Grove City College Page 1
Sprint Invitational - 11/10/00
Results
Event 1 Women 200 Yard Medley Relay
Team Relay Seed Time Finals Time Points
1 Wooster college A NT 1:50.71 40
1) Ritchie, Jessica 2) Bayuk, Jenny 3) Popelka, Erin 4) Heising, Kayla
2 Allegheny College A NT 1:55.85 34
1) Hart, Bethany 2) Natali, Megan 3) Stone, Kristy 4) Bush, Megan
3 Wooster college B NT 1:56.83 32
1) Jenkins, Jennifer 2) Starling, Beth 3) Skinner, Erin 4) Tarasenkov, Sonya
4 Grove City College A NT 1:57.45 30
1) Pullin, Julie 2) Shaddak, Carolyn 3) Whitbeck, Peggy 4) Erdos, Sarah
5 Suny Cortland A NT 1:59.71 28
1) McKenna, Megan 2) Duncan, Kate 3) Gregory, Kathryn 4) Becker, Kathrine
6 Allegheny College B NT 2:03.70 26
1) Angleberger, kelley 2) Cheman, Kristen 3) Osterwise, Heather 4) Gibson, Katie
7 Suny Cortland B NT 2:03.76 24
1) Parrotte, April 2) Wagner, Felicia 3) Heelan, Patricia 4) Dibella, Lindsay
8 Grove City College B NT 2:05.74 22
1) Heckman, Courtney 2) Schade, Amanda 3) Pytlik, Jessica 4) McCaslin, Katie
9 Allegheny College C NT x2:07.51
--- Suny Cortland D NT X
1) Miller, Lindsay 2) Braum, Sonja 3) Pellegrini, Bridget 4) Brouder, Rebecca
--- Suny Cortland C NT X
1) Peris, Kathleen 2) Johnson, Stephanie 3) Conrad, Courtney 4) Mohr, Rachel
Event 2 Men 200 Yard Medley Relay
Team Relay Seed Time Finals Time Points
1 Allegheny College A NT 1:40.82 40
1) Davidek, Jeff 2) Whittam, Ben 3) Trier, Malcolm 4) Woyma, Mike
2 Grove City College A NT 1:41.41 34
1) Young, Bob 2) Carey, Tom 3) Martin, Andrew 4) Leitch, Aaron
3 Wooster college B NT 1:42.01 32
1) Gilchrist, Jim 2) Herzog, Jody 3) Reiser, Douglas 4) Bennett, Wes
4 Suny Cortland A NT 1:44.18 30
1) Gardner, Jon 2) Yacono, Derek 3) Warren, Greg 4) Fecher, Ryan
5 Wooster college A NT 1:44.99 28
6 Allegheny College B NT 1:45.14 26
1) Dyer, Jeff 2) Dickey, Matt 3) Rusnica, Steve 4) Podbielski, Rick
7 Grove City College C NT 1:47.54 24
1) Treter, Chris 2) Emery, Nicholas 3) Stacy, Tom 4) Gibson, Matt
8 Suny Cortland B NT 1:52.03 22
1) Lathey, Marc 2) Orcutt, John 3) Benson, Scott 4) Cresitelli, Peter
--- Allegheny College D NT X1:49.78
1) Bierkan, Aren 2) Flaherty, Tom 3) Lee, Jon 4) Cielinski, Eric
--- Allegheny College C NT X1:59.59
1) Schultz, Geoff 2) Burillo, Mike 3) Fleming, Tyler 4) Natali, Reed
Event 3 Women 200 Yard IM
Name School Seed Time Finals Time Points
1 Whitbeck, Peggy Grove City College NT 2:15.46 20
2 Popelka, Erin Wooster college NT 2:16.22 17
3 Bayuk, Jenny Wooster college NT 2:17.31 16
4 Pullin, Jamie Wooster college NT 2:18.89 15
5 Gregory, Kathryn Suny Cortland NT 2:20.22 14
6 Clark, Amy Wooster college NT 2:22.09 13
(Event 3 Women 200 Yard IM)
Name School Seed Time Finals Time Points
7 Pullin, Julie Grove City College NT 2:23.40 12
8 Zedaker, Julie Grove City College NT 2:24.42 11
9 Natali, Megan Allegheny College NT 2:25.02 9
10 Parrotte, April Suny Cortland NT 2:25.51 7
11 Wagner, Felicia Suny Cortland NT 2:27.12 6
12 Heelan, Patricia Suny Cortland NT 2:28.02 5
13 Hart, Bethany Allegheny College NT 2:28.61 4
14 Osterwise, Heather Allegheny College NT 2:31.04 3
15 Reichgott, Emily Allegheny College NT 2:33.14 2
--- Shaddak, Carolyn Grove City College NT DQ
Event 4 Men 200 Yard IM
Name School Seed Time Finals Time Points
1 Gilchrist, Jim Wooster college NT 2:05.21 20
