     1:57.28 (40.89)     2:36.35 (39.07)
 
Event 21  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gysegem, Emilee           20 CLAR-AM              2:35.70    2:29.25  
              33.52     1:11.51 (37.99)     1:50.24 (38.73)     2:29.25 (39.01)
  2 Hess, Kaley M             21 Grove City-AM        2:43.72    2:40.72  
              36.57     1:18.26 (41.69)     1:59.91 (41.65)     2:40.72 (40.81)
  3 Meesuk, Ashley A          18 Grove City-AM        2:52.86    2:41.43  
              37.14     1:18.01 (40.87)     1:59.98 (41.97)     2:41.43 (41.45)
  4 Wendelschaefer, Stef L    18 Grove City-AM        2:48.00    2:51.40  
              38.68     1:22.14 (43.46)     2:06.66 (44.52)     2:51.40 (44.74)
  5 Owens, Kristin T          18 Grove City-AM        2:46.00    2:55.17  
              38.97     1:23.78 (44.81)     2:09.73 (45.95)     2:55.17 (45.44)
  6 Gallant, Molly A          18 Grove City-AM        2:53.00    2:59.42  
              39.17     1:25.73 (46.56)     2:13.74 (48.01)     2:59.42 (45.68)
  7 Walker, Tabitha A         19 Grove City-AM        2:53.00    3:02.66  
              40.87     1:27.29 (46.42)     2:15.55 (48.26)     3:02.66 (47.11)
 
Event 22  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nelson, Derek             21 CLAR-AM              2:16.40    2:14.23  
              30.95     1:05.32 (34.37)     1:39.38 (34.06)     2:14.23 (34.85)
  2 Nosbisch, Drew J          18 Grove City-AM        2:20.00    2:19.30  
              30.33     1:05.64 (35.31)     1:41.91 (36.27)     2:19.30 (37.39)
  3 Lindsey, Ian              19 CLAR-AM              2:20.70    2:27.67  
              33.41     1:10.72 (37.31)     1:49.80 (39.08)     2:27.67 (37.87)
  4 Haycock, Jon              18 CLAR-AM              2:20.60    2:30.54  
              33.39     1:11.32 (37.93)     1:50.97 (39.65)     2:30.54 (39.57)
  5 Wilt, Grant G             20 Grove City-AM        2:30.22    2:30.99  
              33.61     1:13.48 (39.87)     1:53.33 (39.85)     2:30.99 (37.66)
  6 Peng, Daniel V            18 Grove City-AM        2:28.00    2:33.06  
              33.16     1:11.73 (38.57)     1:51.50 (39.77)     2:33.06 (41.56)
  7 Kim, Jeremy M             19 Grove City-AM        2:39.50    2:42.75  
              36.94     1:18.30 (41.36)     2:00.17 (41.87)     2:42.75 (42.58)
  8 Walker, Noah N            21 Grove City-AM        2:22.00    2:46.65  
              35.45     1:15.91 (40.46)     1:57.21 (41.30)     2:46.65 (49.44)
 
Event 23  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Megan M            18 Grove City-AM        5:25.00    5:23.66  
              29.80     1:02.10 (32.30)     1:34.50 (32.40)     2:06.95 (32.45)
        2:39.58 (32.63)     3:12.17 (32.59)     3:45.10 (32.93)     4:18.19 (33.09)
        4:51.28 (33.09)     5:23.66 (32.38)                                        
  2 Szoszorek, Lauren         21 CLAR-AM              5:30.10    5:38.46  
              30.05     1:03.35 (33.30)     1:37.47 (34.12)     2:12.15 (34.68)
        2:47.04 (34.89)     3:21.74 (34.70)     3:55.98 (34.24)     4:30.83 (34.85)
        5:04.86 (34.03)     5:38.46 (33.60)                                        
  3 Wheat, Bekah G            18 Grove City-AM        5:40.00    5:54.44  
              30.70     1:05.71 (35.01)     1:41.99 (36.28)     2:18.59 (36.60)
        2:55.02 (36.43)     3:32.35 (37.33)     4:08.19 (35.84)     4:44.37 (36.18)
        5:20.02 (35.65)     5:54.44 (34.42)                                        
  4 Gwynn, Krystal E          20 Grove City-AM        6:05.00    6:01.96  
              31.99     1:07.62 (35.63)     1:44.44 (36.82)     2:21.74 (37.30)
        2:58.57 (36.83)     3:35.93 (37.36)     4:12.53 (36.60)     4:50.24 (37.71)
        5:26.61 (36.37)     6:01.96 (35.35)                                        
  5 Strong, Tracy             21 CLAR-AM              5:34.40    6:03.92  
