Licensed to Chatham University    HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 11/24/2009 09:23 PM
                      Chatham vs Grove City - 11/24/2009                       
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grove City College  'A'                                NT    4:06.04   11  
     1) Ryan, Jenny                     2) Wilt, Kate                     
     3) Riesmeyer, Kait                 4) Palumbo, Angela                
                  30.04   1:01.92 (1:01.92)     1:34.02 (32.10)   2:12.50 (1:10.58)
        2:39.78 (27.28)     3:12.00 (59.50)     3:37.31 (25.31)     4:06.04 (54.04)
  2 Chatham University-AM  'A'                             NT    4:15.12    4  
     1) Mummert, Chelsea                2) Breiner, Selina                
     3) Sindler, Sarah                  4) Minnich, Lyndsay               
                  30.34   1:01.23 (1:01.23)     1:35.13 (33.90)   2:13.43 (1:12.20)
        2:42.72 (29.29)   3:16.54 (1:03.11)     3:43.92 (27.38)     4:15.12 (58.58)
  3 Grove City College  'B'                                NT    4:17.03    3  
     1) Thompson, Amanda                2) Bargery, Sarah                 
     3) Baur, Lauren                    4) Forish, Olivia                 
                  31.72   1:05.07 (1:05.07)     1:38.33 (33.26)   2:15.53 (1:10.46)
        2:44.40 (28.87)   3:18.32 (1:02.79)     3:45.35 (27.03)     4:17.03 (58.71)
  4 Grove City College  'C'                                NT    4:24.19    2  
     1) Kramer, Emily                   2) Shimrock, Michelle             
     3) Cassano, Larissa                4) Sisley, Kara                   
                  32.26   1:06.58 (1:06.58)     1:41.18 (34.60)   2:20.18 (1:13.60)
        2:50.40 (30.22)   3:26.99 (1:06.81)     3:54.00 (27.01)     4:24.19 (57.20)
  5 Grove City College  'D'                                NT    4:49.62    1  
     1) Peterson, Jessica               2) Reed, Andra                    
     3) Russell, Bethany                4) Simmons, Caroline              
                2:36.98   3:10.82 (3:10.82)     3:50.24 (39.42)   4:18.76 (1:07.94)
        4:49.62 (30.86)                                                            
  6 Chatham University-AM  'B'                             NT    5:02.78  
     1) Thomas, Claire                  2) Pais, Jess                     
     3) Balough, AJ                     4) Meyer, Zia                     
                  36.12   1:14.17 (1:14.17)     1:53.85 (39.68)   2:40.79 (1:26.62)
        3:14.94 (34.15)   3:55.84 (1:15.05)     4:27.37 (31.53)   5:02.78 (1:06.94)
 
Event 2  Girls 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hicks, Carly                 CU-AM                     NT   11:36.06    9  
                  30.20     1:03.15 (32.95)     1:36.73 (33.58)  11:36.06 (9:59.33)
  2 Fleming, Amy                 Grove City                NT   11:47.83    4  
                  31.91     1:07.07 (35.16)     1:42.83 (35.76)   7:06.95 (5:24.12)
        7:42.71 (35.76)     8:18.60 (35.89)     8:54.21 (35.61)     9:29.51 (35.30)
       10:04.56 (35.05)    10:39.39 (34.83)    11:14.17 (34.78)    11:47.83 (33.66)
  3 Schultz, Kelly               Grove City                NT   12:02.74    3  
                  31.92     1:07.22 (35.30)     1:43.58 (36.36) 12:02.74 (10:19.16)
  4 Douglas, Tiffani             Grove City                NT   12:15.74    2  
                  31.58     1:07.76 (36.18)     1:45.06 (37.30)   6:45.84 (5:00.78)
        7:22.90 (37.06)     8:00.12 (37.22)     8:36.94 (36.82)     9:13.59 (36.65)
        9:50.10 (36.51)                            10:26.97 ( )    11:03.85 (36.88)
       11:40.32 (36.47)    12:15.74 (35.42)                                        
  5 Esposito, Gabrielle          Grove City                NT   12:25.75    1  
                1:08.51   2:23.40 (1:14.89)     3:01.18 (37.78)   6:11.28 (3:10.10)
        6:48.70 (37.42)     7:26.19 (37.49)     8:03.77 (37.58)     8:41.39 (37.62)
        9:19.54 (38.15)     9:57.13 (37.59)    10:35.38 (38.25)    11:13.22 (37.84)
     12:25.75 (1:12.53)                                                            
  6 Rohe, Maureen                CU-AM                     NT   13:05.12  
                  33.18     1:11.06 (37.88)     1:50.36 (39.30)   7:08.73 (5:18.37)
        7:49.03 (40.30)     8:27.90 (38.87)     9:07.99 (40.09)     9:47.59 (39.60)
       10:27.31 (39.72)    11:06.60 (39.29)    11:46.07 (39.47)    12:26.06 (39.99)
       13:05.12 (39.06)                                                            
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Richert, Jenna               Grove City                NT    1:58.38    9  
                  28.32       58.36 (30.04)     1:28.48 (30.12)     1:58.38 (29.90)
  2 Riesmeyer, Kait              Grove City                NT    1:59.74    4  
                  28.10       57.99 (29.89)     1:28.64 (30.65)     1:59.74 (31.10)
  3 Wilt, Kate                   Grove City                NT    2:01.40    3  
                  28.17       58.49 (30.32)     1:29.65 (31.16)     2:01.40 (31.75)
  4 Sisley, Kara                 Grove City                NT    2:04.73    2  
                  27.80     1:00.45 (32.65)     1:32.30 (31.85)     2:04.73 (32.43)
  5 Price, Emily                 CU-AM                     NT    2:07.11    1  
                  28.32       59.47 (31.15)     1:32.81 (33.34)     2:07.11 (34.30)
  6 Hicks, Carly                 CU-AM                     NT    2:14.40  
                  30.47     1:04.61 (34.14)     1:40.34 (35.73)     2:14.40 (34.06)
  7 Britos-Swain, Brianna        CU-AM                     NT    2:16.24  
                  30.46     1:04.94 (34.48)     1:40.64 (35.70)     2:16.24 (35.60)
 