2 Wallace, Brian Allegheny College NT 2:06.99 17
3 Whittam, Ben Allegheny College NT 2:08.16 16
4 Stacy, Tom Grove City College NT 2:09.59 15
5 Fecher, Ryan Suny Cortland NT 2:09.65 14
6 Whitmire, Justin Wooster college NT 2:10.28 13
7 Yacono, Derek Suny Cortland NT 2:10.30 12
8 Girard, Nick Allegheny College NT 2:10.79 11
9 Dickey, Matt Allegheny College NT 2:11.38 9
10 Huff, Justin Grove City College NT 2:13.46 7
11 Maines, Jason Wooster college NT 2:15.49 6
12 Herzog, Jody Wooster college NT 2:15.75 5
13 Carey, Tom Grove City College NT 2:16.26 4
14 Benson, Scott Suny Cortland NT 2:23.65 3
15 Warren, Greg Suny Cortland NT 2:28.48 2
--- Unks, Bruce Grove City College NT DQ
Event 5 Women 100 Yard Freestyle
Name School Seed Time Finals Time Points
1 Ritchie, Jessica Wooster college NT 54.66 20
2 Bush, Megan Allegheny College NT 55.35 17
3 Erdos, Sarah Grove City College NT 56.76 16
4 Gregory, Kathryn Suny Cortland NT 56.78 15
5 Duncan, Kate Suny Cortland NT 56.86 14
6 Dibella, Lindsay Suny Cortland NT 57.65 13
7 Pullin, Jamie Wooster college NT 57.70 12
8 Mitskavich, Lori Wooster college NT 57.83 11
9 Stone, Kristy Allegheny College NT 58.21 9
10 Tarasenkov, Sonya Wooster college NT 58.35 7
11 Gibson, Katie Allegheny College NT 58.61 6
12 McCaslin, Katie Grove City College NT 59.46 5
13 Becker, Kathrine Suny Cortland NT 59.75 4
14 Zedaker, Jessica Grove City College NT 1:00.34 3
15 Emery, Julie Allegheny College NT 1:03.31 2
16 Bute, Eva Grove City College NT 1:03.79 1
Event 6 Men 100 Yard Freestyle
Name School Seed Time Finals Time Points
1 Bennett, Wes Wooster college NT 49.29 20
2 Davidek, Jeff Allegheny College NT 49.48 17
3 Woyma, Mike Allegheny College NT 49.84 16
4 Knauss, Eric Wooster college NT 51.70 15
5 Fecher, Ryan Suny Cortland NT 51.83 14
6 Edwards, Dale Wooster college NT 51.93 13
7 Dyer, Jeff Allegheny College NT 52.06 12
8 Mitchell, Giles Wooster college NT 52.10 11
9 Yacono, Derek Suny Cortland NT 52.21 9
10 Gibson, Matt Grove City College NT 52.39 7
11 Treter, Chris Grove City College NT 52.65 6
12 Gardner, Jon Suny Cortland NT 52.66 5
13 McCracken, Ryan Grove City College NT 53.00 4
14 Podbielski, Rick Allegheny College NT 53.11 3
15 Orcutt, John Suny Cortland NT 53.20 2
16 Janssen, Brian Grove City College NT 58.96 1
Event 7 Women 100 Yard Butterfly
Name School Seed Time Finals Time Points
1 Whitbeck, Peggy Grove City College NT 58.08 20
2 Popelka, Erin Wooster college NT 1:01.33 17
3 Skinner, Erin Wooster college NT 1:02.07 16
4 Stone, Kristy Allegheny College NT 1:02.70 15
5 Starling, Beth Wooster college NT 1:03.11 14
6 Clark, Amy Wooster college NT 1:03.58 13
7 Gregory, Kathryn Suny Cortland NT 1:04.84 12
8 Parrotte, April Suny Cortland NT 1:04.88 11
9 Zedaker, Julie Grove City College NT 1:06.24 9
10 Osterwise, Heather Allegheny College NT 1:06.39 7
11 Pytlik, Jessica Grove City College NT 1:06.89 6
12 Bush, Megan Allegheny College NT 1:07.10 5
13 Wagner, Felicia Suny Cortland NT 1:07.48 4
14 Heelan, Patricia Suny Cortland NT 1:08.72 3
15 Boyd, Tiffany Allegheny College NT 1:14.76 2
16 Booros, Kim Grove City College NT 1:26.96 1
Event 8 Men 100 Yard Butterfly
Name School Seed Time Finals Time Points
1 Martin, Andrew Grove City College NT 55.52 20
2 Stacy, Tom Grove City College NT 55.85 17