              31.97     1:07.47 (35.50)     1:44.01 (36.54)     2:21.18 (37.17)
        2:58.08 (36.90)     3:35.74 (37.66)     4:13.07 (37.33)     4:50.80 (37.73)
        5:27.93 (37.13)     6:03.92 (35.99)                                        
  6 Newcamp, Shelly L         19 Grove City-AM        6:15.00    6:22.01  
              34.21     1:11.88 (37.67)     1:50.75 (38.87)     2:29.42 (38.67)
        3:08.04 (38.62)     3:47.54 (39.50)     4:26.16 (38.62)     5:05.36 (39.20)
        5:44.31 (38.95)     6:22.01 (37.70)                                        
 
Event 24  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harvey, Scott             21 CLAR-AM              4:54.50    5:00.58  
              26.64       56.25 (29.61)     1:26.92 (30.67)     1:57.78 (30.86)
        2:28.63 (30.85)     2:59.50 (30.87)     3:30.23 (30.73)     4:01.09 (30.86)
        4:32.28 (31.19)     5:00.58 (28.30)                                        
  2 Walker, Noah N            21 Grove City-AM        5:24.00    5:20.95  
              29.68     1:02.25 (32.57)     1:35.98 (33.73)     2:09.55 (33.57)
        2:43.05 (33.50)     3:15.41 (32.36)     3:47.16 (31.75)     4:18.82 (31.66)
        4:50.19 (31.37)     5:20.95 (30.76)                                        
  3 Tipper, Royce             21 CLAR-AM              5:25.40    5:21.45  
              28.32     1:00.58 (32.26)     1:33.44 (32.86)     2:06.55 (33.11)
        2:39.20 (32.65)     3:12.19 (32.99)     3:45.28 (33.09)     4:17.76 (32.48)
        4:50.20 (32.44)     5:21.45 (31.25)                                        
  4 Bossert, David M          22 Grove City-AM        5:09.51    5:23.60  
              27.49       59.20 (31.71)     1:31.80 (32.60)     2:05.22 (33.42)
        2:38.59 (33.37)     3:12.20 (33.61)     3:45.62 (33.42)     4:18.64 (33.02)
        4:51.54 (32.90)     5:23.60 (32.06)                                        
  5 Wilt, Grant G             20 Grove City-AM        5:17.84    5:29.32  
              28.66     1:01.21 (32.55)     1:34.72 (33.51)     2:08.02 (33.30)
        2:42.14 (34.12)     3:15.83 (33.69)     3:49.48 (33.65)     4:22.86 (33.38)
        4:56.81 (33.95)     5:29.32 (32.51)                                        
  6 Bergquist, Timothy R      21 Grove City-AM        6:04.83    5:51.85  
              30.51     1:06.05 (35.54)     1:42.79 (36.74)     2:19.70 (36.91)
        2:55.87 (36.17)     3:31.90 (36.03)     4:07.21 (35.31)     4:43.36 (36.15)
        5:18.29 (34.93)     5:51.85 (33.56)                                        
  7 Reichelderfer, Wade       18 CLAR-AM              5:37.30    6:01.39  
              31.60     1:07.53 (35.93)     1:43.84 (36.31)     2:20.70 (36.86)
        2:57.88 (37.18)     3:35.05 (37.17)     4:12.21 (37.16)     4:48.81 (36.60)
        5:25.47 (36.66)     6:01.39 (35.92)                                        
  8 Jones, Matthew            19 CLAR-AM              6:45.70    6:04.25  
              29.17     1:03.48 (34.31)     1:39.23 (35.75)     2:16.29 (37.06)
        2:53.94 (37.65)     3:31.61 (37.67)     4:09.65 (38.04)     4:48.04 (38.39)
        5:26.38 (38.34)     6:04.25 (37.87)                                        
 
Event 25  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gysegem, Emilee           20 CLAR-AM              1:00.00    1:01.20  
              28.51     1:01.20 (32.69)                                        
  2 Slayton, Kelsey           20 CLAR-AM              1:01.10    1:01.85  
              29.20     1:01.85 (32.65)                                        
  3 Ondrizek, Emily           19 CLAR-AM              1:07.50    1:03.03  
              29.65     1:03.03 (33.38)                                        
  4 Cassano, Lauren M         20 Grove City-AM        1:07.03    1:03.91  
              29.84     1:03.91 (34.07)                                        