Event 4  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Palumbo, Angela              Grove City                NT      25.06    9  
  2 Page, Sarah                  Grove City                NT      25.29    4  
  3 Mummert, Chelsea             CU-AM                     NT      26.06    3  
  4 Keibler, Natalie             Grove City                NT      26.13    2  
  5 Forish, Olivia               Grove City                NT      26.60    1  
  6 Meyer, Zia                   CU-AM                     NT      28.34  
  7 Pais, Jess                   CU-AM                     NT      30.90  
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ryan, Jenny                  Grove City                NT    2:16.09    9  
                  28.83     1:04.05 (35.22)     1:45.02 (40.97)     2:16.09 (31.07)
  2 Bargery, Sarah               Grove City                NT    2:23.26    4  
                  31.72     1:10.64 (38.92)     1:50.32 (39.68)     2:23.26 (32.94)
  3 Breiner, Selina              CU-AM                     NT    2:23.49    3  
                  30.61     1:11.21 (40.60)     1:51.55 (40.34)     2:23.49 (31.94)
  4 Sindler, Sarah               CU-AM                     NT    2:29.16    2  
                  30.61     1:09.14 (38.53)     1:55.42 (46.28)     2:29.16 (33.74)
  5 Omstead, Ashten              CU-AM                     NT    2:31.81    1  
                  34.70     1:11.94 (37.24)     1:56.05 (44.11)     2:31.81 (35.76)
  6 Reed, Andra                  Grove City                NT    2:36.18  
                  36.15     1:16.67 (40.52)     2:00.64 (43.97)     2:36.18 (35.54)
  7 Russell, Bethany             Grove City                NT    2:40.02  
                  35.03     1:15.77 (40.74)     1:59.15 (43.38)     2:40.02 (40.87)
 
Event 6  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Bethany             Grove City                NT     201.65    9  
  2 Lucas, Katie                 CU-AM                     NT     154.60    4  
  3 Weeber, Rachel               Grove City                NT     150.02    3  
  4 Wiedeman, Lydia              Grove City                NT     108.05    2  
  5 Armstrong, Ariel             CU-AM                     NT      68.08    1  
 
Event 7  Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Riesmeyer, Kait              Grove City                NT    2:16.78    9  
                  30.89     1:05.24 (34.35)     1:40.45 (35.21)     2:16.78 (36.33)
  2 Shimrock, Michelle           Grove City                NT    2:20.16    4  
                  31.20     1:06.30 (35.10)     1:42.59 (36.29)     2:20.16 (37.57)
  3 Minnich, Lyndsay             CU-AM                     NT    2:23.65    3  
                  31.21     1:07.80 (36.59)     1:45.17 (37.37)     2:23.65 (38.48)
  4 Cassano, Larissa             Grove City                NT    2:24.65    2  
                  32.56     1:09.23 (36.67)     1:47.49 (38.26)     2:24.65 (37.16)
  5 Simmons, Caroline            Grove City                NT    2:47.95    1  
                  36.46     1:19.36 (42.90)     2:04.03 (44.67)     2:47.95 (43.92)
  6 Balough, AJ                  CU-AM                     NT    2:49.27  
                  36.23     1:19.09 (42.86)     2:05.14 (46.05)     2:49.27 (44.13)
  7 Sindler, Sarah               CU-AM                     NT    2:56.39  
                1:07.55     1:47.52 (39.97)     2:27.26 (39.74)     2:56.39 (29.13)
 