3 Wallace, Brian Allegheny College NT 56.14 16
4 Trier, Malcolm Allegheny College NT 56.51 15
5 Rusnica, Steve Allegheny College NT 57.30 14
6 Whitmire, Justin Wooster college NT 57.85 13
7 Leitch, Aaron Grove City College NT 58.02 12
8 Yacono, Derek Suny Cortland NT 58.73 11
9 Hastie, Alex Wooster college NT 58.79 9
10 Reiser, Douglas Wooster college NT 58.90 7
11 Bennett, Wes Wooster college NT 1:00.29 6
12 Unks, Bruce Grove City College NT 1:01.15 5
(Event 8 Men 100 Yard Butterfly)
Name School Seed Time Finals Time Points
13 Burillo, Mike Allegheny College NT 1:01.61 4
14 Lathey, Marc Suny Cortland NT 1:02.70 3
15 Benson, Scott Suny Cortland NT 1:03.22 2
16 Warren, Greg Suny Cortland NT 1:07.16 1
Event 9 Women 100 Yard Backstroke
Name School Seed Time Finals Time Points
1 Ritchie, Jessica Wooster college NT 1:02.20 20
2 Gregory, Kathryn Suny Cortland NT 1:03.62 17
3 Jenkins, Jennifer Wooster college NT 1:04.17 16
4 Hart, Bethany Allegheny College NT 1:05.79 15
5 Pullin, Julie Grove City College NT 1:05.90 14
6 McKenna, Megan Suny Cortland NT 1:06.04 13
7 Axell, Katie Wooster college NT 1:07.00 12
8 Becker, Kathrine Suny Cortland NT 1:07.49 11
9 Gibson, Katie Allegheny College NT 1:07.92 9
10 Parrotte, April Suny Cortland NT 1:08.29 7
11 Berry, Heather Allegheny College NT 1:08.43 6
12 Angleberger, kelley Allegheny College NT 1:09.49 5
13 Clark, Amy Wooster college NT 1:09.54 4
14 Lucas, Amy Grove City College NT 1:10.89 3
15 McCaslin, Katie Grove City College NT 1:11.69 2
16 Irvine, Allison Grove City College NT 1:14.51 1
Event 10 Men 100 Yard Backstroke
Name School Seed Time Finals Time Points
1 Davidek, Jeff Allegheny College NT 55.51 20
2 Young, Bob Grove City College NT 56.61 17
3 Gilchrist, Jim Wooster college NT 58.06 16
4 Girard, Nick Allegheny College NT 58.56 15
5 Korb, Rich Grove City College NT 58.63 14
6 Trier, Malcolm Allegheny College NT 59.52 13
7 Dyer, Jeff Allegheny College NT 59.84 12
8 McGrath, Michael Wooster college NT 1:00.98 11
9 Fecher, Ryan Suny Cortland NT 1:01.53 9
10 Knauss, Eric Wooster college NT 1:01.58 7
11 Gibson, Matt Grove City College NT 1:02.35 6
12 Moore, Michael Wooster college NT 1:02.95 5
13 Gardner, Jon Suny Cortland NT 1:03.25 4
14 Lathey, Marc Suny Cortland NT 1:05.18 3
15 Benson, Scott Suny Cortland NT 1:05.88 2
16 Miller, Jeff Grove City College NT 1:07.82 1
Event 11 Women 100 Yard Breaststroke
Name School Seed Time Finals Time Points
1 Bayuk, Jenny Wooster college NT 1:08.55 20
2 Whitbeck, Peggy Grove City College NT 1:10.05 17
3 Starling, Beth Wooster college NT 1:10.62 16
4 Popelka, Erin Wooster college NT 1:12.46 15
5 Egnatuk, Christie Wooster college NT 1:13.32 14
6 Natali, Megan Allegheny College NT 1:13.71 13
(Event 11 Women 100 Yard Breaststroke)
Name School Seed Time Finals Time Points
7 Duncan, Kate Suny Cortland NT 1:14.52 12
8 Shaddak, Carolyn Grove City College NT 1:16.61 11
9 Schade, Amanda Grove City College NT 1:17.87 9
10 Bergatti, Liz Allegheny College NT 1:19.43 7
11 Booros, Kim Grove City College NT 1:20.39 6
12 Osterwise, Heather Allegheny College NT 1:20.55 5
13 Cheman, Kristen Allegheny College NT 1:20.65 4
14 Johnson, Stephanie Suny Cortland NT 1:21.61 3
15 Lehrian, Katie Allegheny College NT x1:24.44
16 Brouder, Rebecca Suny Cortland NT 1:26.76 2