  5 Bilko, Megan I            19 Grove City-AM        1:06.00    1:04.30  
              30.40     1:04.30 (33.90)                                        
  6 Hutzelmann, Amanda L      18 Grove City-AM        1:04.00    1:05.67  
              29.48     1:05.67 (36.19)                                        
  7 Smith, Megan M            18 Grove City-AM        1:10.00    1:05.76  
              31.48     1:05.76 (34.28)                                        
  8 Melnik, Amy E             20 Grove City-AM        1:05.73    1:06.82  
              31.14     1:06.82 (35.68)                                        
  9 Beckner, Liv G            20 Grove City-AM        1:07.12    1:07.23  
              31.36     1:07.23 (35.87)                                        
 10 Baglia, Janele M          21 Grove City-AM        1:06.05    1:07.27  
              31.08     1:07.27 (36.19)                                        
 11 Jank, Abby R              18 Grove City-AM        1:13.00    1:07.83  
              31.48     1:07.83 (36.35)                                        
 12 Riesmeyer, Kristi L       18 Grove City-AM        1:08.00    1:08.18  
              32.28     1:08.18 (35.90)                                        
 13 Love, Alissa              18 CLAR-AM              1:09.70    1:08.23  
              30.91     1:08.23 (37.32)                                        
 14 Owens, Kristin T          18 Grove City-AM        1:11.00    1:09.86  
              32.57     1:09.86 (37.29)                                        
 15 Shimrock, Rachel J        19 Grove City-AM        1:14.63    1:10.15  
              32.42     1:10.15 (37.73)                                        
 16 Gallant, Molly A          18 Grove City-AM        1:09.00    1:11.96  
              32.04     1:11.96 (39.92)                                        
 17 Wheat, Bekah G            18 Grove City-AM        1:14.50    1:14.01  
              32.69     1:14.01 (41.32)                                        
 18 Walker, Tabitha A         19 Grove City-AM        1:16.00    1:14.53  
              34.46     1:14.53 (40.07)                                        
 19 VanDyke, Madison E        18 Grove City-AM        1:14.00    1:14.65  
              33.65     1:14.65 (41.00)                                        
 20 Wendelschaefer, Stef L    18 Grove City-AM        1:13.50    1:17.13  
              34.94     1:17.13 (42.19)                                        
 21 Kothe, Breanne            18 CLAR-AM                   NT    1:18.41  
              34.65     1:18.41 (43.76)                                        
 22 Nosal, Sarah M            21 Grove City-AM        1:10.00    1:23.10  
              35.69     1:23.10 (47.41)                                        
 23 Newcamp, Shelly L         19 Grove City-AM        1:19.00    1:27.23  
              41.33     1:27.23 (45.90)                                        
 24 Frank, Mary T             18 Grove City-AM        1:18.00    1:28.56  
              35.74     1:28.56 (52.82)                                        
 
Event 26  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robichaud, James          20 CLAR-AM                54.40      55.41  
              25.72       55.41 (29.69)                                        
  2 Tipper, Royce             21 CLAR-AM                54.00      56.22  
              25.96       56.22 (30.26)                                        
  3 Nosbisch, Drew J          18 Grove City-AM          56.00      57.39  
              26.40       57.39 (30.99)                                        
  4 Gabriele, Louis M         21 Grove City-AM          56.79      57.49  
              26.40       57.49 (31.09)                                        
  5 Dehli, CP P               21 Grove City-AM          56.61      57.56  
              26.50       57.56 (31.06)                                        