Event 8  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baur, Lauren                 Grove City                NT      55.99    9  
                  26.99       55.99 (29.00)                                        
  2 Page, Sarah                  Grove City                NT      56.13    4  
                  27.17       56.13 (28.96)                                        
  3 Keibler, Natalie             Grove City                NT      56.29    3  
                  27.26       56.29 (29.03)                                        
  4 Kramer, Emily                Grove City                NT      57.85    2  
                  27.87       57.85 (29.98)                                        
  5 Price, Emily                 CU-AM                     NT      58.56    1  
                  27.81       58.56 (30.75)                                        
  6 Omstead, Ashten              CU-AM                     NT    1:03.06  
                  29.84     1:03.06 (33.22)                                        
  7 Meyer, Zia                   CU-AM                     NT    1:05.89  
                  31.65     1:05.89 (34.24)                                        
 
Event 9  Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mummert, Chelsea             CU-AM                     NT    2:13.12    9  
                  30.98     1:04.51 (33.53)     1:38.89 (34.38)     2:13.12 (34.23)
  2 Ryan, Jenny                  Grove City                NT    2:15.36    4  
                  31.66     1:05.66 (34.00)     1:40.45 (34.79)     2:15.36 (34.91)
  3 Sisley, Kara                 Grove City                NT    2:19.27    3  
                  33.55     1:08.71 (35.16)     1:44.29 (35.58)     2:19.27 (34.98)
  4 Forish, Olivia               Grove City                NT    2:21.67    2  
                  32.41     1:08.02 (35.61)     1:45.05 (37.03)     2:21.67 (36.62)
  5 Thompson, Amanda             Grove City                NT    2:21.70    1  
                  34.36     1:10.48 (36.12)     1:46.53 (36.05)     2:21.70 (35.17)
  6 Layton, Annalies             CU-AM                     NT    2:39.12  
                  36.84     1:17.67 (40.83)     1:58.82 (41.15)     2:39.12 (40.30)
  7 Thomas, Claire               CU-AM                     NT    2:41.48  
                  36.55     1:16.18 (39.63)     1:58.98 (42.80)     2:41.48 (42.50)
 
Event 10  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hicks, Carly                 CU-AM                     NT    5:39.20    9  
                  29.62     1:02.68 (33.06)     1:36.68 (34.00)     2:10.97 (34.29)
        2:45.53 (34.56)     3:20.28 (34.75)     3:55.20 (34.92)     4:29.92 (34.72)
        5:04.81 (34.89)     5:39.20 (34.39)                                        
  2 Britos-Swain, Brianna        CU-AM                     NT    6:20.18    4  
                  32.39     1:09.12 (36.73)     1:47.48 (38.36)     2:26.46 (38.98)
        3:05.53 (39.07)     3:44.84 (39.31)     4:24.17 (39.33)     5:03.43 (39.26)
        5:42.30 (38.87)     6:20.18 (37.88)                                        
  3 Rohe, Maureen                CU-AM                     NT    6:29.02    3  
                  32.76     1:11.14 (38.38)     1:51.21 (40.07)     2:31.72 (40.51)
        3:12.23 (40.51)     3:52.08 (39.85)     4:32.55 (40.47)     5:11.72 (39.17)
        5:50.78 (39.06)     6:29.02 (38.24)                                        
 -- Richert, Jenna               Grove City                NT   X5:25.39  
                  30.99     1:03.76 (32.77)     1:36.60 (32.84)     2:09.48 (32.88)
        2:42.30 (32.82)     3:15.50 (33.20)     3:48.58 (33.08)     4:20.89 (32.31)
        4:53.74 (32.85)     5:25.39 (31.65)                                        
 -- Fleming, Amy                 Grove City                NT   X5:43.89  
                  31.11     1:05.71 (34.60)     1:40.81 (35.10)     2:16.06 (35.25)
        2:51.31 (35.25)     3:26.32 (35.01)     4:01.16 (34.84)     4:35.85 (34.69)
        5:10.27 (34.42)     5:43.89 (33.62)                                        
 -- Douglas, Tiffani             Grove City                NT   X5:53.84  
                  30.87     1:06.69 (35.82)     1:42.45 (35.76)     2:18.64 (36.19)
        2:55.53 (36.89)     3:32.35 (36.82)     4:08.13 (35.78)     4:43.83 (35.70)
        5:19.50 (35.67)     5:53.84 (34.34)                                        
 -- Schultz, Kelly               Grove City                NT   X5:55.81  
                  31.64     1:07.60 (35.96)     1:44.47 (36.87)     2:21.25 (36.78)
        2:58.29 (37.04)     3:34.24 (35.95)     4:09.71 (35.47)     4:45.68 (35.97)
        5:20.78 (35.10)     5:55.81 (35.03)                                        
 