--- Braum, Sonja Suny Cortland NT X1:22.77
Event 12 Men 100 Yard Breaststroke
Name School Seed Time Finals Time Points
1 Yacono, Derek Suny Cortland NT 1:02.58 20
2 Whittam, Ben Allegheny College NT 1:05.35 17
3 Herzog, Jody Wooster college NT 1:06.41 16
4 Carey, Tom Grove City College NT 1:06.72 15
5 Barry, Steven Wooster college NT 1:06.91 14
6 Emery, Nicholas Grove City College NT 1:07.18 13
7 Dickey, Matt Allegheny College NT 1:07.52 12
8 Huff, Justin Grove City College NT 1:08.88 11
9 Cameron, Scott Wooster college NT 1:09.03 9
10 Natali, Gene Allegheny College NT 1:09.78 7
11 Maines, Jason Wooster college NT 1:10.25 6
12 Burillo, Mike Allegheny College NT 1:11.37 5
13 Orcutt, John Suny Cortland NT 1:12.42 4
14 Bocian, Keith Grove City College NT 1:13.92 3
15 Benson, Scott Suny Cortland NT 1:16.60 2
16 Warren, Greg Suny Cortland NT 1:18.69 1
Event 13 Women 200 Yard Freestyle Relay
Team Relay Seed Time Finals Time Points
1 Wooster college A NT 1:42.32 40
1) Heising, Kayla 2) Tarasenkov, Sonya 3) Ritchie, Jessica 4) Mitskavich, Lori
2 Allegheny College A NT 1:43.62 34
1) Stone, Kristy 2) Gibson, Katie 3) Natali, Megan 4) Bush, Megan
3 Suny Cortland A NT 1:44.09 32
1) Duncan, Kate 2) Dibella, Lindsay 3) Becker, Kathrine 4) Gregory, Kathryn
4 Wooster college B NT 1:44.78 30
1) Skinner, Erin 2) Pullin, Julie 3) Jenkins, Jennifer 4) Bayuk, Jenny
5 Grove City College A NT 1:45.98 28
1) Erdos, Sarah 2) McCaslin, Katie 3) Pullin, Julie 4) Whitbeck, Peggy
6 Grove City College B NT 1:47.92 26
1) Zedaker, Julie 2) Zedaker, Jessica 3) Pytlik, Jessica 4) Shaddak, Carolyn
7 Suny Cortland B NT 1:51.46 24
1) Parrotte, April 2) Mohr, Rachel 3) Wagner, Felicia 4) Heelan, Patricia
8 Allegheny College B NT 1:52.15 22
1) Emery, Julie 2) Hart, Bethany 3) Cheman, Kristen 4) Boyd, Tiffany
--- Suny Cortland D NT X1:56.72
1) Johnson, Stephanie 2) Conrad, Courtney 3) Braum, Sonja 4) Pellegrini, Bridget
(Event 13 Women 200 Yard Freestyle Relay)
Team Relay Seed Time Finals Time Points
--- Allegheny College C NT X2:01.03
1) Koorn, Emily 2) Woodruff, Gretchen 3) Krogler, Bethany 4) Angleberger, kelley
--- Suny Cortland C NT X2:03.96
1) McKenna, Megan 2) Peris, Kathleen 3) Miller, Lindsay 4) Brouder, Rebecca
Event 14 Men 200 Yard Freestyle Relay
Team Relay Seed Time Finals Time Points
1 Allegheny College A NT 1:28.72 40
1) Podbielski, Rick 2) Davidek, Jeff 3) Woyma, Mike 4) Wallace, Brian
2 Wooster college A NT 1:28.98 34
1) Mitchell, Giles 2) Gilchrist, Jim 3) Reiser, Douglas 4) Almy, Sam
3 Grove City College A NT 1:30.97 32
1) Treter, Chris 2) Stacy, Tom 3) Martin, Andrew 4) Young, Bob
4 Suny Cortland A NT 1:31.81 30
1) Fecher, Ryan 2) Warren, Greg 3) Gardner, Jon 4) Yacono, Derek
5 Wooster college B NT 1:34.39 28
1) Moore, Michael 2) Edwards, Dale 3) Knauss, Eric 4) Bennett, Wes
6 Allegheny College B NT 1:34.41 26
1) Dyer, Jeff 2) Girard, Nick 3) Trier, Malcolm 4) Natali, Gene
7 Grove City College B NT 1:36.84 24
1) Leitch, Aaron 2) Janssen, Brian 3) Speigel, Sean 4) Miller, Jeff
8 Suny Cortland B NT 1:40.85 22
1) Orcutt, John 2) Lathey, Marc 3) Lorenz, Rob 4) Cresitelli, Peter
--- Allegheny College C NT X1:38.87
1) Natali, Reed 2) Remai, Adam 3) Lee, Jon 4) Engle, Matt
--- Allegheny College D NT X1:43.28
1) Seward, Rick 2) Cielinski, Eric 3) Fleming, Tyler 4) Bierkan, Aren