  6 Spencer, Ben              18 CLAR-AM                58.70      58.10  
              27.69       58.10 (30.41)                                        
  7 Simpson, Luke             18 CLAR-AM              1:05.20      59.63  
  8 Custodio, Shayne          18 CLAR-AM                56.70      59.65  
              27.12       59.65 (32.53)                                        
  9 Tadros, Shady M           19 Grove City-AM        1:16.27    1:00.56  
              27.98     1:00.56 (32.58)                                        
 10 Toborowski, Tom           19 CLAR-AM              1:02.40    1:00.75  
 11 Cratsa, Stephen J         20 Grove City-AM        1:08.59    1:00.87  
              28.01     1:00.87 (32.86)                                        
 12 Dehli, Jordan A           20 Grove City-AM        1:06.84    1:02.25  
              28.34     1:02.25 (33.91)                                        
 13 Harvey, Scott             21 CLAR-AM              1:00.10    1:02.75  
              29.02     1:02.75 (33.73)                                        
 14 Bair, Matthew             18 CLAR-AM                59.60    1:03.30  
              29.29     1:03.30 (34.01)                                        
 15 Jones, Matthew            19 CLAR-AM              1:00.00    1:03.60  
              30.01     1:03.60 (33.59)                                        
 16 McKusick, Caleb R         21 Grove City-AM        1:09.17    1:04.00  
              29.56     1:04.00 (34.44)                                        
 17 Nicolella, Jacob          20 CLAR-AM              1:02.40    1:06.39  
 18 Vehrs, Josiah D           18 Grove City-AM        1:02.00    1:08.03  
              31.64     1:08.03 (36.39)                                        
 19 Wallen, Jay M             22 Grove City-AM        1:04.25    1:09.21  
 20 Peng, Daniel V            18 Grove City-AM        1:04.00    1:09.94  
 21 McPhillips, Sean S        18 Grove City-AM        1:04.00    1:12.23  
 -- Satre, Benjamin J         20 Grove City-AM          59.18         DQ  
              27.53          DQ (30.74)                                        
 
Event 27  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baker, Tori L             20 Grove City-AM        2:23.59    2:21.76  
              30.54     1:06.48 (35.94)     1:49.37 (42.89)     2:21.76 (32.39)
  2 Reed, Keegan J            20 Grove City-AM        2:21.00    2:23.75  
              31.69     1:09.40 (37.71)     1:51.35 (41.95)     2:23.75 (32.40)
  3 Querciagrossa, Katherine  18 CLAR-AM              2:35.50    2:24.70  
              31.22     1:07.22 (36.00)     1:51.62 (44.40)     2:24.70 (33.08)
  4 Hess, Kaley M             21 Grove City-AM        2:30.56    2:26.30  
              31.25     1:10.82 (39.57)     1:51.72 (40.90)     2:26.30 (34.58)
  5 Jank, Abby R              18 Grove City-AM        2:32.00    2:27.43  
              31.50     1:09.39 (37.89)     1:54.41 (45.02)     2:27.43 (33.02)
  6 Riesmeyer, Kristi L       18 Grove City-AM        2:29.00    2:27.81  
              32.02     1:09.15 (37.13)     1:53.76 (44.61)     2:27.81 (34.05)
  7 Szoszorek, Lauren         21 CLAR-AM              2:23.40    2:28.24  
              31.34     1:09.88 (38.54)     1:54.14 (44.26)     2:28.24 (34.10)
  8 McNurlen, Anna M          20 CLAR-AM              2:25.90    2:28.46  
              31.09     1:10.60 (39.51)     1:54.20 (43.60)     2:28.46 (34.26)
  9 VanDyke, Madison E        18 Grove City-AM        2:32.00    2:30.75  
              31.65     1:09.53 (37.88)     1:56.48 (46.95)     2:30.75 (34.27)
 10 Meesuk, Ashley A          18 Grove City-AM        2:37.29    2:31.92  
              32.54     1:13.37 (40.83)     1:57.02 (43.65)     2:31.92 (34.90)
 11 Baglia, Janele M          21 Grove City-AM        2:32.84    2:32.10  
              30.72     1:11.22 (40.50)     1:58.39 (47.17)     2:32.10 (33.71)