Event 11  Girls 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lucas, Katie                 CU-AM                     NT      14.74    9  
 -- Johnson, Bethany             Grove City                NT     X21.09  
 -- Weeber, Rachel               Grove City                NT    X140.80  
 
Event 12  Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Breiner, Selina              CU-AM                     NT    2:38.72    9  
                  42.88     1:24.56 (41.68)     2:06.00 (41.44)     2:38.72 (32.72)
  2 Omstead, Ashten              CU-AM                     NT    2:45.87    4  
                  46.41     1:28.33 (41.92)   2:45.87 (1:17.54)                    
  3 Pais, Jess                   CU-AM                     NT    3:09.46    3  
                  57.68     1:46.99 (49.31)   3:09.46 (1:22.47)                    
 -- Bargery, Sarah               Grove City                NT   X2:36.75  
                  42.47     1:22.50 (40.03)     2:02.58 (40.08)     2:36.75 (34.17)
 -- Palumbo, Angela              Grove City                NT   X2:40.89  
                  43.68     1:23.87 (40.19)     2:05.66 (41.79)     2:40.89 (35.23)
 -- Esposito, Gabrielle          Grove City                NT   X2:42.90  
                  45.04     1:27.65 (42.61)   2:42.90 (1:15.25)                    
 -- Reed, Andra                  Grove City                NT   X2:53.25  
                  49.45     1:35.01 (45.56)   2:53.25 (1:18.24)                    
 
Event 13  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chatham University-AM  'A'                             NT    3:58.47   11  
     1) Hicks, Carly                    2) Layton, Annalies               
     3) Price, Emily                    4) Minnich, Lyndsay               
                  25.37       56.18 (56.18)     1:25.36 (29.18)   1:56.37 (1:00.19)
        2:24.41 (28.04)   2:56.96 (1:00.59)     3:24.69 (27.73)   3:58.47 (1:01.51)
  2 Chatham University-AM  'B'                             NT    4:25.41    4  
     1) Rohe, Maureen                   2) Britos-Swain, Brianna          
     3) Thomas, Claire                  4) Balough, AJ                    
                  28.01       57.67 (57.67)     1:33.08 (35.41)   2:07.01 (1:09.34)
        2:38.33 (31.32)   3:13.97 (1:06.96)     3:46.42 (32.45)   4:25.41 (1:11.44)
 -- Grove City College  'A'                                NT   X3:42.53  
     1) Richert, Jenna                  2) Keibler, Natalie               
     3) Baur, Lauren                    4) Page, Sarah                    
                  24.35       52.75 (52.75)     1:18.76 (26.01)     1:47.93 (55.18)
        2:14.17 (26.24)     2:43.56 (55.63)     3:10.23 (26.67)     3:42.53 (58.97)
 -- Grove City College  'B'                                NT   X3:52.65  
     1) Thompson, Amanda                2) Douglas, Tiffani               
     3) Kramer, Emily                   4) Wilt, Kate                     
                  25.35       56.27 (56.27)     1:23.77 (27.50)     1:54.19 (57.92)
        2:21.68 (27.49)     2:52.32 (58.13)     3:19.23 (26.91)   3:52.65 (1:00.33)
 -- Grove City College  'C'                                NT   X4:11.31  
     1) Esposito, Gabrielle             2) Cassano, Larissa               
     3) Schultz, Kelly                  4) Shimrock, Michelle             
                  28.92   1:05.74 (1:05.74)     1:35.22 (29.48)   2:06.67 (1:00.93)
        2:36.35 (29.68)   3:09.36 (1:02.69)     3:37.54 (28.18)   4:11.31 (1:01.95)
 -- Grove City College  'D'                                NT   X4:11.57  
     1) Russell, Bethany                2) Simmons, Caroline              
     3) Peterson, Jessica               4) Fleming, Amy                   
                  28.38   1:01.84 (1:01.84)     1:32.10 (30.26)   2:04.32 (1:02.48)
        2:34.50 (30.18)   3:08.58 (1:04.26)     3:37.20 (28.62)   4:11.57 (1:02.99)