 12 Gallant, Molly A          18 Grove City-AM        2:36.00    2:32.19  
              31.87     1:11.40 (39.53)     1:58.94 (47.54)     2:32.19 (33.25)
 13 Shimrock, Rachel J        19 Grove City-AM        2:33.86    2:32.52  
              31.61     1:12.14 (40.53)     1:57.89 (45.75)     2:32.52 (34.63)
 14 Melnik, Amy E             20 Grove City-AM        2:29.13    2:32.81  
              31.11     1:12.67 (41.56)     2:00.34 (47.67)     2:32.81 (32.47)
 15 Owens, Kristin T          18 Grove City-AM        2:34.00    2:34.54  
              33.38     1:14.38 (41.00)     1:59.54 (45.16)     2:34.54 (35.00)
 16 Wheat, Bekah G            18 Grove City-AM        2:38.00    2:35.37  
              34.33     1:12.70 (38.37)     2:00.86 (48.16)     2:35.37 (34.51)
 17 Wendelschaefer, Stef L    18 Grove City-AM        2:33.50    2:35.52  
              35.01     1:15.69 (40.68)     2:00.59 (44.90)     2:35.52 (34.93)
 18 Burrows, Lauren M         21 Grove City-AM        2:33.97    2:35.71  
              33.54     1:14.64 (41.10)     2:00.15 (45.51)     2:35.71 (35.56)
 19 Purcell, Caileigh         18 CLAR-AM              2:45.70    2:39.70  
              33.89     1:14.53 (40.64)     2:03.72 (49.19)     2:39.70 (35.98)
 20 Funk, Elizabeth A         18 Grove City-AM        2:47.85    2:40.10  
              32.55     1:15.52 (42.97)     2:05.35 (49.83)     2:40.10 (34.75)
 21 Love, Alissa              18 CLAR-AM              2:40.20    2:42.94  
              32.75     1:17.63 (44.88)     2:03.79 (46.16)     2:42.94 (39.15)
 22 Walker, Tabitha A         19 Grove City-AM        2:40.00    2:49.19  
              36.66     1:20.61 (43.95)     2:10.09 (49.48)     2:49.19 (39.10)
 23 Newcamp, Shelly L         19 Grove City-AM        2:39.00    2:50.90  
              40.63     1:23.08 (42.45)     2:15.42 (52.34)     2:50.90 (35.48)
 24 Frank, Mary T             18 Grove City-AM        2:45.00    3:07.72  
              34.45     1:25.93 (51.48)     2:23.23 (57.30)     3:07.72 (44.49)
 -- Cassano, Lauren M         20 Grove City-AM        2:21.54         DQ  
              29.52     1:04.47 (34.95)     1:46.95 (42.48)          DQ (32.32)
 
Event 28  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nelson, Derek             21 CLAR-AM              2:15.30    2:06.05  
              26.71     1:00.26 (33.55)     1:33.99 (33.73)     2:06.05 (32.06)
  2 Spencer, Ben              18 CLAR-AM              2:08.10    2:06.69  
              27.31     1:00.34 (33.03)     1:39.23 (38.89)     2:06.69 (27.46)
  3 Robichaud, James          20 CLAR-AM              2:03.60    2:06.81  
              25.72       58.48 (32.76)     1:36.65 (38.17)     2:06.81 (30.16)
  4 Nosbisch, Drew J          18 Grove City-AM        2:05.00    2:10.54  
              27.05     1:04.20 (37.15)     1:40.72 (36.52)     2:10.54 (29.82)
  5 Bossert, Jim A            20 Grove City-AM        2:16.92    2:11.19  
              27.44     1:01.07 (33.63)     1:40.99 (39.92)     2:11.19 (30.20)
  6 Peng, Daniel V            18 Grove City-AM        2:13.00    2:15.72  
              27.67     1:04.82 (37.15)     1:41.06 (36.24)     2:15.72 (34.66)
  7 Kim, Jeremy M             19 Grove City-AM        2:09.00    2:16.19  
              28.54     1:04.55 (36.01)     1:46.26 (41.71)     2:16.19 (29.93)
  8 Satre, Benjamin J         20 Grove City-AM        2:15.56    2:16.22  
              27.73     1:04.06 (36.33)     1:45.73 (41.67)     2:16.22 (30.49)
  9 Lindsey, Ian              19 CLAR-AM              2:18.50    2:17.04  
              28.41     1:04.79 (36.38)     1:44.51 (39.72)     2:17.04 (32.53)
 10 Toborowski, Tom           19 CLAR-AM              2:17.60    2:17.22  
              29.29     1:05.52 (36.23)     1:47.27 (41.75)     2:17.22 (29.95)
 11 Tadros, Shady M           19 Grove City-AM        2:27.91    2:20.73  
              28.86     1:07.91 (39.05)     1:48.12 (40.21)     2:20.73 (32.61)
 12 Hoselton, Randon R        18 Grove City-AM        2:21.00    2:22.45  
              29.22     1:04.05 (34.83)     1:49.44 (45.39)     2:22.45 (33.01)
 13 McPhillips, Sean S        18 Grove City-AM        2:22.00    2:31.57  
              29.96     1:09.27 (39.31)     1:56.69 (47.42)     2:31.57 (34.88)
 -- Walker, Noah N            21 Grove City-AM        2:14.56         DQ  
              29.39     1:06.91 (37.52)     1:47.59 (40.68)          DQ (32.74)
 -- Wallen, Jay M             22 Grove City-AM        2:22.73         DQ  
              29.31     1:06.84 (37.53)     1:49.44 (42.60)          DQ (32.17)
 -- Vehrs, Josiah D           18 Grove City-AM        2:23.00         DQ  
              30.70     1:10.06 (39.36)     1:52.64 (42.58)          DQ (32.38)
 
Event 29  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clarion University-AM  'A'                        3:46.50    3:43.76  
     1) Gysegem, Emilee 20              2) Ondrizek, Emily 19             
     3) Ness, Tyler 21                  4) McNurlen, Anna M 20            
              27.09       56.32 (56.32)     1:23.11 (26.79)     1:52.48 (56.16)
        2:18.78 (26.30)     2:48.69 (56.21)     3:15.26 (26.57)     3:43.76 (55.07)
  2 Grove City College-AM  'A'                        3:46.71    3:44.62  
     1) Cassano, Lauren M 20            2) Baker, Tori L 20               
     3) Baglia, Janele M 21             4) Melnik, Amy E 20               
              27.23       55.82 (55.82)     1:22.95 (27.13)     1:51.98 (56.16)
        2:19.02 (27.04)     2:49.07 (57.09)     3:15.95 (26.88)     3:44.62 (55.55)
  3 Clarion University-AM  'B'                        3:51.30    3:55.71  
     1) Querciagrossa, Katherine 18     2) Donohue, Christina 20          
     3) Slayton, Kelsey 20              4) Szoszorek, Lauren 21           
              28.12       58.92 (58.92)     1:26.13 (27.21)     1:57.96 (59.04)
        2:25.86 (27.90)     2:56.06 (58.10)     3:23.96 (27.90)     3:55.71 (59.65)
  4 Grove City College-AM  'B'                        3:52.00    3:59.01  
     1) Bilko, Megan I 19               2) Jank, Abby R 18                
     3) Gallant, Molly A 18             4) Nosal, Sarah M 21              
              28.67       58.23 (58.23)     1:14.12 (15.89)     1:54.26 (56.03)
        2:22.57 (28.31)   2:55.37 (1:01.11)     3:24.58 (29.21)   3:59.01 (1:03.64)
  5 Grove City College-AM  'C'                        4:05.00    4:03.46  
     1) Beckner, Liv G 20               2) VanDyke, Madison E 18          
     3) Wheat, Bekah G 18               4) Reed, Keegan J 20              
              29.54   1:01.57 (1:01.57)     1:29.74 (28.17)     2:01.44 (59.87)
        2:30.51 (29.07)   3:04.16 (1:02.72)     3:32.70 (28.54)     4:03.46 (59.30)
  6 Grove City College-AM  'D'                        4:12.00    4:06.84  
     1) Funk, Elizabeth A 18            2) Shimrock, Rachel J 19          
     3) Riesmeyer, Kristi L 18          4) Burrows, Lauren M 21           
              29.51   1:01.75 (1:01.75)     1:31.36 (29.61)   2:03.40 (1:01.65)
        2:31.74 (28.34)   3:03.86 (1:00.46)     3:33.47 (29.61)   4:06.84 (1:02.98)
  7 Grove City College-AM  'E'                        4:14.50    4:14.20  
     1) Gwynn, Krystal E 20             2) Hess, Kaley M 21               
     3) Meesuk, Ashley A 18             4) Owens, Kristin T 18            
              30.45   1:03.43 (1:03.43)     1:32.73 (29.30)   2:05.38 (1:01.95)
        2:35.78 (30.40)   3:08.82 (1:03.44)     3:39.36 (30.54)   4:14.20 (1:05.38)
  8 Clarion University-AM  'C'                        4:04.70    4:16.59  
     1) Purcell, Caileigh 18            2) Strong, Tracy 21               
     3) Kothe, Breanne 18               4) Love, Alissa 18                
              30.01   1:02.49 (1:02.49)     1:32.62 (30.13)   2:06.26 (1:03.77)
        2:36.65 (30.39)   3:11.83 (1:05.57)     3:41.99 (30.16)   4:16.59 (1:04.76)
  9 Grove City College-AM  'F'                        4:24.00    4:30.88  
     1) Wendelschaefer, Stef L 18       2) Walker, Tabitha A 19           
     3) Newcamp, Shelly L 19            4) Frank, Mary T 18               
              30.31   1:03.89 (1:03.89)     1:36.83 (32.94)   2:14.03 (1:10.14)
        2:45.38 (31.35)   3:20.80 (1:06.77)     3:52.79 (31.99)   4:30.88 (1:10.08)
 
Event 30  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grove City College-AM  'A'                        3:22.00    3:23.06  
     1) Nosbisch, Drew J 18             2) Dehli, CP P 21                 
     3) McKusick, Caleb R 21            4) Dehli, Jordan A 20             
              24.87       51.42 (51.42)     1:15.23 (23.81)     1:41.27 (49.85)
        2:05.02 (23.75)     2:32.51 (51.24)     2:55.58 (23.07)     3:23.06 (50.55)
  2 Clarion University-AM  'A'                        3:22.20    3:27.18  
     1) Nelson, Derek 21                2) Tipper, Royce 21               
     3) Nicolella, Jacob 20             4) Robichaud, James 20            
              25.26       52.41 (52.41)     1:17.18 (24.77)     1:44.46 (52.05)
        2:08.95 (24.49)     2:35.43 (50.97)     3:00.03 (24.60)     3:27.18 (51.75)
  3 Clarion University-AM  'B'                        3:28.10    3:32.75  
     1) Spencer, Ben 18                 2) Toborowski, Tom 19             
     3) Harvey, Scott 21                4) Simpson, Luke 18               
              25.13       52.46 (52.46)     1:18.23 (25.77)     1:45.80 (53.34)
        2:10.98 (25.18)     2:40.14 (54.34)     3:04.37 (24.23)     3:32.75 (52.61)
  4 Grove City College-AM  'C'                        3:33.00    3:33.84  
     1) Wilt, Grant G 20                2) Peng, Daniel V 18              
     3) McPhillips, Sean S 18           4) Leuschner, E J J 21            
              26.64       55.58 (55.58)     1:20.80 (25.22)     1:48.94 (53.36)
        2:14.19 (25.25)     2:42.11 (53.17)     3:06.86 (24.75)     3:33.84 (51.73)
  5 Grove City College-AM  'B'                        3:29.00    3:38.09  
     1) Kim, Jeremy M 19                2) Satre, Benjamin J 20           
     3) Bossert, Jim A 20               4) Gabriele, Louis M 21           
              26.23       54.14 (54.14)     1:20.40 (26.26)     1:48.87 (54.73)
        2:13.56 (24.69)     2:42.41 (53.54)     3:09.11 (26.70)     3:38.09 (55.68)
  6 Clarion University-AM  'C'                        3:32.20    3:39.29  
     1) Bair, Matthew 18                2) Lindsey, Ian 19                
     3) Custodio, Shayne 18             4) Haycock, Jon 18                
              24.79       52.64 (52.64)     1:19.99 (27.35)     1:50.64 (58.00)
        2:16.70 (26.06)     2:46.42 (55.78)     3:11.04 (24.62)     3:39.29 (52.87)
  7 Grove City College-AM  'E'                        3:48.00    3:42.25  
     1) Bossert, David M 22             2) Walker, Noah N 21              
     3) Wallen, Jay M 22                4) Bergquist, Timothy R 21        
              26.49       55.38 (55.38)     1:21.50 (26.12)     1:49.94 (54.56)
        2:16.59 (26.65)     2:46.75 (56.81)     3:12.54 (25.79)     3:42.25 (55.50)
  8 Grove City College-AM  'D'                        3:40.00    3:49.79  
     1) Tadros, Shady M 19              2) Vehrs, Josiah D 18             
     3) Hoselton, Randon R 18           4) Cratsa, Stephen J 20           
              28.27   1:01.58 (1:01.58)     1:27.27 (25.69)     1:56.17 (54.59)
        2:22.85 (26.68)     2:53.50 (57.33)     3:19.51 (26.01)     3:49.79 (56.29)
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 30                    
 
  1. Grove City College                  187   2. Clarion University                  145
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 30                     
 
  1. Clarion University                  203   2. Grove City College                  124